Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Házenkářský gólman Štochl pokračuje v Berlíně. A teď už jako kapitán

Český gólman Petr Štochl čelí střele z ruky makedonského kanonýra Filipa Lazarova. | foto: AP

17 2015
V německém týmu Füchse Berlín působí brankář Petr Štochl, odchovanec plzeňské házené, už jubilejní desátou sezonu. Zažil postup do první bundesligy, stejně jako manažer Bob Hanning. Na konci letošního roku tihle dva podpisem stvrdili, že jejich spolupráce bude po této sezoně pokračovat ještě další dva roky.

A co víc, 39letý gólman čerstvě nosí i kapitánskou pásku.

„Jsem velmi šťastný, že trenér i management klubu ve mně mají takovou důvěru. Když jsem před devíti roky přicházel do Berlína, nikdy bych nevěřil, že to takto dopadne,“ nechal se slyšet na webu českého házenkářského svazu Petr Štochl, jemuž měla smlouva vypršet v létě 2016.

K jejímu prodloužení nejspíš prospělo i to, že v klubu s ním počítají i do budoucna. „Každý rok si sedneme a budeme řešit, jestli Petr může pořád ještě chytat na tak vysoké úrovni. V každém případě pak zůstane v klubu jako trenér brankářů,“ naznačil Bob Hanning budoucnost českého gólmana.

Nakolik si Štochla v Berlíně váží, dokazuje i to, že přebírá kapitánskou pásku po Fredrikovi Petersenovi, který se chce vrátit do Švédska. „Petr už je žijící a hrající legenda klubu. Proto jsme byli jednotní, kdo má převzít pozici kapitána,“ doplnil ředitel klubu Hanning.

A Plzeňák Štochl je v Berlíně po všech stránkách spokojený. „Je to super město, jsme tu moc rádi a cítíme se částečně jako Berlíňané. Ja, ich bin ein Berliner,“ usmíval se při podzimní návštěvě českých novinářů v německém klubu.

„Ale jedním dechem musím dodat, že v první řadě jsem pořád kluk z Česka. Jsme s manželkou takový ten typ, který chce domů. Jsme Plzeňáci, takže se tam jednou určitě vrátíme,“ nezapřel, že je velkým patriotem.

Zatím ale český gólman stále řádí mezi třemi tyčemi. Nejen v nejprestižnější klubové soutěži světa, ale i v reprezentaci. Nemůže tak chybět v nominaci na lednové přípravné zápasy ve Švédsku a brzy v národním týmu oslaví 200. start.

Největší klubové úspěchy na mezinárodní scéně posbíral s Berlínem letos. V květnu vyhráli Lišky Pohár EHF a v září pak triumfovali i na mistrovství světa klubů, když předčili i slavnou Barcelonu s nejlepším českým házenkářem posledních let Filipem Jíchou. Mimochodem, velkým Štochlovým kamarádem.

Letos už se Füchse tolik nedaří, v Poháru EHF skončil ve třetím kole na francouzském Chambéry, dlouholetém klubu dalšího Plzeňáka Karla Nocara, dnes reprezentačního manažera. V bundeslize je klub v polovině soutěže až sedmý.Najdete na iDNES.czmobilní verze