Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Písecká továrna na talenty teď válčí na konci interligové tabulky

Písecké házenkářky Malá, Šichmanová a Šíbrová (zleva) děkují divákům. | foto: Petr Lundák, MF DNES

30 2016
„Kdyby se někdy vrátily všechny hráčky, které jsme pro českou házenou vychovali, tak budeme neporazitelní,“ povzdechne si předseda házenkářského Sokola Písek Rudolf Žaba. „Ale to se asi nestane,“ dodá realisticky vzápětí.

Sokol Písek totiž v posledních letech vychoval řadu hvězd české ženské házené. Když se podíváte na sestavu národního týmu, dobrá třetina pochází z Písku.

„Začalo to brankářkou Barborou Raníkovou,“ vzpomíná Žaba. A pokračovalo Kateřinou Keclíkovou, generací kolem několikanásobné české hráčky roku Ivety Luzumovové a Aleny Stellnerové.

Po loňské sezoně pak odešla z Písku za lepšími podmínkami i větší výzvou Veronika Malá. V současné době má klub v juniorských reprezentacích vedle Sáry Kovářové i Magdalenu Svobodovou a v dorostenkách brankářku Lucii Preslovou.

„Po současných dorostenkách máme trochu generační díru, ale pak se nám zase rýsují ročníky s dalšími talenty,“ popisuje Žaba, jenž jmenuje trojici trenérů Slavík, Horák a Keclík, kteří se o mladé házenkářky v Písku starají a v podstatě stojí za jejich výkony.

I přes slavné odchovankyně a další příslib talentů je však Písek v tabulce interligy poslední z českých týmů. Hráčky vychová, nechá je hrát, a pak si je stahují movitější kluby.

„Třeba po Sáře Kovářové se už poptávají jiné týmy. Studuje tu gymnázium, doufáme, že tady ještě chvíli vydrží,“ podotkne Žaba, který by si přál, aby Písek ještě někdy zažil dobu jako před několika lety, kdy získal bronzové medaile v interlize.Najdete na iDNES.czmobilní verze