Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Devátý, čtvrtý a v úterý druhý. Jak Vakoč útočí na výhru v každé etapě

Petr Vakoč | foto: etixx-quickstep.com

24 2016
Sezonu začal jako lídr své stáje na australském etapovém závodě Tour Down Under. Výsledkově mu nevyšel zcela podle představ, ale od té doby Petr Vakoč útočí na vítězství v každé etapě. V té úterní byl na francouzském tříetapovém závodě v Provence těsně druhý. „Vítězství se blíží,“ psal pak na svém Twitteru.

Není to jen on, komu se v Etixxu daří. Celý tým zažívá snový start do sezony.

Zatímco loni si za celou sezonu cyklisté belgické stáje vyjeli 54 výher, letos už ji mají jedenáct. A to je teprve konce února! S pěti zásahy tým táhne nová posila Marcel Kittel, který se o korunu pro cyklistu s nejvíce výhrami pere s Alexandrem Kristoffem, který má rovněž pět zářezů.

Jaký to rozdíl, oproti minulému roku, který Kittel téměř celý promarodil a připsal si jen jedno vítězství v úvodní etapě závodu Kolem Polska.

Fotogalerie

A co by za to alespoň jedno vítězství dali v týmech Giant nebo Lampre. Obě stáje zatím v letošní sezoně tápou.

Skvělé výkony v Etixxu podává i Petr Vakoč. Výhry se sice zatím nedočkal, ale v každém závodě, do kterého zatím nastoupil, k ní měl opravdu blízko.

Sezonu začal jako lídr týmu na prvním etapovém závodě kategorie World Tour – australském Tour Down Under. „Formu měl už na prvním týmovém soustředění výbornou,“ říkal o něm Zdeněk Štybar.

Sám mistr republiky Vakoč věřil, že do Austrálie přijel skvěle připravený. „Trať se mi líbí a mám velkou motivaci. Snad to bude dobrý odrazový můstek k výborné sezoně,“ přál si.

Ve druhé etapě měl solidní výchozí pozici pro závěrečný spurt. „Ale necelý kilometr před cílem přede mnou došlo k pádu,“ psal později na svých webových stránkách. Spurt tak začínal asi ze třicáté pozice, ale probil se až na páté místo!

V dalších etapách na nejlepší nestačil, celkově skončil sedmadvacátý, ale s výkonem byl spokojený. „Vždycky jsem sezonu začínal pozvolně, letos jsem do toho vtrhl po hlavě a jsem zvědavý, co to se mnou udělá. Kompletně jsem změnil přípravu a trénoval mnohem tvrději než v minulosti,“ vyprávěl.

Ve své snaze uspět udělal Vakoč i jednu zásadní změnu - už v zimě necestuje z jednoho individuálního soustředění na další, ani si uměle neprodlužuje ta týmová. Místo toho si třiadvacetiletý mladík pronajal byt nedaleko Barcelony - v Gironě.

„Jsou tady kopce, roviny, hory, slabý provoz, ohleduplní řidiči a příznivé počasí,“ vyjmenovává výhody, které mu zimní bydlení ve Španělsku přináší.

Girona je oblíbenou cyklistickou destinací, souseda mu dělá třeba zmiňovaný Kittel. Patent na výhry mladému Čechovi ještě předat nestihl, ale minimálně mu k němu dal přičichnout.

Pole závodníků táhne Petr Vakoč ze stáje Ettix.

Pole závodníků táhne Petr Vakoč ze stáje Ettix.

Vždyť hned v první etapě Tour du Haut Var-matin minulou sobotu obsadil Vakoč deváté místo, když se udržel ve třináctičlenné skupině. O den později na první výhru v sezoně útočil znovu, ve spurtu bral čtvrté místo. „Byl to těžký sprint, trochu z kopce. Snažil jsem se najít prostor pro spurt, ale byl jsem zavřený. S výsledkem spokojený nejsem, ale mám radost z kondice, ve které se teď nacházím. Už se těším na další závody,“ prozradil na stránkách Etixxu.

Celkově dojel ve Francii pátý a získal trikot pro nejlepšího mladíka.

Jen dva dny na to se v úterý postavil na start první ze tří etap francouzského Tour La Provence.

V Cassis na cyklisty čekaly dva závěrečné okruhy, na které jako první vjela šestice cyklistů v úniku. Tu naháněli právě cyklisté Etixxu. Jako poslední z “ přeživších“ zůstal vepředu Thomas Voeckler. Francouz si udržoval pohodlný náskok, až před cílem zazmatkoval.

„Špatně jsem odbočil a musel se vracet. Ztratil jsem tam nějakých třicet vteřin a tušil jsem, že to bude těsné,“ smál se čtvrtý muž Tour de France z roku 2011.

Za ním supěl do patnáctiprocentního stoupání český mladík. Už už se zdálo, že francouzského veterána dojede, ale nakonec to nevyšlo. Byl nejsilnější z hlavního pole, nikdo další mu nestačil, ale Voecklera nedorazil.

23.února 2016 v 18:28, příspěvek archivován: 24.února 2016 v 12:33

Victory is getting closer. 2nd place behind Voeckler who stayed away from breakaway by 7seconds. Superb job @Etixx_QuickStep #WayToRide

„Vítězství se blíží! Jen 7 sekund za Voecklerem, který zůstal vepředu z úniku,“ psal po etapě na svůj Twitter.

Podruhé za dva dny se oblékl do dresu pro nejlepšího mladíka závodu, podruhé za sebou byl blízko prvnímu vítězství v sezoně.

Je nejspíš jen otázkou času, kdy opravdu přijde.Najdete na iDNES.czmobilní verze