Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novoměstští pořadatelé v Andoře neznervózněli: Náš areál nabízí víc

Start závodu SP horských kol v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

10 2015
Zvedl ruce nad hlavu, usmál se a protnul cílovou čáru. Mladý český biker Ondřej Cink v sobotu v Andoře dojel na mistrovství světa horských kol pro úžasný výsledek. Získal bronz a předčil tak na letošním vyvrcholení sezony i olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého. Obě tyto hvězdy naší cyklistiky budou hlavními taháky pro českého fanouška v příštím roce na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, které se uskuteční od středy 26. června do neděle 3. července.

Z Andorry, ze svého čtvrtého šampionátu, se již vrátil šéf mistrovství na Vysočině Petr Vaněk, který promluvil o přípravách na MS.

Co jste odkoukal v Andoře?
Já doufám, že nic. (směje se)

To bylo tak špatné mistrovství?
Ne, to ne. Určitě jsou nějaké věci, které jsme postřehli. Jsou to ale spíš drobnosti, třeba co se týče značení, merchandisingu, marketingu, ale jinak co se týká samotné pořadatelské aktivity, tak myslím, že areál v Novém Městě nabízí podstatně větší možnosti třeba díky logistice. To byla největší slabina Andorry, protože areál je vysoko, dostat se tam dá jen lanovkou nebo omezeně autem.

Prošli jste nějakým školením v Andoře, vzhledem k tomu, že příštími pořadateli budete vy?
Ne, nic takové tam neproběhlo.

Jak tedy probíhají přípravy na šampionát v České republice?
Momentálně jsme ve fázi vyjednávání s finanční podporou. Jednáme s ministerstvem, krajem, městem. Také jednáme s partnery.

A mají jmenované subjekty zájem o podporu šampionátu?
Jednání jsou na dobré cestě, poukazuje to na to, že bez větších potíží profinancujeme mistrovství světa. Co se ještě týče těch příprav, tak jsme schválili nové logo, které ale chceme prezentovat až během čtrnácti dní na oficiální tiskové konferenci v České republice. To platí i pro informace, jako jsou vstupenky, ubytování a podobně.

Řekněte, co bylo vůbec potřeba k tomu, abyste dostali pořadatelství mistrovství světa?
Každopádně jsme potřebovali dokázat to, že jsme mistrovství světa schopni uspořádat, tedy že máme areál a že je pořadatelský tým schopen to nachystat. Také je důležité, jestli jsme schopni to profinancovat. Ekonomická stránka je velice důležitá, to je první věc. Druhá věc je přesvědčit organizačně Mezinárodní cyklistickou federaci na závodech předtím, aby nám šampionát přidělala. A asi nejdůležitější bylo, aby cyklistická federace oddělila mistrovství světa na cross country a sprint od sjezdu, protože ten nejsme schopní v Novém Městě uspořádat. Kdyby k rozdělení nedošlo, tak by se tady mistrovství nejelo.

Když jste mistrovství dostali, říkal jste mi, že musíte zaplatit poplatek 250 tisíc eur...
... a my chceme ještě větší prostor reklamních ploch, abychom majoritně mohli prezentovat naše partnery, proto nás poplatek vyjde na 300 tisíc eur.

A jak to vypadá s náklady? Uvedl jste, že chcete pracovat přibližně se 40 miliony.
Co se týče nákladových položek, tak je aktuální stav rozpočtu 36 milionů korun.

Pojede se celkem devět závodů, což je víc než při Světovém poháru. Co to z pohledu organizátora znamená?
Je to vyšší finanční i personální náročnost. Bude tam muset být víc lidí na víc dní. Závody budou od středy do neděle. Oproti dvěma dnům to tedy bude probíhat pět dní. Navíc budeme dělat slavnostní zahájení, což se při Světových pohárech nedělá. Budeme dělat koncerty pro veřejnost, každý den uspořádáme nějaké závody pro veřejnost, aby účastník, který přijede na závodní program, měl možnost dopoledne si zasportovat. Odpoledne budou samotné závody a večer kulturní program.

Kulturní program bude v centru Nového Města, nebo v areálu?
Všechno plánujeme dělat v areálu Vysočina Areny. Je lepší koncentrovat lidi v jednom místě než je tahat po okolí.

Světový pohár v Novém Městě byl už několikrát vyhlášen jako nejlepší na světě. Areál je hotový, připravený. Přesto, projde nějakými změnami?
Budeme určitě rozšiřovat mobilní tribuny, které jsou v lesích. Minimálně jejich počet zdvojnásobíme až ztrojnásobíme. Závod se odehrává převážně v lese, proto tam to budeme chtít posílit, aby diváci byli v tomhle směru co nejvíc uspokojení. Přechody, průchody, tribuny určitě ve větším rozsahu, protože předpokládáme větší návštěvu. A co já mám poznatek z MS v Andoře, tak se na mistrovství světa sjíždí více zahraničních diváků než na SP.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze