Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PGA Tour hledá nové turnaje a sponzory. Rozhlíží se v Asii

HSBC Champions 2009 - exhibiční odpaly, (zleva) Jang Jong-un, Phil Mickelson, Tiger Woods, Sergio García. | foto: AP

7 2010
Vedení PGA Tour přemýšlí, co s podzimem, kdy už je hlavní část okruhu odehraná a na programu jsou jen méně atraktivní turnaje. Hodlá proto vyrazit na rozvíjející se golfový trh do Asie.

Šéf PGA Tour Tim Finchem je dle svých slov spokojen s tím, jak se plní kalendář pro příští rok. Údajně by neměl být žádný turnaj zrušen, několik však změnilo nebo změní hlavního sponzora a sníží i dotace. Zejména americké bankovní instituce nejsou zrovna nakloněny v současné době finančně podporovat golfové turnaje.

Vedení PGA Tour taky trápí pokles sledovanosti a tím i příjmů z televizních práv. Pokud na turnaji nestartují velká jména, snadno je ve sledovanosti převálcují závody Nascar nebo baseball. Pokud však hrají Woods, Mickelson a spol., počty diváků jsou výrazně vyšší.

Proto vedení golfové soutěže plánuje přesvědčit či přinutit hráče, aby pravidelně hráli na co nejvíce akcích. Vedení tour má vybráno asi pět turnajů, které mají problémy se sponzory a sledovaností, a každý hráč bude muset ročně startovat minimálně na jednom z nich.

Tiger Woods, PGA Tour

Tiger Woods přitahuje diváky i po sexuálním skandálu

Další nápad se týká závěru sezony. Její hlavní část na americké tour končí v září, kdy vyvrcholí finále play-off celoročního FedEx Cupu. Následuje sice takzvaná Podzimní série, na ní však startují zejména méně úspěšní hráči, kteří bojují o hrací karty zajišťující start i v následujícím ročníku. Což znamená nižší sledovanost.

Právě na podzim chce PGA Tour vytvořit sérii turnajů, které mají divácky atraktivní hráče oslovit. Na okruhu už existují šňůry několika na sebe navazujících turnajů v jednom regionu, například na západním pobřeží, Floridě nebo Texasu. Říká se jim swings.

Do dvou až tří let by mohla vzniknout i asijská série turnajů, která by se počítala do PGA Tour.

Šéf PGA Tour Tim Finchem

Šéf PGA Tour Tim Finchem

Již nyní jsou v té době na programu dvě asijské akce. První koncem října v Malajsii s celkovou dotací šest milionů dolarů, na níž se však PGA Tour finančně nepodílí. Jinak tomu je na listopadovém HSBC Champions v Šanghaji s dotací sedm milionů dolarů. Vítězství na něm se počítá do oficiálních statistik PGA Tour.

Za dva až tři roky

Finchem chce, aby se počet turnajů na slibném asijském trhu rozrostl. "Hledáme možnosti v Japonsku, Koreji i Číně," uvedl. Střednímu východu totiž dominuje European Tour.

Neříkám, že to tak dopadne, ale jsme blízko vytvoření krátké série turnajů v Asii, která by se mohla hrát za dva nebo tři roky, dodal s tím, že by do ní turnaj v Malajsii oficiálně nepatřil. Podle Finchema si bude muset golfový svět počkat na oficiální ohlášení asi až do příštího roku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze