Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peugeot představí model 307 WRC

29 2003
Vélizy - Nejúspěšnější značka posledních ročníků mistrovství světa v automobilových soutěžích, francouzský Peugeot, hlásí výměnu zbraní. Automobilka oficiálně potvrdila, že nasadí do světových rallye namísto současného modelu 206 WRC nový vůz - Peugeot 307 WRC. Ten je postavený na bázi modelu CC. Homologován by měl být na začátku příštího roku. Jezdci tovární stáje už s "třistasedmičkou" absolvovali stovky testovacích kilometrů. Novinka se veřejnosti poprvé představí příští měsíc v rámci mezinárodního Autosalonu ve Frankfurtu.

Po týdny trvající dohady skončily. Zprávy, které se objevily ve francouzských novinách a později i na internetových stránkách, měly pravdu - automobilka Peugeot skutečně chystá změnu. Osvědčený model 206 WRC, který v posledních třech sezonách doslova vládne světovým, ale i regionálním automobilových rallye, má nástupce. Tovární stáj ovšem zvolila neobvyklou cestu - speciál je postavený na základech provedení 307 CC (coupe, cabriolet).

První studie nového soutěžního auta vznikla před patnácti měsíci a vůz se poprvé rozjel o loňských vánocích. Představitelé peugeotu tvrdí, že po modelu CC sáhli z důvodů marketinkových i technických. "Cécéčko" je oproti sedanu těžší, přesto je pro rallye auto ještě vyztužené. Volné díly střechy jsou napevno spojeny s karoserií.

Peugeot 307 WRC sice navazuje na předchozí typ 206 WRC, ale pod kapotou má spoustu novinek. Například převodovka Hewland je sice pětistupňová sekvenční, ale už není umístěna podélně, nýbrž napříč za motorem. Ten je také jiný. Za základ slouží motor 1.8 z modelu 406, ale samozřejmě převrtaný na objem dvou litrů. Disponuje výkonem cca 300 koní a nejvyšším točivým momentem 580 Nm při zhruba 3500 otáčkách.

Homologačním řízením u Mezinárodní automobilové federace (FIA) projde vůz začátkem příštího roku. Do té doby musí automobilka Peugeot vyrobit povinně 2500 vozů modelu CC s dvoulitrovým motorem o výkonu 180 koní, stejně jako dalších 25 tisíc všech kusů 307 CC ve 12 po sobě jdoucích měsících.

Novinka pro světové rallye absolvuje měsíc co měsíc spoustu zkušebních kilometrů. Za jejím volantem se střídají piloti továrního týmu Peugeot. Finský jezdec Marcus Grönholm, stájová jednička, si jej měl možnost vyzkoušet na začátku týdne v jižní části Francie. Podle Finova vyjádření pro internetový server WRC.com je již nyní 307 WRC rychlejší než Peugeot 206 WRC.

"Vůz je o něco delší než 206 WRC, ale správným nastavením podvozku se to ztratí. Mohu jen říci, že je dobrý už nyní. Čeká nás ale spousta práce, hlavně co se to týká samotného seřízení a doladění. Všechny skupiny dokonale pasují, a proto to bude v budoucnu velmi rychlý speciál," prohlásil Marcus Grönholm.

Vůz Peugeot 307 WRC bude od sezony 2004 novou zbraní továrního týmu Peugeot pro mistrovství světa v automobilových rallye.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze