Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Opora házenkářů Štochl povede na turnaji v Polsku partu mladíků

Český gólman Petr Štochl čelí střele makedonské hvězdy Kirila Lazarova. Daniel Kubeš sleduje, jak to dopadne. | foto: ČSH - Alex Wipf

4 2014
V hodně dobrém rozpoložení přijel na sraz házenkářské reprezentace plzeňský odchovanec Petr Štochl, sedmatřicetiletý gólman německého Füchse Berlín. Jeho klub totiž válí na všech frontách - postoupil do Final Four evropského poháru EHF i německého poháru.

"V posledních čtrnácti dnech se nám opravdu dařilo, tahle fáze sezony se nám povedla. Ač jsme měli hodně zraněných hráčů, vytěžili jsme z toho maximum," potvrdil zkušený gólman, že do rodné Plzně přijížděl v obrovské herní pohodě.

Poslední reprezentační vystoupení na lednovém Euru v Dánsku nedopadlo zrovna nejlépe, od té doby jste se nesešli. Těšil jste se teď na sraz v Plzni o to víc?
Já už si ani moc nepamatuju, jak to dopadlo. To je minulost. (smích) Ale vážně, já se na kluky z nároďáku těším vždycky. A teď zvlášť, když jsme se sešli v Plzni. Jsem ve známém prostředí, na chvilku zase doma.

Měl jste vůbec možnost podívat se domů?
Jsem tady kvůli házené. Doma jsem si byl jenom pro reprezentační věci.

Vzpomenete si, kdy jste tady v hale Slavie VŠ naposledy chytal?
No, to už bude možná dvacet let... Ale je pravda, že ještě s trenérem Martinem Liptákem jsme tady taky měli jednou soustředění, a to není zase tak dávno.

Věděl jste, že tady potkáte hodně nových tváří?
Znal jsem tu původní sestavu, ale z té ještě vypadl třeba zraněný Pavel Horák (spoluhráč Štochla z Berlína - pozn. aut.), takže sem přijeli další noví kluci. Koukám, že je tady půlka extraligové Plzně. Ale je to lídr tabulky, tak proč ne. Jsem rád, že tady jsou mladí nadějní kluci. Všichni jsou tady oprávněně.

Brankář Petr Štochl v utkání proti Německu za českou obranou, kde úřadují David
Brankář Petr Štochl v utkání proti Německu

Nebude problém s tím, aby se jich tolik začlenilo mezi ostřílené borce do mančaftu?
Spíš budeme mít problém my starší, abychom zapadli. Už se nám ta parta třicátníků pomalu tenčí. (úsměv) Zapadnout do kolektivu tady nikdy nebyl problém a nebude ani teď. Zvlášť, když je tady tak početná plzeňská enkláva, kluci se dobře znají z klubu.

Znal jste vůbec vy osobně všechny nové tváře, nebo jste musel trochu pátrat, kdo je kdo?
Jediný, koho jsem neznal, je Matěj z Hranic. Vidíte, příjmení ještě ani teď nevím... (Konšel - pozn. aut.)

Podle trenéra Habera je právě Konšel spojka s možná nejtvrdší střelou v mančaftu. Souhlasíte?
Má ránu obrovskou, to můžu potvrdit. Já mám tady v hale Slavie vůbec problém ty balony vidět, ty prosklené strany jsou problém. Zajímalo by mě, jak se na to tvářil Radek Motlík, když tady hrál Talent extraligu.

ZVLÁDNEME TO! Čeští reprezentanti Petr Štochl a Filip Jícha poslouchají hymnu
Petr Štochl na tréninku házenkářské reprezentace.
Petr Štochl (v červeném brankářském dresu) a jeho spoluhráči z Berlína se

Jaké má omlazený český mančaft před sebou cíle?
To, že Euro nedopadlo, už je za námi. Máme před sebou novou výzvu. Těšíme se na blížící se baráž o mistrovství světa v Kataru se Srby.

Co byste řekl na jejich sílu?
Házená má v zemích bývalé Jugoslávie obrovskou popularitu. Ať už jde o Chorvatsko, Slovinsko, Černou Horu nebo Srbsko. Je to silný protivník, ale pokud podáme výkon na hranici možností, je v našich silách postoupit.

Víkendový turnaj v Polsku je vaší jedinou akcí před dvojzápasem se Srbskem. Co se dá během toho týdne nacvičit?
Pokračujeme v nácviku herních variant. Pro ty nové kluky to bude složitější, protože toho je hodně. Máme ale potom ještě soustředění před samotnou baráží, pár tréninků k dobru tam ještě bude.Najdete na iDNES.czmobilní verze