Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nováková je po operaci zraněného ramena a přijde o lyžařské MS

20 2015
Běžkyně na lyžích Petra Nováková je po operaci zraněného ramena a v této sezoně už se ve stopě neobjeví. Jedenadvacetiletá reprezentantka v pondělí podstoupila chirurgický zákrok, nyní má na měsíc a půl od sportování klid.

„Po fyzické stránce se cítím docela dobře, moc to nebolí, takže to je fajn. Po psychické nevím. Je to tak, jak to je, lyžovat se bude příští rok,“ uvedla na svazovém webu Nováková, která tak přijde o mistrovství světa do 23 let i šampionát dospělých ve Falunu.

„Je to velká smůla pro Petru, ale ona má pevnou vůli a všechno zvládne. A já vím, že se příští zimu vrátí ještě silnější,“ řekl na webu skinordic.cz Lukáš Krejčí, osobní trenér Novákové a trenér reprezentace žen.

Nováková v této zimě zazářila především desátým místem v prosincové pětce volně na Světovém poháru v Lillehammeru a sedmnáctá dojela Davosu na 10 km volně. Při sprintu ve švýcarském Münstertalu v rámci Tour de Ski se začátkem ledna zranila krátce po startu čtvrtfinále a s bolestivou grimasou odstoupila.

Obnovila si zranění ramena, které si poprvé přivodila už před třemi lety v Novém Městě na Moravě. Stejně jako tehdy, i nyní se vše řešilo artroskopicky. „V jednom místě jsem si utrhla tu skobičku, co tam byla z minula. A pak doktor říkal, že jsem si utrhla kousek bicepsu,“ popsala karlovarská lyžařka detaily zranění. „Asi to tak vážné zase nebylo. Kdyby to bylo něco většího, asi by to operovali jinak,“ řekla.

V sokolovské nemocnici, kde ji operoval doktor Oldřich Vastl mladší, strávila necelé dva dny. „Byl to fofr. V půl sedmé ráno jsem měla v pondělí nástup, kolem půl jedenácté jsem byla na sále a v úterý o půl desáté už domů,“ usmála se.

Teď ji čeká šest týdnů absolutního klidu. „To znamená ortéza a nehýbat s tím, aby to pořádně srostlo,“ upřesnila Nováková. „Potom začnu s rehabilitací. Tu domlouváme přes Centrum pohybové medicíny, abych to měla komplexnější a intenzivnější. Takže by to snad mělo být dobré,“ věří.

Plánuje držet se doporučení doktorů a až to její stav dovolí, začne rameno rozcvičovat a třeba i běhat. „Takže zase tak dlouhý výpadek tam asi mít nebudu. Musím na to teď šest měsíců dávat pozor, abych na to nějak nespadla, bude to takové opatrnější. Ale myslím, že se vrátím brzy aspoň do tréninku,“ těšila se.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze