Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Havaj? Vabroušek vyhlíží maraton na severním pólu

BĚH. Maratonský závod už si mohl dlouhodobě nejlepší Čech v dlouhém triatlonu užít, soupeře měl VabroušeK daleko za sebou. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

30 2014
Havajský Ironman už dávno není pro triatlonistu Petra Vabrouška nejvyšší metou. I proto je v ohrožení jeho 16. účast v řadě. Teď ho lákají extrémní výzvy. Po vítězství na Antarktickém ledovém maratonu se chystá na běh na Arktidě.

Jiný by se možná nervoval, Petr Vabroušek však ne. Přestože je na hraně postupu na havajského Ironmana v nejprestižnější kategorii profesionálů, zůstává v klidu.

„Na Havaji jsem startoval patnáctkrát po sobě a nemám cíl opakovat to do nekonečna,“ připomněl malenovický triatlet svoji báječnou šňůru, která trvá od roku 1999. „Když budu na konci srpna v první padesátce, rád poletím. Je to čest. A když ne, najdu si jiný zajímavý závod. Pořád jich je ve světě dost.“

Kvalifikace na říjnové mistrovství světa v dlouhém triatlonu začíná vždy v září a končí v srpnu. Na Havaj se dostane nejlepší padesátka profíků a Vabroušek je momentálně na 51. místě, což by mu stačilo, protože 31. Němec Bracht nesplňuje nominační kritéria.

„Žebříček ale neřeším. Naposledy jsem se na něho podíval po Ironmanovi v Británii,“ zmínil sedmé místo z červencového klání v okolí Boltonu.

Pro Vabrouška to bylo 77. umístění v nejlepší desítce podniků série Ironman, což je bezkonkurenční světový rekord. Ani to však 40letému železnému muži nezaručuje letenku do rodiště triatlonu. Bodový součet pěti nejlepších umístění však může ještě vylepšit 24. srpna na Ironmanovi v Dánsku.

„Nemám představu, jaký výsledek by mi stačil. Do konce srpna je ještě hodně závodů včetně severoamerického šampionátu, který je dvojnásobně bodově dotovaný. Všechno se může promíchat,“ podotkl Vabroušek.

Jenže s ohledem na Havaj si termínový kalendář už dávno nestaví. „Mám rád náročné tratě. Čím náročnější, tím větší šanci mám na úspěch. Pak si vybírám takové, kde jsem ještě nebyl. Dávám také přednost destinacím, kam se mnou může jet manželka s dětmi,“ prozradil otec 15letého Filipa a tříleté Věry.

Letos tak třeba vzal rodinu na závody série Challenge do Atlantic City a v Americe navštívili mimo jiné Bílý dům ve Washingtonu. Jsou však místa, kam léta Vabroušek výhradně sám. Loni v listopadu vyhrál během tří dnů na Antarktidě maraton i ultramaraton na 100 kilometrů, obě tratě navíc v notně vylepšeném rekordu.

„Ještě je maraton na severním pólu, který mě láká více,“ odpovídal tehdy na otázku, zda se pustí do obhajoby. A přání startovat na arktické kře se mu zřejmě brzy splní. Díky dvojnásobnému triumfu na jižním pólu ho pořadatelé před pár dny pozvali na arktický maraton příští duben.

„Tentokrát to bude se zimou v zádech, takže snad nebudu muset trávit hodně času v mrazírnách:-),“ narážel na sociálních sítích na speciální přípravu před antarktickým maratonem. „Poprvé za posledních 20 let si přeju třeskutou zimu!“

V souvislosti s Havají má ještě jednu tužbu. „Rád bych byl u Filipovy premiéry,“ zmínil krajana Ospalého, který už se na triatlonový svátek kvalifikoval.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze