Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poučím se, sliboval Phelps. Nepoučil. Pořád dělá hlouposti, řekl rival

CO BUDE DÁL? Michael Phelps se omluvil za jízdu v opilosti, neví však zatím, jak bude potrestán. | foto: AP

1 2014
Byl to ojedinělý incident, vykládal plavec Michael Phelps v listopadu 2004, když ho policie poprvé zatkla za řízení v opilosti. Jak se ukázalo v úterý, tak nebyl. Nejúspěšnější olympionik historie řídil pod vlivem alkoholu znovu - a teď se kaje: „Hluboce se omlouvám všem, které jsem zklamal.“

Někoho zklamal, někoho až tolik nepřekvapil. „Hloupá rozhodnutí dělá pořád. Má tolik peněz, měl by si najmout řidiče,“ řekl třeba jeho velký plavecký rival Ryan Lochte.

Phelps je sportovní fenomén, nejúspěšnější olympionik historie, má 22 medailí. Jenže stejně jako úspěchy přitahuje i skandály. Poprvé ho policie zatkla za řízení v opilosti před deseti lety, tehdy dostal osmnáctiměsíční podmínku.

„Chápu závažnost této chyby,“ kál se. „Poučil jsem se z ní a budu se z ní učit po zbytek mého života.“

Fotogalerie

V bazénu pak dál kupil medaile, jenže výstřelky v soukromí jeho reputaci srážely. Ten další přišel pár měsíců po úspěšné olympiádě v Pekingu. Britský bulvár News of the World zveřejnil fotografii, jak Phelps na jednom večírku kouřil marihuanu.

Odvrátili se od něj někteří sponzoři, dostal tříměsíční stopku od Amerického plaveckého svazu. Znovu se omlouval: „Dopustil jsem se chování, které je politováníhodné. Slibuju svým fanouškům a veřejnosti, že se to už nebude opakovat.“

I tento skandál přečkal, na olympiádě v Londýně ještě rozšířil svou fenomenální sbírku medailí a ukončil kariéru na vrcholu. „Už není důvod pokračovat,“ tvrdil, jenže byl to jen další výrok, který s odstupem času působí úsměvně.

Letos v dubnu se k plavání vrátil. Touží se kvalifikovat na olympiádu v Riu. A jeho comeback zatím vychází velmi slušně. Při svém prvním vystoupení na mezinárodním poli získal na Panpacifickém šampionátu pět medailí.

Avšak i teď vystřídala sportovní slávu ostuda. V zóně, kde se může jet 45 mil za hodinu (asi 72 km/h), se Phelps v úterý v 1:40 ráno řítil 84 mil za hodinu (135 km/h). Hrozí mu v nejhorším případě rok ve vězení, pokuta tisíc dolarů a ztráta řidičského průkazu na šest měsíců.

„Novinky ohledně Michaela Phelpse a jeho činů jsou zklamáním,“ uvedl Americký plavecký svaz v prohlášení. „Očekáváme od našich sportovců, že se budou chovat zodpovědně v bazénu i mimo něj.“

Navzdory všem Phelpsovým slibům se podobná očekávání ukazují v jeho případě opakovaně jako marná.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze