Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už zase létá přes překážky, v Curychu Svoboda plánuje vnitřní explozi

Petr Svoboda je zpět a těší se na ME v Curychu | foto: AP

2 2014
V cíli musel zadržovat slzy štěstí. Překážkář Petr Svoboda se v Ostravě vrátil na český trůn, když 110 metrů přes překážky dokázal zvládnout za úctyhodných 13,50 sekund, nejrychlejším časem od svého zranění achilovky v roce 2011, kterým v sobotu vybojoval národní titul. Chtěl by běžet ještě rychleji a dokazuje, že letité patálie jsou už zažehnány.

„Měl jsem v plánu běžet i pod 13,50, ale se silným protivětrem se to moc nedá. Na Evropě to snad bude ještě lepší. Věřím, že už jsou problémy definitivně za mnou.“

Znamená to, že v Ostravě jste konečně potvrdil, že jste zpátky ve vrcholové atletice?
Byl to takový test pro nadcházející mistrovství Evropy. Jsou to moje první dva závody po sobě v jeden den a cítím se prostě dobře. Teď už mě nic nebolí. Nemám vůbec žádný problém, ani fyzický ani psychický. Až najdu svou formu, kterou jsem míval, tak věřím, že v Curychu budu opět hledat tu atomovku ve mně. Nebudu lhát, budu ji hledat za každou překážkou, od rozběhu až po semifinále. A když pánbůh dá, tak třeba i ve finále. Věřím si, jak už dlouho ne.

Byl jste před šampionátem trochu nervózní? Jak vám pracovaly nervy?
Nervy se určitě ozývaly. Měl jsem tam problémy s reproduktory. Šuměly a nebyly slyšet povely startéra. Po závodech v Táboře a pak v Novém Městě jsem měl trochu strach, i když jsem se cítil fyzicky dobře. V hlavě mi svítil až do dnešního rána takový ten vykřičník: „Pozor, Peťane, není to optimální“. Teď už to ale optimální je.

Všechno zlé je možná k něčemu dobré. Co vám naopak přinesli ty tři roky rekonvalescence a hledání formy?
Změnilo se hodně věcí v mém životě. Teď můžu říct, že ku prospěchu. Díky tomu jsem se našel a myslím, že jisté věci mi možná zachránili život. Teď mám velkou motivaci být lepším člověkem, než jsem byl předtím. Cítím se jako lepší člověk i atlet. Nechci to rozebírat, ale teď jsem našel sám sebe.

Na svém posledním evropském šampionátu jste v Barceloně před čtyřmi lety startoval jako favorit. Teď je situace úplně jiná, můžete naopak překvapit. Bude to pro vás méně stresující?
To mi bude vyhovovat. Upřímně, na trénincích jsem běhal za posledních čtrnáct dní skvělé časy, trenér říkal, že to bylo na úrovni 13,30. Neříkám, že to v Curychu zaběhnu, ale chtěl bych svůj výkon ještě posunout. Uvnitř sebe věřím na velké výkony. Ale každý závod je jiný a umí se to sejít tak, že to nemusí vyjít. Ale budu si věřit.

Před odletem na mistrovství Evropy budete ještě ladit formu? S jakým cílem tam budete za týden odlétat?
Já jsem poslední dva týdny kvůli tříslu trénoval v podstatě jen zlehka, abych tomu neuškodil. Zítra jedu na soustředění do Nymburku, kde se budeme připravovat do čtvrtka a budeme ladit formu do Curychu. Taky si pak musím trochu odpočinout. Chtěl jsem se vrátit a dokázat, že ve mě něco je. Cíl bude určitě lepší čas než 13.45.Najdete na iDNES.czmobilní verze