Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rekordy těší, ale čekal jsem lepší časy, přiznal plavec Janeček

Pavel Janeček | foto: Reuters

13 2016
Náchodský plavec Pavel Janeček o víkendu v nizozemském Eindhovenu vylepšil české rekordy v obou polohových disciplínách, ale na splnění A limitu pro blížící se olympiádu v Riu to ještě nestačilo.

Na trati 200 metrů mu nyní schází vteřina a pětapadesát setin, na dvojnásobné jen o dvě setinky víc. Taková je po víkendu ztráta Pavla Janečka na A limity, které by ho zcela jistě opravňovaly k účasti na letní olympiádě v brazilském Riu.

Blíž ke splnění svého snu se náchodský plavec dostal o víkendu v Eindhovenu, kde v obou svých hlavních disciplínách posunul vlastní český rekord. „S tím jsem spokojený, překonané rekordy mě samozřejmě těší, ale čekal jsem ještě lepší časy, hlavně na dlouhé polohovce,“ uvedl nejlepší český polohovkář posledních let, který se tvrdé limity pro Rio znovu pokusí splnit už o víkendu v Pardubicích.

Pavel Janeček

● dvaadvacetiletý náchodský plavec, který se v současné době připravuje ve vysokoškolském sportovním centru pod trenérem Jaroslavem Strnadem
● je českým rekordmanem na obou polohových tratích, od víkendového mítinku mají hodnotu 2:01,83 (200 metrů) a 4:18,34 (400 metrů)
● překonal tím svá maxima z loňska: 2:02,06 (200 metrů) a 4:18,88 (400 metrů)
● ke splnění ostrých A limitů pro letošní olympijské hry v Riu mu schází v obou disciplínách zhruba vteřina a půl, limity mají tuto hodnotu: 2:00,28 (200 m) a 4:16,71 (400 m)

V Eindhovenu to pro vás byla zajímavá zkušenost hned z několika ohledů. Jak se vám třeba závodilo tak pozdě večer?
Bylo to trochu zvláštní, protože takhle pozdě se plave málokde. Ale odpovídalo to časovému rozpisu soutěží v Riu a pořadatelé ho jen okopírovali.

Pak jste si rozplavbu na vaší hlavní trati, kterou je polohová čtyřstovka, zaplaval úplně sám. Proč k tomu došlo?
Bohužel jsme byl v rozplavbě za motýlkářský kop navíc diskvalifikován. Bylo to hodně nepříjemné, ale pořadatelé mi dali možnost v sólo závodě. Už jsem nemohl postoupit, šlo jen o čas.

Ten byl nakonec velmi dobrý, nikdo z Čechů dlouhou polohovku tak rychle ještě nikdy nezaplaval.
To je sice pravda, ale plaval jsem sám, neměl jsem nikoho vedle sebe a nemohl jsem se s ním vytáhnout. Navíc mi pak chybělo finále, třeba by to v něm vyšlo.

Ostré olympijské limity se vám sice splnit nepodařilo, ale v Eindhovenu jste opět ukázal, že se vám tam daří.
To je pravda, už loni jsem tam rekord zaplaval. Je jen škoda, že se mi nepodařilo splnit ostrý limit, pak by to bylo opravdu fajn.

O to se budete pokoušet na dalších mítincích, už o víkendu poplavete v Pardubicích ve druhém díle Českého poháru. S jakým plánem?
Soustředím se na svoji hlavní disciplínu a pokusím se v ní opět zlepšit. Proto poplavu jen polohovou čtyřstovku, která je na programu v neděli.Najdete na iDNES.czmobilní verze