Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavecký veterán Verner: Říkám si, jestli bych už neměl vylézt

Český plavec Martin Verner | foto: Michal Klíma, MAFRA

21 2015
Dvakrát závodil na olympiádě, pravidelně plave na evropských i světových šampionátech. Domácích titulů má tolik, že je Martin Verner stěží dokáže spočítat. Nyní zástupce Komety Brno vážně zvažuje, že zamíří do plaveckého důchodu.

Vyleze na startovní blok, a než skočí šipku, rozhlédne se kolem sebe. „A připadám se zvláštně,“ líčí Martin Verner. „Říkám si, jestli nemám vylézt z vody, když vedle plavou lidé, kteří se narodili, když já maturoval,“ směje se. Podobné pocity zažívá 35letý veterán z Komety Brno čím dál častěji. 

Na srpnovém mistrovství světa v ruské Kazani byl dokonce na kraulařské stovce suverénně nejstarší. „To už se mi stalo mockrát,“ prohodí. „Sice na šampionátu bylo pár lidí starších než já, ale absurdní bylo, že tam startovala i desetiletá holčička,“ připomíná Verner Alzain Tárikovou z Bahrajnu.

Možná i proto si dvojnásobný účastník olympijských her, jenž při rozplavbách na sprinterské trati obsadil v Kazani časem 50,01 čtyřicáté místo, pohrává s myšlenkou: Má cenu v kariéře pokračovat? „Už bych to viděl spíš na ten konec,“ oznamuje vyrovnaně Verner.

Vše ale musí v nejbližších dnech probrat se svým trenérem a „nadřízeným“ z Komety Zdeňkem Tobiášem. „Uvidíme, s čím na mě vyrukuje,“ říká rodák z Domažlic, jehož už prý nemotivuje ani vidina olympijských her, které se konají za necelý rok v Riu. „Dřív byla olympiáda priorita, teď už mě to moc neláká,“ přiznává Verner. „Ale nechci předjímat, s trenérem jsme se od závodů v Kazani neviděli.“

Kometa hledá „světové plavce“

Ačkoli není jasné, zda ruská mise nebyla pro dlouholetou českou sprinterskou jedničku posledním šampionátem, Kometě nyní hrozí, že přijde o pravidelného vyslance na velkých světových podnicích. „Abych byl upřímný, moc Martinových nástupců u nás nevidím,“ pokyvuje brněnský kouč Tobiáš.

„Máme pár slušných plavců, ale ještě mají před sebou hodně práce,“ podotýká zkušený Verner, mezi jehož nejlepší výsledky patří osmé místo z kraulařské stovky na světovém šampionátu v krátkém bazénu v roce 2006. Nyní společně s ním v Kazani brněnský klub, který pro reprezentaci běžně dodával řadu plavců, hájil v bazénových disciplínách už jen prsař Petr Bartůněk. Z mladých nadějí vypíchl Tobiáš finalistu Evropských her v polohovém závodě Marka Osinu. „Na Evropě jsme dobří. Ale ve světě, kde se ukážou Japonci, Korejci nebo Jihoameričané nestačíme,“ poznamenává šéf plavecké Komety.

Pokud by Verner skutečně zaplul do sportovního důchodu, mohl by posílit brněnský trenérský tým. „Líbilo by se mně, kdybych pomáhal k úspěchům dalším plavcům,“ připouští matador. „Závodů mám už plný kecky,“ opět se rozesměje sympaťák. „Martin už má věk, ale je otázka, jestli by třeba ještě nezvládl Evropu v krátkém bazénu,“ naznačuje Tobiáš před rozhodující poradou.

Ať dopadne jakkoli, v Brně se blíží éra bez sprintera Vernera.Najdete na iDNES.czmobilní verze