Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český mladík Vakoč zaskočil peloton. Vyhrál druhou etapu Kolem Polska

Petr Vakoč | foto: ETIXX-IHNED

4 2014
Životního úspěchu dosáhl v závodě Kolem Polska český cyklista Petr Vakoč. Po více než 200 kilometrech v úniku se 22letý mladík stal vítězem druhé etapy z Toruně do Varšavy. Zároveň si tak vybojoval i žlutý dres lídra závodu.

Letošní nováček v dresu Omega Pharma - Quick Step se vydal do úniku společně se dvěma polskými cyklisty Matysiakem z CCC Polsat a Kasperkewiczem, který na tomto závodě jede za národní tým Polska, jinak však obléká barvy české stáje Bauknecht-Author.

Společně si vybudovali až sedmiminutový náskok a Vakoč vyhrál dvě rychlostní prémie, čímž si už na trati řekl o trikot pro nejaktivnějšího jezdce.

Jenže potom zacílil i na trikot nejcennější. Třicet kilometrů před cílem opustil kolegy z úniku a odvážně se sám hnal do varšavského cíle.

“Zdálo se mi, že Poláci už jsou docela vyčerpaní. Věděl jsem, že máme dobrý náskok, tak jsem za to vzal s tím, že by to třeba mohlo vydržet až do cíle, jako Tonymu Martinovi před pár dny na Tour.”

Na závěrečné okruhy v ulicích polského hlavního města si přivezl tříminutový náskok a coby velmi dobrý časovkář, stříbrný z českého mistrovství, jej usilovně hájil.

Peloton, zprvu tažený stájí Belkin a pak týmy Orica a Giant Shimano, českou senzaci nedokázal sjet. Cílem projel vítězně o 21 vteřin před hlavním polem, které přivedl Michael Matthews z Oriky, na jaře dočasně "růžový" muž Gira.

„Petr Vakoč šokoval peloton,“ hlásil okamžitě jeho tiskový mluvčí Alessandro Tegner na Twitteru. A český mladík jásal: „Nemohu tomu uvěřit! Etapa a navrch žlutý trikot.“

Druhý Matthews později přiznal: „Vážně jsem si myslel, že spurtuju o vítězství a že jsme všechny uprchlíky polapili už nějakých 30 kilometrů před cílem.“ Dokonce i jeho týmoví kolegové z Oriky při Matthewsově průjezdu cílem zvedali ruce. Teprve poté se jejich lídr dozvěděl: Jsi „jen“ druhý.

Vakočův triumf je zároveň prvním českým vítězstvím v letošním seriálu World Tour. Dosavadním etapovým maximem ve worldtourových závodech bylo v sezoně 2. místo Romana Kreuzigera na Kolem Švýcarska a 3. místo Zdeňka Štybara na Dauphiné. Při Tour de France zaznamenali mimořádně cenné třetí příčky v etapách rovněž Leopold König a Jan Bárta, těm se však do žebříčku World Tour nemohou započítávat, neboť coby jezdci druhodivizní stáje nesmí být podle pravidel UCI v tomto žebříčku klasifikováni a nejsou jim tudíž ani přidělovány body.

„Vyhrát po sólovém úniku tak velký závod je něco neuvěřitelného,“ líčil ve Varšavě přešťastný Vakoč. „Nejtěžším momentem bylo, když jsem najel do závěrečného okruhu ve Varšavě. Můj náskok se tam rychle zmenšoval a nohy už začínaly být unavené. Posledních pět kilometrů bylo vážně tvrdých, dal jsem do nich všechno. Nepřemýšlel jsem nad ničím jiným než jak využít každý kousek energie, který mi zbyl. Dlouho jsem nevěřil, že to dokážu, a stejně tak tomu asi nevěřil ani peloton.“

Do týmu Omega Pharma - Quick Step přišel před sezonou 2014 z „farmářského“ Etixxu, když loni kromě jiného získal stříbro na mistrovství Evropy do 23 lety a vyhrál závod Kolem Slovenska.

„Po minulé sezoně mi ho René Andrle, sportovní ředitel Etixxu, doporučoval do Omegy se slovy: Ten kluk není ani vyložený vrchař, ani vyložený sprinter, ani vyložený časovkář, ale přesto má skvělé výsledky,“ vyprávěl v průběhu letošní Tour de France při rozhovoru pro MF DNES Patrick Lefevere, manažer Omegy. „Podle toho, co mi v první polovině letošní sezony hlásili sportovní ředitelé, byli s jeho prací spokojeni. Učí se, pracuje pro tým a přitom roste.“ 

Na domácí scéně Vakoč letos pomohl Zdeňku Štybarovi k titulu domácího mistra v silničním závodě a navrch sám skončil druhý, stejně jako v časovce. Na mezinárodním kolbišti byl pátý v jednorázovce Trofeo Serra da Tramuntana a celkově dvaadvacátý Kolem Pikardie a třicátý na Ster ZLM Toer.

Zkraje léta se pak student ekonomie z Prahy stal v Polsku rovněž univerzitním mistrem světa. „Asi je to pro mě šťastná země. Teď budu bojovat o udržení žlutého trikotu tak dlouho, jak to jen půjde. Bude to těžké, ale vím, že týmoví kolegové mi pomohou. Jsem studentem na kole i mimo něj a tohle bude ta nejlepší příležitost, jak se něco dalšího naučit.“

Celkově nyní vede před úterním pokračováním do Rzeszowa o 27 vteřin před Bělorusem Hutarovičem z AG2R, vítězem první etapy. Nejbližší dvě etapy jsou rovinaté, až pak přijde cílový horský dojezd za hranicemi, na slovenském Štrbském Plese.

„To Štrbské Pleso jsem v minulosti už jel, není to zas tak těžký kopec. Takže se budu snažit udržet trikot i tam a snad to vyústí v dobrý výsledek i v celkovém pořadí,“ říká Vakoč.

Cyklistický závod Kolem Polska - 2. etapa

Toruň - Varšava (226 km)

1. Vakoč (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) 5:22:54, 2. Matthews (Austr./Orica) -21, 3. Vallee (Belg./Lotto), 4. Sinkeldam (Niz./Giant), 5. Hutarovič (Běl./AG2R), 6. Maes (Belg./Omega Pharma-Quick-Step) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Vakoč 11:11:28, 2. Hutarovič -27, 3. Majkin (Rus./RusVelo) -31, 4. Vallee, 5. Mori (It./Lampre) oba -33, 6. Paterski (Pol./CCC) -35.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze