Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pála: Že mají holky problémy? Nepamatuju Fed Cup, kdy by vše šlo hladce

ÚSPĚŠNÝ ŠÉF. Kapitán Petr Pála doufá, že dovede tým ke čtvrtému titulu ve Fed Cupu v posledních pěti letech. | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2015
Petra Kvitová od US Open vyhrála jediný zápas, Lucie Šafářová ani jeden. Karolína Plíšková je unavená po náročné sezoně. Přesto by právě na nich měla stát obhajoba fedcupového titulu. „Nepamatuju si utkání, kdy by nějaké problémy nebyly,“ zůstává klidný kapitán tenistek Petr Pála.

Pro důkazy jeho tvrzení není třeba chodit daleko: vždyť třeba letos se z 1. kola v Kanadě řada obvyklých tahounek omluvila, do semifinále Fed Cupu zase nastupovala Kvitová po měsíční odpočinkové pauze.

Navzdory všem problémům však Pálův výběr válí. Z posledních třinácti utkání prohrál jediné - v dubnu 2013 v Itálii. „Věřím, že vyprodaná hala holky vyburcuje,“ řekl Pála.

Věříte, že domácí prostředí může udělat velký rozdíl?
Vyprodaná hala udělá hodně. I soupeři bývají překvapení. Třeba Marii Šarapovovou sice může těžko něco rozhodit, na fandění je zvyklá, ale věřím, že to bude důležitý faktor.

Na finále jste nominoval Petru Kvitovou, Lucii Šafářovou, Karolínu Plíškovou a Barboru Strýcovou, tedy čtyři nejvýše postavené tenistky. Ze široké základny českých hráček bývá volba obvykle složitá; byla nyní jednodušší?
To je relativní, pro někoho je to jasná volba, pro někoho ne. Dřív jsem slyšel, že tam měla být tahle, neměla tam být jiná... Lehké to není skoro nikdy. Rozhodl jsem se pro tuto sestavu, dává mi nejvíc šancí, abychom mohli uspět proti Ruskám.

Petra Kvitová slaví postup do čtvrtfinále US Open
Lucie Šafářová uspěla ve čtvrtfinále turnaje v New Havenu.
Karolína Plíšková během finále v Birminghamu.
Barbora Záhlavová-Strýcová ve třetím kole na US Open

SESTAVA PRO FINÁLE. Zleva Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková a Barbora Strýcová zabojují o čtvrtý český fedcupový titul v pěti letech.

Češky však před vrcholným fedcupovým bojem nejsou všechny v ideální pohodě. Jak vnímáte jejich trable?
Nepamatuju si snad Fed Cup, kdy by žádné problémy nebyly. Myslím si, že je dobře, že se Péťa dostala na Masters už před turnajem v Moskvě, mohla v klidu odletět do Singapuru a chystat se tam. Jsem rád, že se tam dostala i Lucka. Jakýkoliv zápas, který tam odehraje, bude dobrý, těžký, to je i vzhledem k Fed Cupu dobré.

Karolína Plíšková se na Turnaj mistryň nedostala, měla by se však zúčastnit turnaje WTA Elite Trophy pro tenistky těsně pod elitní osmičkou žebříčku. Ten se však koná v Číně, týden před Fed Cupem. Nebudete jí to rozmlouvat?
Ne. Na druhou stranu, v Číně se rozděluje hodně bodů. Zatím jsem s ní nemluvil, jsem v kontaktu s jejím trenérem Jirkou Vaňkem. Budeme se o tom ještě bavit, ale nebudu jí do toho zasahovat.

V týmu je jako pátá hráčka i Denisa Allertová. Jaká bude její role? Bude trénovat s ostatními?
Vzhledem k tomu, jak na tom ten tým nyní je, bude trénovat asi nejvíc. (smích) Určitě si to za výsledky zaslouží, byla s námi i v Kanadě. Je to někdo, kdo by v budoucnu mohl v týmu být, takže je dobré mít někoho takového připraveného na trénink - a aby si to zažil.

Své problémy mají i Rusky. Jak to vnímáte?
Makarovová se odhlásila ze čtyřhry v Singapuru, ale nehrála Fed Cup už dlouhou dobu. Nevím, jestli je to citelné oslabení. I Pavljučenkovová umí hrát debla výborně, už s Vesninovou hrály. Zatím ani nevíme, jestli Makarovová nebude hrát. U Šarapovové uvidíme, jak si povede na Turnaji mistryň v Singapuru. Musíme na ni být nachystaní. Pavljučenkovová teď jinak hraje výborně, je to nebezpečná hráčka, obzvlášť když jde o jeden dva zápasy. Má velkou hru. Když jsem viděl, jak začala proti Lucce, tak to tam pálila, jak kdyby týden předtím vyhrála turnaj.

Maria Šarapovová v osmifinále Roland Garros s Lucií Šafářovou
Anastasia Pavljučenkovová slaví triumf na turnaji v Paříži.
Ruska Jekatěřina Makarovová slaví postup do čtvrtfinále Wimbledonu
PŘEKVAPENÍ. Jelena Vesninová porazila v prvním kole Wimbledonu Venus

RUSKÝ VÝBĚR. Maria Šarapovová, Anastasia Pavljučenkovová, Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová, takový má být ruský výběr. Sestava se ale ještě může změnit.

Šarapovová by měla přijet, ač to stoprocentně říct stále nelze. Vsadil byste si na to, že dorazí?
Co jsme měli zprávy, tak chce hrát, i vzhledem k tomu, aby mohla na olympiádu. Její jméno je značka - když bude hrát, tak bude určitě stoprocentně připravená.Najdete na iDNES.czmobilní verze