Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsou mladí, kteří by nás sesadili, mrzí matadora kolové Skotáka

Kolová - ilustrační foto | foto: Jaromír Pech, MAFRA

21 2014
Soupeři, se kterými před lety válčili, už dávno z kola sestoupili a působí jako trenéři. „Jen my se tam pořád motáme. Je to vlastně trochu zázrak, že se pořád držíme na takové úrovni, ale pořád nás to baví,“ usmívá se hráč kolové Petr Skoták.

Spolu s parťákem Pavlem Šmídem budou od pátku reprezentovat Česko na mistrovství světa v Brně, kde jsou jako hráči zdejšího Favoritu doma. Právě oni jsou největšími nadějemi pořádající země. „Ale vrchol kariéry už máme dávno za sebou, takže jakákoliv medaile by byla perfektní,“ oznamuje Skoták.

Zmíněný vrchol zažili před deseti lety, kdy mistrovství světa vyhráli. Jejich hlavní rivalové z Německa, Rakouska a Švýcarska se však mohou pyšnit čerstvějšími tituly.

„Za ty roky se posunula technika, vylepšila se kola, hra hodně zrychlila a přitvrdilo se. My bychom měli těžit ze zkušeností, ale mladé dvojice z ciziny jsou taky hodně vyhrané,“ upozorňuje zanedlouho 40letý Skoták, jehož kolega Šmíd je ještě o čtyři roky starší. „Zkusíme soupeře zaskočit zodpovědnou obranou a těžit z jejich chyb.“

Nedávno Brňanům tato taktika vynesla triumf na finálovém turnaji Světového poháru. „Přesvědčili jsme se, že jsou všichni k poražení,“ říká Skoták.

Současným trendem je podle něj co nejvíc držet míč. „Čeká se na chybu, kterých ale ti nejlepší moc nedělají. Všichni jsou výborní brankáři, takže by se mělo střílet jen z připravených pozic.“

Systém turnaje je poměrně krutý, jen nejlepší z šestičlenného pole mají jistou medaili. Druzí pak hrají s pátými a třetí se čtvrtými, přičemž poraženým z těchto zápasů se sen rozplyne.

Zatímco dříve byla kolová díky fenomenálním bratrům Pospíšilovým populární, nyní je to v Česku sport na vymření.

„Je hodně těžké se to naučit a dlouho trvá, než děti vůbec začnou hrát. A dnešní doba je hodně uspěchaná,“ líčí Skoták, který pracuje v rodinné firmě jako řidič náklaďáku a bagrista. „Jsme ryze amatérský sport, s Pavlem trénujeme dvakrát týdně.“

A v Česku jsou pořád nejlepší. „Nejsou žádní mladí, kteří by nás sesadili. Pak se od nás možná čeká víc, než na co skutečně máme,“ podotýká Skoták.

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze