Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PGA Championship skončil skandálem, vítěz Kaymer se nakonec zaradoval

Vítěz PGA Championship 2010 Martin Kaymer. | foto: AP

16 2010
Další loupež evropského pachatele na americkém území provedl Martin Kaymer. Německý golfista vyhrál PGA Championship, poslední major turnaj sezony, a potvrdil letošní trend: starý kontinent má většinou navrch. Čerstvé vítězství je důležitým poznatkem před říjnovým Ryder Cupem, kde si Kaymer rozhodně zahraje. Ještě dlouho po vítězné ráně ale projevoval jisté rozpaky.

Na hřišti Whistling Straits bylo k vidění velké drama. Pozdější vítěz si pro svůj triumf sice došel na osmnáctou jamku, ale ne v řádném programu, nýbrž proto, že byla poslední třetí v dodatečné rozehrávce. Kaymer v ní porazil amerického soupeře Bubbu Watsona. Všichni přítomní už cítili, jak atmosféra houstne nečekaným skandálem.

Ještě bylo nutné nechat dohrát finalisty. Watson se díky birdie na první jamce play-off ujal vedení, Kaymer na druhé stejným způsobem vyrovnal skóre. Watson chyboval druhou ranou na rozhodující jamce, trefil vodní překážku před greenem. Urputně bojoval. Míč po jeho bunkershotu narazil na praporkovou tyč a kdyby skončil v jamce, znamenalo by to pokračování rozstřelu.

Finalisté PGA Championship 2010 Bubba Watson (vlevo) a Martin Kaymer.

Finalisté PGA Championship 2010 Bubba Watson (vlevo) a Martin Kaymer.

Kaymer, jenž podobně jako Watson zahrál drive do roughu, totiž volil hru na jistotu a místo útoku na par ho uspokojilo bogey. Nakonec to byla správná varianta, vedla k prvnímu velkému titulu v jeho kariéře. A k rozpačitému úsměvu nakonec po vřelém objetí manželky Riny přidal i ten široký radostný.

"Je to něco naprosto neuvěřitelného. Ráno bych něco takového rozhodně nečekal," zněla první vítězova reakce.

K Wanamaker Trophy získal také 1,35 milionu dolarů, ale to není vše. Pro pětadvacetiletého rodáka z Düsseldorfu znamená úspěch i spoustu bodů do evropského finančního žebříčku Race To Dubai.

Martin Kaymer, čtvrté kolo PGA Championship 2010.

Martin Kaymer, čtvrté kolo PGA Championship 2010.

Letos bude určitě hrát finále European Tour ve Spojených arabských emirátech, kde před rokem skončil druhý, ale pro příští rok si může vybrat okruh, protože se mu otevřela hráčská práva na celou zámořskou PGA Tour.

Penalizace pro Johnsona

Zámoří tedy letos dalo světu už druhého evropského vítěze majoru. Tím prvním se stal Severoir Graeme McDowell, jenž v červnu vyhrál US Open. Amerika měla přitom tentokrát víc želízek v ohni.

Do hry o vítězství však zasáhli výrazným způsobem rozhodčí. Vypadalo to, že play-off bude tříčlenné, jenže Dustin Johnson dostal dodatečně dvě trestné rány a klesl na konečné dělené páté místo.

Dustin Johnson, čtvrté kolo PGA Championship 2010.

Dustin Johnson, čtvrté kolo PGA Championship 2010.

Po sedmnácté jamce byl Johnson, jenž šel společně s Nickem Watneyem v posledním flightu, na bilanci -12 a vedl. Pak ale poslal drive na osmnáctce hodně doprava. Mezi špalírem diváků si poradil vcelku dobře a ještě útočil na par.

Bylo z toho bogey a konečné skóre -11. Pak ale rozhodčí oznámili, že Johnson se stál při druhé ráně v bunkeru. Dotkl se před úderem holí povrchu, což v takových případech není v golfu dovoleno.

"Nikdy by mě nenapadlo, že stojím v pískové překážce. Myslel jsem si, že je to kus špinavé země, po které dupali diváci," uvedl v televizním rozhovoru. Přihlížející dokonce postávali v onom oficiálním bunkeru s Johnsonem, jenž vinou špatného vyhodnocení situace k únorovému titulu z Pebble Beach další letošní triumf nepřidal.

Ve stínu pozdějších událostí zůstal Watneyův výkon. Byla to naprostá katastrofa. Hráč, jenž po třetím kole vedl o tři rány, naprosto nezvládl svou roli. V neděli zahrál 81 ran, tedy devět nad par. K předchozím výkonům 69, 68 a 66 vytvořil absolutní kontrast a klesl až na dělené 18. místo. Tam je spolu s ním mimo jiné i jihoafrický favorit Ernie Els.

Mickelson lepší než Woods

Jestli se o úloze spolufavorita dalo hovořit v případě Tigera Woodse, je sporné. Pozici světové jedničky sice někdejší fenomén uhájil, ale jen prostřednictvím děleného 28. místa, což není meta, jakou by byl zvyklý si před sebe klást.

Tiger Woods, čtvrté kolo PGA Championship 2010.

Tiger Woods, čtvrté kolo PGA Championship 2010.

Ve finálovém kole zahrál Woods 73 ran, tedy nejhůř ze všech čtyř, a konečné skóre -2 je nakonec o čtyři údery horší, než jaké zahrál Phil Mickelson. Ten jediný mohl při neúčasti zraněného Leeho Westwooda zaútočit na světový trůn, dělené dvanácté místo k tomu ale nestačilo.

Mickelson jde tedy do finálové fáze zámořské sezony s vědomím, že jeden major titul v tomto roce získal (v dubnu na Masters). Woods vyšel na turnajích velké čtyřky na prázdno už v druhém roce po sobě a letos ještě nevyhrál vůbec nic. Ve Whistling Straits alespoň pojistil svou účast v prvním turnaji play-off, jímž bude za dva týdny The Barclays.

pga championship - konečné pořadí

Par 72: 1. Kaymer (Něm.) 277 (68+71+70+68) - na třetí jamce play-off, 2. B. Watson 277 (72+68+67+70) oba -11, 3. Z. Johnson (oba USA) 278 (69+70+69+70), McIlroy (S.Irs.) 278 (71+68+67+72) oba -10, 5. Dufner 279 (73+66+69+71), D. Johnson (oba USA) 279 (71+68+67+73), Elkington (Austr.) 279 (71+70+67+71) všichni -9.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze