Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pil, řídil, zaplatil. Američan Phelps je místo na MS v Kazani doma

31 2015
Na setkání olympijských legend byl sám tou největší – vždyť nikdo nikdy na hrách nezískal tolik medailí jako on, ba se tomu nikdo ani nepřiblížil. „Řekl bych, že na celém světě existuje maximálně několik lidí, kteří tuší, kde všech mých 22 olympijských medailí je,“ vyprávěl o víkendu plavecký fenomén Michael Phelps.

Upozornění: z výše zmíněného počtu jich je rovnou 18 zlatých!

Ale na koukání do vitríny na utajeném místě jej neužije. „Všechny pohromadě jsem je viděl jednou, maximálně dvakrát,“ usmál se 30letý Phelps. „Je tu totiž tolik jiných věcí, co chci dělat – ať už v bazénu, či mimo něj. Mám nonstop cíle.“ No ano, kvůli tomu se ostatně loni vracel „z důchodu“.

Ale jinou a neméně úchvatnou sbírku, která čítá 26 titulů z mistrovství světa, rozšířit nemůže. Místo aby se chystal na aktuální šampionát v ruské Kazani si Phelps mohl v klidu odletět na sraz hvězd do LA. Místo aby v podivných kulisách kazaňského fotbalového stadionu porážel svět, začne mu příští čtvrtek mistrovství USA.

Je za tím trest, který je pro někoho slastným potvrzením faktu, že i těm nejslavnějším ze slavných se měří stejnou měrou – a pro jiné zbytečným, ba skandálním gestem.

Loni na podzim chytila Phelpse dopravní policie s alkoholem za volantem. Šlo o téměř dvakrát vyšší hodnotu, než jakou povoluje stát Maryland. „Jsem si vědom vážnosti svých činů a přijímám plnou zodpovědnost. Vím, že tahle slova nemusí moc znamenat, ale hluboce se omlouvám každému, koho jsem zklamal,“ kál se Phelps na Twitteru hned druhé ráno.

Jenže to pro něj byl už druhý prohřešek stejného rázu (pod vlivem jel i jako 19letý v roce 2004), a tak byla plavecká federace USA přísná. Dostal půlroční stopku – a navrch zákaz startu na mistrovství světa.

Michael Phelps vyhrál na mítinku v americkém městě Mesa závod na  100 metrů...
Michael Phelps kontroluje na tabuli čas, kterého v Charlotte dosáhl.

Což se vyhýbá logice: zákaz je tím pádem v reálu mnohem delší, pro mezinárodní scénu desetiměsíční. „Phelps je trestán za svou slávu. Jenže jde o přesný opak toho, co americké plavání potřebuje,“ píše USA Today: „Ať se vám to líbí, nebo ne, Ryan Lochte ani Missy Franklinová teď mistrovství světa nedostanou ze zadních stránek novin na přední. Phelps potřebuje plavání – a plavání potřebuje jeho.“

Jiný vodní zázrak Lochte má rovněž báječnou sbírku medailí, mladá Franklinová se může za rok v Riu klidně proměnit v jednu z největších osobností olympiády. Ale Phelps je zatím jen jeden.

Američané tak potrestali i sami sebe. Jen si představme třeba takovýto špatný scénář: že Phelpse plavání znovu přestane bavit (jako když po hrách v Londýně už nenacházel motivaci), že se nedejbůh zraní. Zkrátka že třeba na žádné Rio ani nemusí dojít.

Pak by federace USA zodpovídala za to, že nejlepší olympionik historie musel vynechat mistrovství světa, další šanci pro povyšování vlastních rekordů do ještě bájnějších hodnot.

Navíc v Kazani to vážně bude prestižní záležitost, jak dosvědčuje názor Chada le Close z JAR, při Phelpsově absenci jedné z hvězd akce: „Tohle je kromě olympiády nejdůležitější závod, ostatní jsou jen na zahřátí. Jde o zásadní test před Riem.“

To americký rekordman bude testován pouze na domácí půdě.

Přísný zákaz, soudí čeští plavci

Plavkyně Barbora Závadová na mistrovství České republiky v Praze

Barbora Závadová

Být na jednom šampionátu s tím nejlepším z nejlepších? Možnost potkat Michaela Phelpse osobně, třeba se s ním vyfotit, prohodit pár slov a získat vzpomínku, která přetrvá? V tomto mají čeští plavci na mistrovství světa v Kazani smůlu.

„Kdyby to byl někdo z mých konkurentů, tak bych byl rád,“ prohlásil třeba talentovaný Jan Micka. Jenže tohle je trochu jiný případ. Nikdo jistě nejede okukovat hvězdy, na druhou stranu by Phelpsova přítomnost akci na kazaňském fotbalovém stadionu prozářila.

Proto i třeba reprezentační trenér Vlastimír Perna líčí: „Z mého pohledu je škoda, že tam Phelps nebude. Mrzí mě to, ale není to jeho první výstřelek. Chápu postoj, který zaujali ve Státech.“

Co v Česku může působit mravokárně, je v USA na trochu jiné úrovni – za opakovanou jízdu v opilosti dostal Phelps trest, jehož součástí je nemožnost startovat na MS.

„Jeho start by byl precedens. Kdyby se něco takového příště stalo někomu méně známému, tak by se mohl odvolávat, že Phelpsovi plavat povolili,“ soudí Perna.

Mimochodem, zkušenost – byť na úplně jiné úrovni – má s americkou přísností i plavecká reprezentantka Martina Moravčíková. „Taky jsem jela rychle v USA a taky jsem za to něco dostala,“ vzpomíná.

Ovšem jinak by účast olympijské legendy uvítala: „Myslím, že plavání do toho neměli plést. Jedna věc je zákon, jiná plavání. Tvrdý trest za jedno pivo.“

Role celebrity zkrátka přináší, přinejmenším v Americe, i zvýšený dohled. „Je vidět, jak je to v USA sledované. Stačí udělat jednu botu, které asi i on lituje. Myslím si, že se připraví na olympiádu a ukáže, že třeba měl jet i do Kazaně,“ soudí Barbora Závadová, jedna z českých nadějí. „Je to škoda, co víc říct.“
                                                                                                                      on, nemAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze