Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Opět Londýn. Plavci se chtějí odrazit z ME v olympijském bazénu do Ria

Jan Micka na Velké ceně města Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

11 2016
Dvaadvacet plaveckých reprezentantů čítá výprava, která vstoupí do bazénové části evropského šampionátu v Londýně. Ta potrvá od pondělka do neděle v olympijském bazénu z roku 2012 a české plavání touží po co největším počtu finálových a semifinálových umístění. A také, že by po čase mohla (mohly) zacinkat medaile.

„Rovněž ale věříme, že se rozšíří seznam závodníků pro hry v Rio de Janeiru,“ připomněl reprezentační šéftrenér Vlastimír Perna, že dosud splnili ostré A-limity světové federace FINA polohovkářka Barbora Závadová, znakařka Simona Baumrtová, motýlkářka Lucie Svěcená a kraulař Jan Micka.

Kdo by je tedy mohl následovat? Největší naděje vkládá vedení svazu do prsařek Petry Chocové a Martiny Moravčíkové (na olympiádě mohou reprezentovat v každé disciplíně dva plavci z dané země), kraulařky Anny Kolářové, motýlkáře Jana Šefla a polohovkáře Pavla Janečka.

„Všichni jsou těsně za limitem, takže mají šanci, že je pozvou na olympiádu rovněž. Nicméně dvě desetiny za limitem FINA dnes znamenají i dvacet míst na redukovaném žebříčku, takže doufáme, že se jim podaří splnit limit teď,“ dodal Perna s tím, že poslední termín k plnění limitů je 3. červenec, kdy končí mistrovství republiky.

Sám má ovšem ještě jeden tajný tip. „Tím je polohová štafeta děvčat. Na loňském mistrovství světa v Kazani byla patnáctá, a do Ria se automaticky kvalifikovalo prvních dvanáct kvartet. Štafeta je blízko,“ pokýval hlavou.

Tři medailové naděje

Pokud jde o medailové naděje pro nastávající šampionát, všechno se soustředí především na největší hvězdy - Závadovou, Baumrtovou a Micku.

„Je fajn, že jsem v téhle sezoně dosud nezaplavala čas, který by mě vyšvihl mezi absolutní elitu kontinentu. Myslím, že se může stát cokoli, ale přední Evropanky na polohovou čtyřstovku jsou teď hodně dobré. Pokud mi to vyjde na osobní rekordy, budu spokojená,“ pravila Závadová a zmínila svou hlavní disciplínu, v níž na loňském MS v Kazani dosáhla na pátou příčku. Tím se postarala o nejlepší český výsledek ze šampionátu.

„O konkrétních cílech hovořím nerada, nechci si zatěžovat hlavu případnými semifinálovými nebo finálovými závody. Ale asi nemusím říkat, že toužím po finále na všech znakařských tratích. Pak se uvidí, jaká bude momentální forma,“ uvedla Baumrtová.

„Nedávno jsme se vrátili ze soustředění v Thajsku a tréninky doma mi pak moc nesedly, byl jsem unavený. Až poslední dny začínám lítat, snad to přichází ve správnou chvíli. Doufám, že v Londýně budu rychlý a překvapím, přál bych si osobní rekordy. Pak se uvidí, na co to bude stačit,“ pravil Micka.

Absolutní špička je úzká, ale stojí za to

Na posledním evropském šampionátu v dlouhém bazénu, před dvěma lety v Berlíně, vyšlo české plavání medailově naprázdno, nejlepším výsledkem byla čtvrtá příčka Závadové. V olympijském roce 2012 se šampionát konal v Debrecenu a Češi byli úspěšnější - Chocová získala zlato na prsařské padesátce, Závadová bronz na polohové čtyřstovce a Baumrtová rovněž bronz na znakařské stovce.

„Jenže před olympiádou v Londýně jako by se evropští plavci šetřili a nechtěli se zatěžovat dvěma vrcholy. Teď to vypadá jinak, tabulkové výkony jsou oproti těm z roku 2012 podstatně kvalitnější, konkurence v Londýně taky bude výrazně větší,“ pokýval hlavou šéftrenér Perna.

A jak si stojí české plavecké špičky v evropských redukovaných tabulkách, kde mohou být vždy dva plavci z dané země? „Raději se do nich nedívám. Vyvolávalo by to ve mně představy a očekávání, už v minulosti jsem zjistil, že to není dobré,“ zakroutil hlavou reprezentační kouč.

„Ale ve světových redukovaných tabulkách jsou Závadová, Baumrtová, Svěcená a Micka kolem dvacátého místa. Naše absolutní špička je úzká, nicméně stojí za to,“ ujistil vzápětí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze