Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Play-off by byl velký úspěch, říká kouč zlínských házenkářek

Trenér zlínských házenkářek Peter Sabadka. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

21 2016
V jednu chvíli se zdálo, že semifinále českého play-off jim uniklo. Interligové házenkářky Zlína si ho přesto můžou zajistit. V závěrečném kole a v přímém souboji se svými jedinými konkurentkami z Olomouce.

„Stačí nám jakékoliv vítězství a postoupíme do play-off, což by byl velký úspěch,“ říká trenér zlínských žen Peter Sabadka, který by měl u týmu pravděpodobně pokračovat i v příští sezoně, bez ohledu na výsledek s Olomoucí.

To, že se rozhodne mezi vámi v posledním kole, jste avizoval dlouho dopředu. Těší vás, že jste měl tak dobrý odhad?
Hlavně jde o to, že jsme ve hře o semifinále. Jsme doma a nemusíme nahánět gólový rozdíl ze vzájemného zápasu v Olomouci. V závěru soutěže se nám zranily klíčové hráčky Sobieská s Kamenářovou. Mladé družstvo se dokázalo po těžké porážce ve Veselí zmobilizovat výhrou doma s Partizánským. Dost přesvědčivě jsme se dostali zpátky a potvrdili jsme to vítězstvím v Prešově.

Sobota ve Zlíně

bude ve znamení házené

Sobotní odpoledne ve zlínské hale Euronics bude zasvěcené házené. Jako první přijdou na řadu muži Zlína, kteří se od 16 hodin střetnou v extraligovém play-out s Brnem. Po dvou zápasech v jihomoravské metropoli prohrávají 0:2, a pokud utkání nezvládnou, dostanou ještě poslední možnost k záchraně v sérii s horším z dvojice Kopřivnice – Litovel. Jestliže v sobotu vyhrají, čtvrtý duel se bude hrát o den později na stejném místě a ve stejném čase. V sobotu od 18 hodin čeká házenkářky Zlína rozhodující střetnutí o postup do českého play-off. Tam je posune jakákoliv výhra nad Olomoucí, porážka je odsoudí do skupiny o udržení interligy.

Potřetí za sebou si to rozdáte s Olomoucí ve finiši o semifinále. Je to náhoda?
Ani ne. Most, Poruba, Slavia jsou profesionální družstva a kvalita jejich kádru je předurčuje k tomu, že budou hrát o první trojku. Pro naše mladé družstvo je obrovský úspěch bít se s Olomoucí o postup. Olomouc je v mládežnických kategoriích dlouhodobě ve špici. Můžeme jim vzdorovat a možná jsme i kousek vpředu. Dokážeme v seniorské kategorii zapracovávat talentované holky. Je to vidět i v juniorce, která vede první ligu před Olomoucí.

Předloni jste závěrečný duel doma s Olomoucí zvládli. Zmínil jste hráčkám tohle utkání?
Díváme se do dopředu. Proč bychom měli ukazovat minulost?

Třeba jako pozitivní stimul.
Všechno má svoji jedinečnost. Tehdy jsme měli jinou skladbu družstva. Měli jsme ho kvalitní, v létě posílené o Tóthovou. Po minulé sezoně nám odešlo šest hráček. Těší mě, že některé avizovaly, že by se chtěly vrátit.

Jak pracujete s mladým týmem, aby na něho nedolehla tíha okamžiku?
Je to nejdůležitější zápas roku. Podle něho se bude hodnotit sezona. Pohybujeme se na hraně. Děvčata si jsou vědomá, že dostala šanci zabojovat o semifinále. O to více se je snažím motivovat, aby na sobě tvrdě pracovaly, byly zodpovědnější.

Je pro vás psychickou výhodou, že jste se dostali ze zdánlivě ztracené pozice?
Od našeho zápasu jsme Olomouc naháněli, předtím jsme byli jasně vpředu. Využili domácí prostředí, otočilo se to pro ně. Věřím, že domácí hala vrátí výhodu na naši stranu.

Je tak zásadní?
Určitě. Doma jsme daleko sebevědomější. Odehráli jsme hodně kvalitních zápasů. I Olomouc doma získala body s vícero týmy z vyšší výkonnostní kategorie. Jsme rádi, že domácí prostředí je na naší straně.

Budete kompletní?
Poslední zápas v Michalovcích jsme využili k tomu, aby hráčky po zranění načichly zápasovým děním. Naskočila Sobieská, i když není v ideálním zdravotním stavu. U Mišky obdivuji obrovskou snahu. Chtěla se co nejdříve vrátit. Udělala obrovský pokrok, sama tvrdě pracovala, aby se zotavila. Je to hráčka, která v domácím prostředí dokáže dynamikou a výbušností dávat góly. Také Denda Kamenářová, která měla ve vynikajícím zápase s Partizánským problémy s rukou, ukázala, že její herní forma by mohla být slušná. Zranění ale měla také pozitivní efekt. Obrovsky se zvedla Veronika Andrýsková. Nejenže nahradila Sobieskou, ale její snaha směřuje k tomu, že jednou může být velkou hráčkou a tahounkou družstva. A to je přitom ještě dorostenka. Její výška (190 cm – pozn. red.) je v interlize nepřehlédnutelná.

Kroutíte u týmu poslední rok tříleté smlouvy. Budete pokračovat?
Soustředíme se na závěr. Ale moje ambice i představy klubu směřují k tomu, že se domluvíme na další spolupráci. Ale tématem dne je vyvrcholení sezony.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze