Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Janeček nesplnil svůj cíl. Na mistrovství světa chtěl plavat rychleji

Pavel Janeček | foto: Reuters

15 2016
Na mistrovství světa v krátkém bazénu, které se minulý týden konalo ve Windsoru v Kanadě, nebude náchodský plavec Pavel Janeček vzpomínat příliš v dobrém. Přestože ve své hlavní disciplíně, kterou je polohový závod na 400 metrů, zaplaval svůj nejlepší letošní výkon, čekal od sebe víc než sedmnácté místo.

Třiadvacetiletý plavec, který se zúčastnil i letošních olympijských her v Rio de Janeiru si v Kanadě zaplaval i závod na 200 metrů motýlek, kde skončil devatenáctý, a na krátké stometrové polohovce byl na 38. místě. Už od pátku bude závodit na mistrovství republiky v Plzni.

„S výsledky jsem tolik spokojen nebyl, ale v Kanadě se mi moc líbilo a chtěl bych se tam jednou vrátit,“ uvedl Janeček

Jak jste byl spokojen s výsledkem na mistrovství světa v Kanadě ve vaší hlavní disciplíně, kterou je polohový závod na 400 metrů?
S výsledkem na 400 metrů v polohovém závodě nejsem zcela spokojen, ač jsem zaplaval jsem svůj nejlepší letošní výkon a třetí nejlepší čas vůbec. Když jsem do Kanady odjížděl, měl jsem vetší ambice.

Plaval jste i závod na 200 metrů motýlkem, kde jste skončil devatenáctý, jaká nálada panovala po tomto závodě?
Tento závod patřil mezi mé doplňkové starty, a tak jsem si chtěl hlavně zlepšit svůj osobní rekord. To se mi nakonec nepovedlo a se závodem jsem nebyl spokojený. Podle měřených časů v tréninku, jsem měl plavat rychleji. V budoucnu bych se rád zaměřil právě na tuto trať.

Na mistrovství světa jste si v krátkém bazénu zaplaval i polohový závod na 100 metrů, s tím jste spokojen byl?
Na této trati jsem si zlepšil svůj osobní rekord, ale bylo to spíš tím, že tento závod tak často neplavu. Je to úplně odlišný závod, než na který jsem zvyklý. Proto jsem se ptal trenéra těsně před startem, jak se vůbec tento závod plave. Od závodu jsem nic nečekal, a tak jsem s osobákem spokojený. Tento čas však nestačí na dobré umístění ve světové špičce.

Jak se vám líbilo ve Windsoru a jak svou úlohu zvládli organizátoři?
Na šampionátu se mi líbilo. Organizátoři zvládli závody bez větších problémů. Bohužel musím říct, že atmosféra na bazénu nebyla hodna mistrovství světa. Tu se snažili organizátoři zlepšit dětmi ze školy, což přispělo spíše k hluku než k navodění závodní atmosféry. Jinak se mi v Kanadě líbilo chování místních lidí, kteří byli vždy přátelští a zastavili se na pár slov. Rád bych se tam jednou vrátil.

Plave se vám lépe v krátkém bazénu, nebo máte radši dlouhý padesátimetrový bazén?
Rozhodně mám radši dlouhý bazén. Všechny vrcholové akce jako olympijské hry se konají na něm. Navíc za světovou špičkou zaostávám na obrátkách a výjezdech pod vodou, což je na krátkém bazénu velmi znát.

Co vás čeká v následujících týdnech? Budete mít během Vánoc volno, nebo budete trénovat?
Posledním závodem letošního roku bude mistrovství České republiky v Plzni, které se koná od zítra do neděle. Potom budeme pokračovat v tréninku. Můj nový trenér chce, abychom přes svátky trénovali, a tak se můj režim výrazně nezmění.Najdete na iDNES.czmobilní verze