Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nový trenér pro Kvitovou? Expert: Mohl by to být třeba Petr Pála

PLÁCNEME SI. Petra Kvitová a Petr Pála v semifinále Fed Cupu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

25 2016
Po sedmi letech spolupráce s Davidem Kotyzou se s ním Petra Kvitová rozhodla ukončit spolupráci. Česká ženská tenisová jednička je zatím bez trenéra. „Mohl by to být třeba Petr Pála, protože si s ženskýma rozumí,“ říká bývalý kapitán daviscupové reprezentace Vladislav Šavrda.

„Petra mi připadá jako holka z Česka, ne žádná světoběžnice. Proto by to měl být český trenér,“ míní Šavrda.

Proč si myslíte, že k rozchodu došlo?
Protože spolu byli sedm let. Spolupráce byla hodně, hodně úspěšná, ale až moc dlouhá. Petře se v poslední době asi nedařilo až tak, jak sama čekala. Pak je logickým vyústěním nějaká změna. Určitě to není z toho důvodu, že by David Kotyza nebyl jedním z nejlepších trenérů v Česku, myslím si, že je a ženskému tenisu velice rozumí. Ale sedm let individuální spolupráce je strašně dlouhá doba. A jestli se přestalo dařit, tak to prostě chce změnu.

Vladislav Šavrda

Vladislav Šavrda

Takže těch sedm let spolupráce už je moc? Nebo to jde i déle?
Ale jo, asi to jde i delší dobu, určitě bychom v historii našli dvojice, které jsou spolu hrozně dlouho. Ale zkrátka a dobře není každý člověk stejný a ponorková nemoc asi může nastat. Trénink začne být stereotypní, už tam není nová jiskra, nový nápad, nový impulz a není se co divit. Člověka třeba některé věci přestanou bavit. Vůbec se tomu nedivím a opravdu to není tím, že by byl David Kotyza špatný trenér.

Takže se pode vás něco podobného dalo čekat...
Podle mě něco podobného mohlo nastat už před rokem dvěma. Nějaký záblesk takové myšlenky se už v té době objevil. Je otázka, jestli to tak mělo být, nebo ne. Ale teď to opravdu není nic až tak překvapivého, spolupráce trvala už moc dlouho.

Měla spolupráce skončit právě před tím rokem, dvěma? Nebo měla Kvitová ještě počkat?
Nevím, to je taky otázka osobnosti toho daného sportovce. Jestli má radši, když jede v zajetých kolejích, nebo rád zkouší něco nového. To musí vědět asi sama Petra.

Je to správný krok v její kariéře? Pomůže jí to?
Těžko říct, ale když najde osobu, se kterou bude ta správná chemie mezi hráčem a trenérem a zároveň půjde o odborníka na ženský tenis, tak to může být impulz, který její hru zase zvedne zpátky nahoru. Protože ona bezesporu na to, aby byla v absolutní, ale opravdu v absolutní špičce, tenisově má.

VÍTĚZNÉ OBJETÍ. Petra Kvitová se objímá s trenérem Petrem Pálou a slaví zisk...
Petra Kvitová porazlla ve finále Fed Cupu německou dvojku Andreu Petkovicovou,...
RADOSTNÉ OBJETÍ. Petra Kvitová (čelem) a Petr Pála, nehrající kapitán...
DOBRÁ NÁLADA. Petra Kvitová se zdraví s nehrajícím fedcupovým kapitánem Petrem

Petra Kvitová se objímá s trenérem Petrem Pálou. Ve Fed Cupu pravidelná záležitost.

Kdo by mohl být tou osobou, se kterou by chemie hráčka-trenér mohla fungovat?
Teoreticky by to mohl být třeba Petr Pála, protože si s ženskými rozumí, měl velký úspěch v kolektivním pojetí. Nebo Martin Damm, pokud jde o Čechy. Ve světě netuším, co je k mání. Ale Martin Damm je správný chlap, zažil si světový tenis i v trenérském provedení. Sice mužský, ale zažil. Tady je otázka, jestli se chce motat v ženském tenisu, protože na to musí mít člověk dávku trpělivosti a pochopení pro různé nervové a větší zátěže. U žen je to složitější. Vybrat si stejně musí sama Petra.

Takže se spíš přikláníte k variantě českého trenéra...
Říkám to z pozice člověka, který už se léta nepohybuje na okruhu, jsem jen divák a čtenář z tisku. Ale Petra mi připadá jako holka z Česka než jako nějaká světoběžnice, které je úplně jedno, jestli žije na Floridě nebo ve Španělsku. Někoho napadne třeba i Martina Navrátilová. Ale já se ptám, jestli bude chtít Martina Navrátilová trénovat v Česku? Bude tady čtyři měsíce v roce? Nebo bude muset Petra cestovat někam na Floridu a tam se podřizovat tréninkovému režimu? Proto by mělo jít spíš o českého trenéra.Najdete na iDNES.czmobilní verze