Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rošťák z běžek. Northug je zase strojem na problémy. I vítězství?

Petter Northug z Norska míří do cíle Tour de Ski. | foto: AP

27 2014
Jako by neuměl existovat bez skandálů. Jako by mu už nestačilo odlyžovat, vyslechnout si potlesk diváků, otázky žurnalistů a ­odejít s myšlenkami na další, možná znovu vítězné závody. Ne, Petter Northug, rošťák s běžkami na nohou, potřebuje být vidět i jinak než jen v bílé stopě.

Arogantní a bezohledný, říkají o­ něm. „Rozmazlený spratek,“ tvrdil legendární Vegard Ulvang. Kdysi Northug provokoval biatlonisty nabídkou svých služeb pro štafetu nebo si neodpustil vtipy na adresu Švédů: „Z nich mě může ohrozit jedině Charlotte Kallaová.“ Vůči jeho chování se jednou ohradil i Lukáš Bauer: „Vyříkali jsme si to.“

Show 28letého problémového muže z Mosviku však pokračuje.

Svou jarní autonehodu pod vlivem alkoholu by sice nejraději odeslal hluboko do zapomnění, vždyť kvůli ní přišel o tučný sponzoring od Audi a dál nad ním visí hrozba 50denního žaláře. Ale když znovu došlo na lyžování, přibyly další vylomeniny.

Třeba když se na podzim handrkoval s norskou federací o podobě reprezentační smlouvy. Chci loga svých privátních partnerů na kombinézu! trval. Nepřípustné, nebudeš ve výběru, vyslechl si. Až těsně před uzávěrkou se dvojnásobný olympijský šampion pod kompromisní smlouvy podepsal.

„Myslím, že je rád zpátky v dobré společnosti,“ tvrdil šéftrenér Lofshus o návratu lyžařské superstar k týmu.

V rudé kombinéze pak Northug o­ víkendu nastoupil k prvnímu závodu zimy a naznačil, že by znovu mohl být strojem na medaile. A znovu mužem kontroverze.

„Máme opravdu špatnou úroveň, když jsou takové rozestupy,“ říkal po třetím místě v páteční klasické patnáctce v Beitostölenu. A na sociální síť Instagram připsal: „Jsem nas....“

Další den se jela patnáctka pro změnu klasicky, kde Northug totálně propadl a za vítězným Sundbym zaostal o minutu. „Je těžké závodit, když vám chybí rychlost.“ Navíc pak musel vysvětlovat svá slova z internetu. „To že jsem napsal? Ne, někdo musel vytvořit falešný účet.“

Po závodě navíc zamrzl vztah Northug - Sundby. Navzdory mizernému výsledku se kolem norské hvězdy shluklo klubko reportérů, on jim však odsekával. Nezaslouží si naši pozornost, shodli se pak.

Ještě rozhořčenější byl sám vítěz. Půl minuty, ano? prosila ho o strpení státní televize NRK, u jejíhož mikrofonu právě stál Northug. Jenže rozhovor se protáhl, Sundby zmizel a už se do mrazu nemínil vrátit.

„Musel jsem ho přesvědčovat,“ povídal mluvčí týmu. „A není to pochopitelné?“ zastal se ho boss reprezentace Skinstad.

Northugovy opičárny pokračovaly i další den, když triumfálně vjížděl do cíle klasického sprintu a­ ohlížel se po svém nejbližším vyzývateli Fosslim. Pohled jako by naznačoval: Tak kde jsi? A na závěr zase přidal kontroverzní slova o brzké formě soupeřů: „Hlavně aby vydrželi celou zimu. To já mířím až do Švédska,“ připomněl březnové mistrovství světa ve Falunu.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze