Na pólech už vyhrál. Teď se Vabroušek těší na pekelný přeběh Sahary

Petr Vabroušek absolvoval závěrečnou přípravu na Marathon des Sables v izraelském Eilatu - s bagáží běhal po plážích Rudého moře i v nedaleké Negevské poušti. | foto: archiv Petra Vabrouška

7 2016
Vyhrál maratony na obou věčně zmrzlých zemských pólech, teď bude Petr Vabroušek čelit zcela opačnému klimatickému extrému - během sedmi dnů chce co nejrychleji zvládnout po svých 274 kilometrů napříč pouští pod žárem saharského slunce.

„Se vším se v této pekelné kombinaci setkám poprvé. Bude to skvělý zážitek,“ těší se 43letý zlínský triatlonista na Marathon des Sables.

Přes den teplota až 45 stupňů Celsia, ráno klesající k bodu mrazu. Kůže pokrytá krustou z potu a písku. Dehydratace. Krvácející puchýře. Zrádné písečné duny. Kamenité horské hřbety. Jedovatí štíři, hadi. To vše obnáší pouštní očistec na jižní hranici Maroka, kultovní podnik letos načíná svoji čtvrtou desítku existence.

„O tomto závodu vím spoustu let, ale konkrétní myšlenky na účast mě napadly až po maratonech v Antarktidě a na jižním pólu. Láká mě vyzkoušet si úplný protiklad,“ vysvětluje Vabroušek, který plány na Marathon des Sables spřádal už loni na severní točně. „Vždy jsem byl mužem činu, a tak to bylo hodně rychlé. Když si něco vezmu do hlavy, obvykle za tím jdu přímo.“

Trénink ve slévárnách neklapl

Zatímco na maratony na pólech se připravoval mimo jiné v mrazírnách, simulovat saharské klima nebylo snadné.

„Zvažoval jsem běhání ve slévárnách nebo kovárně. Naráží to ale na přísné bezpečnostní předpisy a nedostatek prostoru k běhání. Nakonec se to bohužel nepodařilo ve Zlíně zorganizovat,“ prohodil Vabroušek.

Na Velikonoce tak vyrazil s rodinou do izraelského Ejlatu, kde si dříve dvakrát podmanil Isramana, asi nejtěžší závod planety na klasických ironmanových distancích. Zatímco turisté se opalovali na plážích Rudého moře, Vabroušek vyrážel do blízké Negevské pouště.

„Panovaly tam teploty kolem třicítky. Běhal jsem tam vždy v poledne s batohem těžkým 20 kilogramů a pak ještě večer se synem, ale už bez zátěže. Za týden jsem zvládl 240 kilometrů, což je mé celoživotní běžecké maximum,“ shrnul Vabroušek vrchol své přípravy.

Inspirovat se nechal také dokumentem stanice Discovery Channel, která před šesti lety natáčela přípravu olympijského vítěze ve veslování Jamese Cracknella a posléze i průběh samotného závodu.

„Bylo neuvěřitelné, jak navzdory dlouhodobé systematické přípravě nakonec trpěl nedostatkem energie a dehydratací. Ukázal ale, že olympijské zlato nevyhrávají padavky, a závod dokončil na výborném 12. místě,“ podotkl Vabroušek.

Sám by považoval za úspěch umístění v nejlepší dvacítce. Celkové prvenství, to je pro Vabrouška nereálná představa. „Bez výjimky tam vyhrávají místní Afričané, pro které je to každoročně vrchol sezony,“ zapíchl prst do listiny vítězů.

Nadvládu marockých vytrvalců narušil v předešlých osmnácti letech pouze Jordánec Salameh Al Aqra. „V tomto prostředí celý život trénují, mají za sebou spoustu ročníků a plno zkušeností. Pro mne bude naopak vše nové. Nikdy jsem nešel vícedenní závod, nikdy v pouštním klimatu, nikdy jsem neběhal v hlubokém písku a nikdy s těžkým batohem na zádech.“

Váha bagáže je dána rozmezím 6,5 až 15 kilogramů. „Zatímco místní adaptovaní borci zvládnou odstartovat a dokončit závod s minimální váhou, u mě se bude hmotnost batohu pohybovat spíše u vyšší hranice. Mám velmi rychlý metabolismus a potřebuji výrazně více jídla,“ vysvětluje Vabroušek.

Povinná výbava zahrnuje spacák, kompas, nůž, termofólii, odsávačku jedů po uštknutí hadem nebo škorpionem a signální raketu pro případ nouze.

Pořadatelé zajišťují jen vodu a přístřešek

Jediné, co organizátoři závodníkům poskytují, je tradiční berberský přístřešek na spaní, sestávající z černé plachty a dvou kůlů, pod nimiž nocuje osm běžců, a přesné příděly vody na pití. Pro představu, při klasické maratonské etapě je to celkem 12 litrů, při nonstop dvoudenní noční etapě 22,5 litru.

„Pokud si řeknete o lahev navíc, dostanete hodinovou penalizaci, po třetí lahvi jste diskvalifikovaní,“ upozornil Vabroušek, který do Maroka dorazí teprve dva dny před nedělním startem. „Ideální by byla delší aklimatizace a většina závodníků to tak dělá. Ale mám doma ženu a dvě děti, a tak nikam dopředu nelétám. To platí i u startů na Ironmanech. Rodina má vyšší prioritu.“

Jak si Vabroušek vede, můžete sledovat prostřednictvím webových stránek pořadatelů http://marathondessables.com.

„Doma tak můžete mít o mém průběžném pořadí paradoxně lepší informace než v tu chvíli já sám,“ poukázal Vabroušek. „Mělo by tam být bezpečno. Vyprodané startovní pole čítá 1 200 závodníků, takže pořád bude někdo relativně nablízku.

Účastníci budou mít navíc k dispozici omezené spojení s civilizací. „Každý může poslat jeden e-mail denně přes satelit, takže rodině se vždy ozvu. Pošlu vždy i nějakou novinku pro fanoušky na Facebook,“ ujistil Vabroušek.

Autor:


Nejčtenější

Štěpánek se rozloučil s kariérou. Dorazili Jágr, Nedvěd, Čech i Agassi

LOUČENÍ. Tenista Radek Štěpánek děkuje vyprodané O2 areně, která viděla jeho...

VIDEO Po 22 letech mezi profesionály definitivně končí. Radek Štěpánek se velkolepě rozloučil s bohatou...

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...Prohra, která Štěpánka nemrzela. Kamarád mohl přiletět na rozlučku

Tenisté Leander Paes a Radek Štěpánek na Turnaji mistrů

VIDEO Telefon téměř neodložil z ruky. Radek Štěpánek ladil poslední detaily svého velkolepého loučení,...

Rébusy Ligy národů: postupy, sestupy a jak do play off o Euro 2020

GÓLOVÁ STŘELA. Brankář Jiří Pavlenka se za ranou Ruslana Malinovského natahuje...

Fotbalová Liga národů má za sebou čtyři kola a před listopadovým finišem je jen málo otázek...

Nečas opouští NHL. Vedení Caroliny poslalo českého mladíka na farmu

Martin Nečas (vpravo) z Caroliny se snaží odpoutat od bránícího Pavla Bučněviče...

Hokejista Martin Nečas odchází po sedmi utkáních této sezony v NHL z týmu Carolina Hurricanes na...

Další z rubriky

Jachtařka Kozelská Fenclová ukončila kariéru. Chce se věnovat rodině

Česká jachtařka Veronika Kozelská Fenclová soutěží na olympijských hrách v Riu.

Ve 37 letech ukončila jachtařka Veronika Kozelská Fenclová sportovní kariéru. Účastnice dvou...

Poctivý kůň se srdcem závodníka. Universe of Gracie odchází do penze

Na Taxisově příkopu (zleva) Kasim v sedle s Martinem Liškou, Vicody s Josefem...

Vítězil s ním žokej Faltejsek, skončil třetí na Velké pardubické. Její 128. ročník byl pro koně...

Velkou cenu Brna rozsvítí hvězda, Železná lady z Maďarska

Katinka Hosszúová

Ozdobou Velké ceny Brna v plavání bude o víkendu trojnásobná olympijská vítězka Katinka Hosszúová....Najdete na iDNES.cz