Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejhorší lyže v životě, řekl Novák v cíli. Od vítěze dostal šest minut

Petr Novák | foto: archiv Petra Nováka

24 2015
Karlovarský laufař Petr Novák obsadil v závodu American Birkebeiner po trápení s lyžemi jedenácté místo, přesto si po závodu na 51 kilometrů volnou technikou udržel vedení v sérii FIS Marathon Cupu.

Na extrémní podmínky amerického Birkebeineru zdá se doplatil karlovarský laufař Petr Novák. Vedoucí muž průběžného hodnocení FIS Marathon Cupu nastupoval do šestého dílu seriálu dálkových běhů na lyžích s obrovským náskokem jako nesporný favorit.

Přesto musel po závodě překousnout jedenácté místo jako svůj zatím nejhorší výsledek letošní sezony. „Měl jsem snad nejpomalejší lyže ve svém životě, ve sjezdech jsem strašně moc ztrácel. Byl to pro mě psychický boj až do konce,“ posteskl si Novák v cíli závodu, kde na vítězného Itala Sergia Bonaldiho ztratil téměř šest minut.

Před závodem totiž panovaly v lese Chequamegon-Nicolet v severozápadním Wisconsinu až třicetistupňové mrazy, jenže v den soutěže teplota stoupla na minus 14 stupňů a navíc těsně před startem závodu nasněžilo.

Pro servismany to automaticky znamená obrovské problémy s mazáním a je jasné, že ne každý tým se s tím vypořádá stejně, a právě na mázu v zámoří závodník rodinného Novak Teamu doplatil.

Zatímco Novák sváděl souboj sám se sebou, mezi závodníky, kteří se do mazání trefili nejlépe, se o vítězi rozhodovalo až v závěrečném spurtu na cílové čáře, ale ani Ital Bonaldi si své lyže zrovna nechválil.

„Ani moje lyže nejely příliš dobře, takže jsem se jen snažil zůstat vepředu a pošetřit si síly na závěrečný sprint. Že mám šanci vyhrát, to bylo jasné až tak sto metrů před cílem,“ prohlásil pro web pořadatele po vítězném souboji s druhým Francouzem Christophem Perrillatem.

Třetí místo si pohlídal další z Francouzů Benoit Chauvet, který před dalším závodem FIS Marathon Cupu -sobotním Bieg Piastow na 50 km volně v Polsku srazil Novákův náskok na 49 bodů. Vítěz ze zámoří Bonaldi se drží s odstupem 118 bodů na třetím místě.Najdete na iDNES.czmobilní verze