Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Písek, kam se podíváš. Na hráče posledního majoru čeká tisíc bunkerů

Vítr, písek, rough, voda. To vše bude hrát na PGA Championship významnou roli. | foto: PGA Championship

11 2010
Teprve dvanáct let je v provozu hřiště Whistling Straits, kam se PGA Championship vrací po šesti letech. Přesto působí, jako kdyby bylo z předminulého století.

I přes svůj krátký věk působí hřiště Whistling Straits historicky a malebně. Jako by se člověk ocitl na starobylých linskových hřištích na Britských ostrovech. Už znak golfového resortu dává znát, že hřišti dominuje vítr. Duch tradice ještě umocní pohled na ovce, které se na hřišti a v okolí volně pasou.

Ještě před dvaceti lety byl pohled na krajinu u Michiganského jezera úplně jiný. Po 2. světové válce zde byla vystavěna letecká základna, místy, na kterých se dnes hraje, vedl velký parovod.

3. jamka Whistling Straits, dějiště PGA Championship 2010

Tříparová 3. jamka Whistling Straits, dějiště PGA Championship 2010.

Majitel resortu Herbert Kohler, jenž zdědil rodinný byznys s potrubím a koupelnami, si jako architekta najal uznávaného Peta Dyeho, člena golfové síně slávy. A dal mu jasný úkol - vytvořit malebné a náročné veřejné linksové hřiště, ať to stojí, co to stojí.

 

před pga championship

Ve čtvrtek čtěte článek o tom, které tříčlenné skupinky hráčů stojí za pozornost.

Dye se opravdu vyřádil - zejména s pískem, kterého je na Whistling Course rozhodně dost. Přesný počet bunkerů není oficiálně spočítán, neví ho ani Dye - jen přikáže, ať se tam a tam vykopají další. Redaktor GolfDigest jich napočítal 967, stránky turnaje uvádí přibližně 1200 písečných překážek. Ať tak či tak, hřiště s větším počtem písečných jam, ve kterých golfisté moc rádi nejsou, snad nikde jinde na světě nenajdete.

Bunkery jsou tedy na PGA Championship připraveny polykat nepřesné rány golfistů. Taky je bude trápit vysoký rough hned vedle fairwayí. Do toho na osmi jamkách výrazně vstupuje do hry Michiganské jezero, kolem něhož jsou jamky vytvořeny.

17. jamka Whistling Straits, dějiště PGA Championship 2010

17. jamka Whistling Straits, dějiště PGA Championship 2010. Asi nejmalebnější jamka hřiště Whostling Course. Součástí resortu je ještě další linksové hřiště příznačně nazvané Irish Course.

Zejména sedmnáctá jamka, nejtěžší tříparová jamka hřiště, bude velmi náročná na přesnost.

Změnami prošla čtyřparová osmnáctá jamka, kde hráče taky nečeká žádný klidný konec. Utopené míčky je strašit nemusí, ale zato pohled na nespočet bunkerů a úzkou doleva se stáčející fairway rozhodně není nic příjemného, když vás dělí několik ran od vítězství nebo statisíců dolarů. Předělán je i green.

18. jamka Whistling Straits, dějiště PGA Championship 2010

18. jamka prošla před letošním PGA Championship výraznými změnami.

Ač bylo hřiště otevřeno v roce 1998, už hostí PGA Championship podruhé. Navíc za pět let se tu bude čtvrtý a poslední major sezony hrát znovu. V roce 2020 bude Whistling Straits dějištěm Ryder Cupu, prestižního klání USA a Evropy. I to svědčí o kvalitách hřiště, které je podle žebříčku GolfDigest třetím nejlepším veřejným hřištěm v USA.

Autor:


Témata: Písek, Turnaje, Ryder Cup
Najdete na iDNES.czmobilní verze