Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Petrásek bojuje o reprezentaci

6 2000
V r c h l a b í - Před osmi lety se s reprezentací rozloučil, před šesti s ní ještě absolvoval olympijské hry, ale od té doby se lyžař Martin Petrásek věnoval téměř výhradně dálkovým běhům. Nyní, ve svých čtyřiatřiceti letech, se pokouší o návrat. Jeho cílem je místo v národním týmu a účast na olympijských hrách v roce 2002 v americkém Salt Lake City. Šlo by o čtvrté hry v kariéře lyžaře z Vrchlabí. Petrásek svému cíli již podřídil letní přípravu a příští týden odjede s reprezentací na soustředění na Dachstein v Rakousku.

"Vše si ale platím sám ze sponzorských peněz," řekl. Právě sponzoři jsou jednou z příčin, proč se běžec snaží vstoupit tam, co v minulosti opustil. "Mají zájem, abych zkusil reprezentovat na olympiádě," přiznává Petrásek. Druhým významným impulsem byly změny u českého národního týmu. Petráskův bratr Miroslav se stal reprezentačním trenérem.

"Svaz mi poté umožnil pod bráchou s družstvem trénovat s podmínkou, že si vše budu hradit," řekl běžec, který má doma medaili z mistrovství světa. Před jedenácti lety, v roce 1989 ve finském Lahti, doběhla československá štafeta na světovém šampionátu třetí.

"Největší úspěch v mé kariéře," připouští zkušený lyžař. V první polovině devadesátých let z reprezentace odešel. Našel si zaměstnání, pracoval v lese. Vedle toho běhal stále populárnější dálkové závody. I zde slavil úspěchy na mezinárodním poli. Spojení práce se sportem nyní opouští jen zvolna.

"Mám v zaměstnání ještě určité závazky, ale letní příprava proběhla kvalitně," tvrdí. Pro letošní zimu je ještě do značné míry vázán na dálkové běhy. Hlavně od ledna příštího roku jich má v programu několik. "Musím jich ještě deset, dvanáct absolvovat," uvedl, "sponzoři mají zájem, abych běhal oboje."

Již předtím ale bude startovat v závodech, jejichž výsledky by ho měly přivést zpět mezi českou lyžařskou elitu. Poprvé by chtěl běžet na počátku prosince. "Musím jet na nějaké FIS závody, protože mi chybějí body a nemohu startovat třeba na Světovém poháru," sdělil. Pokud půjde vše dobře, i nejprestižnější seriál běžeckého sportu by mohl Petrásek ještě v tomto roce zkusit: "Snad v Davosu, kde se běží před Vánocemi."

I díky dálkovým běhům Petrásek zatím nechává hodně otevřenou možnost bojovat o nominaci na únorový světový šampionát ve finském Lahti: "Dělám vše ale s výhledem na olympiádu." Ani po letech reprezentační odmlky nemá běžec z Vrchlabí strach, že neuspěje. "Kdybych neviděl šanci, ani bych se o to nepokoušel," tvrdí, "loni jsem některé závody zkusil a dost jsem od nejlepších dostával. Mám však za sebou kvalitní trénink." Svoji parketu bude pravděpodobně hledat na klasice, ve které i dříve vynikal: "Na ni se zaměřím."
 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze