Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Elita v Novém Městě. Komu to zdraví dovolí, přijede, věří Vaněk

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

21 2015
Dvacet tisíc lidí, taková je představa organizátorů o počtu fanoušků horských kol, kteří by si měli o nadcházejícím víkendu najít cestu do novoměstské Vysočina Areny.

Přípravy finišují a všechno zatím klape, jak má. Jediné, co v posledních hodinách dělá organizátorům úvodního dílu nového ročníku Světového poháru horských kol drobné vrásky, je počasí. Může se stát, že v Novém Městě na Moravě bude o víkendu pršet.

„Je to holt venkovní akce, s tím se musí vždycky tak trochu počítat. A ano, asi to může některé lidi odradit. Ale já věřím, že tomu tak nebude,“ hlásí šéf organizačního výboru novoměstského závodu Petr Vaněk.

Jak dlouho už sledujete předpověď počasí?
Zhruba tak od úterka. Dřív to opravdu nemělo absolutně žádný smysl, protože předpověď počasí delší než na tři dny je pouze otázkou pranostiky.

Pořád doufáte, že se nakonec počasí umoudří?
Já to vidím tak jako golfisté. Není špatné počasí, je jen špatné oblečení. Proto věřím, že český divák je vybavený kvalitně. (usmívá se)

Berete tento závod jako určitou generálku na světový šampionát, který bude Nové Město hostit příští rok?
Určitě ano. Hlavně z pohledu pořadatelů, logistiky, náporu diváků a podobných záležitostí. Pro nás tenhle závod znamená, že pokud se objeví nějaké nedostatky, tak máme čas, abychom je do příštího roku vychytali.

Co ještě zbývá dodělat?
Myslím, že areál je připravený. Teď už jde pouze o to, aby diváci měli kde zaparkovat, aby se komfortně dostali do areálu... To jsou věci, na kterých neustále pracujeme.

„Předpověď počasí delší než na tři dny je pouze otázkou pranostiky.“

A věříte, že vám to diváci za rok vrátí na návštěvnosti?
Přesně tak. Chceme, aby měli fanoušci ze závodu takový zážitek, že příští rok nebudou chtít sedět jen doma u televize, ale že se znovu přijdou podívat přímo do areálu a k trati.

S jakým počtem diváků budete o víkendu spokojeni?
Byli bychom rádi, kdyby jich na hlavní program v neděli přišlo dvacet tisíc. To je taková hranice, kdy jsme přesvědčeni, že to bude pro lidi ještě komfortní. Tribuna pojme nějakých devět a půl tisíce lidí a zhruba jednou takové množství by se mělo objevit u trati.

Chystáte pro letošní závod Světového poháru nějakou speciální novinku?
Jsou dvě a obě se týkají převážně diváků. I když závodníků se dotknou taky. Přidáváme jednu velkoplošnou obrazovku naproti tribunám, které jsou postavené v lese u technické sekce Mitas Choice. Fanoušci tak nebudou muset tolik přebíhat a celý závod uvidí z jednoho místa. Částečně osobně a částečně na obrazovce.

A ta druhá novinka?
Přímo na stadionu budeme budovat jednu technickou sekci, při níž musí závodníci prokázat hodně velkou technickou zdatnost. A ta je na horských kolech nejatraktivnější. Zpomalíme je v daném úseku tak, aby si je diváci pořádně užili.

Kolik bikerů by se mělo v Novém Městě o víkendu představit?
Předpoklad je takový, že v elitních závodech bude startovat 100 žen a 150 mužů. V kategoriích do 23 let kolem 70 žen a 100 mužů.

Dorazí kompletní světová bikerská špička?
Nemáme informaci, že by se některý z elitních závodníků neměl zúčastnit. Je to závod nejvyšší úrovně. Navíc jde o úplně první podnik celého letošního seriálu Světového poháru, takže si ho nikdo nebude chtít nechat ujít. Myslím, že komu to zdraví dovolí, ten se tady objeví.

Kromě Kateřiny Nash...
To je pravda, Katka skutečně nepřijde. Ale to je taky jediný závodník ze špičky, o kterém víme, že se nezúčastní. Už před rokem avizovala, že chce závodit pouze v Americe, že se jí do Evropy nechce. No a letos to vyplní.

V pořádání závodů Světového poháru nejste žádní začátečníci, v předchozích třech případech bylo dokonce Nové Město zvoleno jako nejlepší závod celého seriálu. Je pro vás organizování takovéto akce už určitá rutina?
Snažíme se každý rok přidat něco, co akci ještě vylepší. Chceme zpříjemňovat závody divákům i závodníkům. Je přirozené, že člověk potřebuje přicházet pořád s něčím lepším. Ale ano, v těch základních věcech je to asi rutina.

A v těch ostatních?
Snažíme se držet toho, že zůstat stát na jednom místě znamená vždy udělat krok zpět.

Dlouho byl jedním ze členů organizačního výboru také bývalý skvělý cyklista Ján Svorada. Letos ovšem ve výčtu členů zodpovědných za závod chybí...
Je to tak, Honza se rozhodl, že se na téhle akci už aktivně podílet nebude. Nicméně pořád platí, že se chystá komentovat závody pro Českou televizi. S tím nepřestal. V areálu Vysočina Areny ho lidé také uvidí, a navíc se bude věnovat i partnerům závodu.

A je to dlouhodobější rozhodnutí, nebo si vzal jenom rok pauzu s tím, že na přípravě mistrovství světa už se zase podílet bude?
Na to vám nedokážu odpovědět. To je otázka pro Honzu.Najdete na iDNES.czmobilní verze