Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Petrov získal druhé cyklistické zlato

13 2000
P l o u a y ( F r a n c i e ) - Výsadní postavení mezi mladými cyklisty potvrdil Rus Jevgenij Petrov. Po triumfu v časovce totiž na Mistrovství světa získal zlato i v silničním závodě a ovldádl tak kategorii do 23 let. Nejlépe z českých cyklistů dojel Pavel zerzan na 15. místě.

První z dvanácti okruhů absolvoval peloton 179 cyklistů ze 48 států velmi svižně, průměrnou rychlostí těsně pod hranicí 44 km/hod. Pak ale tempo ochablo. Až v osmém okruhu se vpředu vytvořila jedenáctičlenná skupina, v níž byli tři Italové, kteří této věkové kategorii v posledních letech na mezinárodních šampionátech kralují. Tentokrát však závod nezvládli takticky a museli se spokojit s bronzem Bernucciho.

V závěru desátého kola vyrazil kupředu Petrov, který závodí v Itálii a podařilo se mu odjet. Do stíhání se pustili Popovič, Bernucci, Australan Davidson a Litevec Sabaliauskas. Přesto si čtrnáctý jezdec z olympijské časovky vypracoval náskok 40 sekund.

Ze čtveřice pronásledovatelů vydrželi vysoké tempo jen pozdější medailisté, kteří Petrovův náskok snížili na minimum. Ruský jezdec však již dlouho před cílem posílal vzdušné polibky divákům podél trati.

Na start závodu se postavili jen tři čeští jezdci, neboť Martin Laciak onemocněl chřipkou. Nejlépe si ve spurtu hlavní skupiny vedl Zerzan. Ve stejném čase přijel i Ondřej Fadrný, zatímco Michal Pruša dorazil se značnou ztrátou. "Na to, že jsme jeli pouze ve třech, se nemusíme za výkon stydět. S podobným výsledkem jsem počítal, umístění Zerzane je velice dobré," řekl český trenér Jozef Regec.

Výsledky - muži do 23 let (169,8 km):
1. Petrov (Rus.) 3:56:51 (průměrná rychlost 43,015 km/hod.), 2. Popovič (Ukr.), 3. Bernucci (It.) oba -4, 4. Kirchen (Luc.) - 14, 5. Sabaliauskas (Lit.) -15, 6. Davidson (Austr.) -17, 7. Davis (Austr.), 8. Gasparre (It.), 9. Adamsson (Švéd.), 10. Guerrini (It.), ... 15. Zerzan (ČR) všichni -33.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze