Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavci měli za sebou dlouhých 57 kilometrů. A nezhubli

PITÍ. Krnovský plavec Libor Smolka si během závodu bere pití z dlouhé tyče, jíž se říká krmítko. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

3 2010
Santa Fe (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Plavali přes sedm hodin. Dlouhých 57 kilometrů. Vydali spoustu energie. A přesto neztratili ze své váhy byť jediný gram. "Na startu i v cíli jsem měl stejně, sedmasedmdesát kilogramů," řekl Rostislav Vítek z brněnské Komety. "Za ty roky jsem už vypozoroval, že se moje váha během závodu nemění."

Vítek a Libor Smolka z TJ Krnov absolvovali v neděli v Argentině Světový pohár dálkových plavců ze Santa Fe do Corondy. Kolik vážili, to plavci vědí téměř přesně. Organizátoři je totiž před a po závodě postavili na váhu. A Libor Smolka byl překvapený.

Po doplavání vysilujícího maratonu měl dokonce o dvě kila více. "Nedokážu si to vysvětlit. Říkal jsem si, že je to divné, ale je na pořadatelích, jak vážení vyhodnotí," usmál se Smolka. "Dosud jsem se ale nikdy při závodě nevážil."

Rostislav Vítek upozornil, že na tom, že plavci nezhubnou, není nic výjimečného. "Při závodě se nehubne, protože pořád pijete," upozornil. "Vydáváte sice energii, ale hodně jí i přijímáte v podobě iontových a sacharidových nápojů či různých gelů s výživou. Spíš trochu shodíte, až když to všechno vámi nějakou dobu po závodě projde."

To mladík Michael Mrůzek, který je v Argentině na zkušené, úbytek váhy zažil po 20 kilometrech ve vodě. "V cíli jsem byl o čtyři kilogramy lehčí, ale tehdy jsem měl jenom patnáct roků. Teď už také na váze nijak neztrácím," řekl nadějný krnovský plavec.

V Argentině si zkusil 15 kilometrů v Rosariu, kde byl osmnáctý, a chystá se do Viedmy na deset kilometrů. Tam by s ním měl plavat Libor Smolka. Rostislav Vítek, jehož trápí bolavá ramena, se vrací domů.

Vítek regeneruje rychleji než Smolka

Jak dlouho plavcům trvá, než se ze soutěže, jakou je maraton na 57 kilometrů v Santa Fe, vzpamatují? "Pokud máte naplaváno, tělo se po několika dnech zregeneruje natolik, že v dalších dnech zvládne podobnou trasu. Důležité je jít se z toho druhý den po závodě vyplavat," řekl Rostislav Vítek, který ročně uplave kolem 2 500 kilometrů.

Libor Smolka bude mít za rok, co se připravuje v Austrálii, kolem tří tisíc kilometrů. Přiznává, že jemu regenerace trvá výrazně déle. "Potřebuji nejméně dva až tři týdny," prohlásil.

Do podobné šílenosti, jakou v minulosti v Argentině zvládl Rostislav Vítek, by se nepustil. Dříve se na argentinské řece Parana plavaly tři ultramaratony ve třech víkendech za sebou. V Santa Fe na 57 kilometrů, z Hernandies do Parany na 88 kilometrů a v Rosariu na 66 kilometrů.

Dnes z nich ve Světovém poháru zůstalo s původní délkou jen Santa Fe. Parana z elitní kategorie soutěží vypadla a v Rosariu pořadatelé trať zkrátili na 15 kilometrů. "Současný Světový pohár má deset dílů, z nichž každý plavete déle než pět hodin. A zážitky jsou z nich trvalé," usmál se Rostislav Vítek.

A upozornil, že ani při dlouhých závodech si ve vodě, byť se většinou plave po proudu, neodpočinete. "Plavat prsa? Tak to můžete jen v případě, že se už nezávodí," řekl Vítek. "Na vytřepání rukou ale děláme občas pár temp znakem, jinak jedeme kraulem pořád vpřed."

To potvrzuje Libor Smolka. "Prsa jsem teď v Santa Fe zkusil, ale jen proto, abych si ulevil od křečí, které mě braly do nohou."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze