Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavec Janeček limit z Londýna nepřivezl, šanci ještě má

Pavel Janeček, ilustrační foto | foto: Reuters

27 2016
Na evropský šampionát, který se konal v Londýně, náchodský plavec Pavel Janeček určitě nebude vzpomínat v dobrém. Chtěl tam totiž útočit na splnění A-limitu pro olympijské hry, které se budou konat už v létě v brazilském Riu de Janeiru, jenže splnit limit se mu nepodařilo.

Ve své hlavní disciplíně, kterou je polohový závod na 400 metrů, zaostal jak za olympijským A-limitem, tak i za svým osobním rekordem.

V londýnském bazénu zaplaval čas 4 minuty 20 celých a 52 setin vteřiny, což je něco přes dvě vteřiny za svým maximem, které si tento talentovaný plavec vytvořil v dubnu v nizozemském Eindhovenu. Na mistrovství Evropy tím nepostoupil z rozplaveb a obsadil konečné dvanácté místo.

Jediným povedeným představením v Londýně byla rozplavba v jeho vedlejší disciplíně, v polohovém závodě na 200 metrů, kde si časem 2:01,72 zaplaval osobní rekord a navíc o jedenáct setin vylepšil svůj dosavadní český rekord z Eindhovenu.

V semifinále si však svůj dobrý pocit z rozplavby zkazil. Tam totiž za rekordem o 65 setin vteřiny zaostal. „Na mistrovství Evropy jsem přijel skvěle připravený a výsledky na tréninku naznačovaly, že bych měl dosáhnout skvělých časů. Bohužel v závodním bazénu jsem svoji formu nedokázal prodat, a tak jsem skončil hodně za svým i trenérovým očekáváním. Fyzicky jsem byl připraven stoprocentně, ale psychicky jsem nezvládl tíhu okamžiku,“ řekl zklamaný Janeček.

Šanci na zaplavání A-limitu však Janeček stále má, ta potrvá až do třetího července, poté už by byla šance na olympiádu pouze přes B-limit.

„Závodů, kde mohu splnit áčko, je ještě spousta. O víkendu budu závodit v norském Bergenu, o dalším se zúčastním čtvrtého kola Českého poháru v Praze a hned potom nás čeká třináctidenní soustředění v Turecku. Poslední možností budou závody v Římě a mistrovství České republiky v Pardubicích,“ uvedl Janeček.

„S mým B–limitem na čtyřstovce jsem nyní na pátém místě pod čarou, což znamená, že šanci mám, ale jistou účast v Riu mi to zatím nezaručuje,“ přiznal.Najdete na iDNES.czmobilní verze