Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč judistů: U Krpálka jsme počítali s medailí, spokojený být nemůžu

Trenér judistické reprezentace Petr Lacina na mistrovství Evropy 2016 | foto: ČTK

24 2016
Kazaň (Od našeho zpravodaje) - Českým judistům chyběl na mistrovství Evropy pronikavější úspěch. Ten se čekal především od Lukáše Krpálka, jenž obhajoval stříbro, ale překvapivě vypadl už v prvním zápase. „To je selhání - u něj se počítalo s medailí,“ hodnotil trenér Petr Lacina.

Co chybělo, aby Krpálek zápas proti Grigorimu Minaskinovi z Estonska vyhrál?
Stačilo, aby se pral normálně. Jeho výkon ovlivnil tréninkový výpadek - Lukáš kvůli zranění nebyl dva týdny v kimonu. Chtěl se prát stylem jako zamlada, aby ramenu ulevil. Ale nedařilo se mu to a změnit to dokázal až pozdě. Na konci sice jasně dominoval, ale otočit skóre už nestihl. Takže výsledek ovlivnil tréninkový výpadek a tápání. Jít do rizika a do chvatů, ve kterých ho mohlo zlobit rameno? Anebo se prát způsobem, který nefunguje?

Zařadíte ještě nějaký turnaj, aby se před olympiádou udržel v nasazené osmičce?
Mezi osmým a devátým místem je několikasetbodová propast, takže nasazení by mu snad už utéct nemělo. Ale uvažujeme o květnovém Turnaji mistrů, aby se dostal do zápasové praxe. Po tom, co tady předvedl, by se poprat měl.

Nejlepší výsledek zajistil Jaromír Musil, který však se sedmým místem úplně spokojený nebyl.
Před turnajem bychom v jeho případě sedmičku brali, ale podle toho, jak se to vyvíjelo, mohl skončit i na lepší pozici. Čtvrtfinále se švédským judistou Robinem Pacekem prohrál o kousíček. Přitom chyboval zbytečně, i když nebyl pod žádným tlakem. Upadl zrovna ve chvíli, kdy jsem si začal říkat, že by to mohlo být na semifinále...

Není jedno sedmé místo málo? Asi nemůžete být spokojený, že?
To určitě ne. Ale - když vynecháme Lukáše - sedmička se dlouhodobě nikomu nedařila. Vždycky to bylo okolo devátého místa. Takže tohle jsme letos prošťouchli.

Pavel Petřikov skončil devátý a pojistil si přímý postup na olympiádu.
Splnil povinné vítězství a pak šel vynikající utkání s ostrým Davtyjanem, ve kterém mu chyběl k výhře kousíček.

Může pomýšlet na úspěch i na olympiádě?
V poslední době je v pohodě. Pere se dobře, na tréninku to docela čistí a pere se vyrovnaně i se špičkovými judisty. Bude to o výkonu ten den. Doufejme, že výkony třeba ještě vystupňuje.

Na tak zvanou kontinentální kvótu by nyní postoupil Michal Horák, který na šampionátu přeskočil Jaromíra Ježka.
Michal Horák splnil povinnost, když porazil slabšího Islanďana. Bodoval, což je v olympijské kvalifikaci důležité. Druhé utkání už tak dobré nebylo, ale odpovídá to Michalově dlouhodobému zdravotnímu stavu. Potvrdil, že na tom není úplně dobře. A Ježek? Je to škoda, protože potřeboval bodovat. Byl od výhry kousíček, ale naděje umírá poslední. Musí jít dál, nedá se svítit.

Z mladých se nejvíc dařilo Jakubu Ječmínkovi. Co na jejich výkony říkáte?
Všichni dělali co mohli. Kuba doslova vymazal francouzskou jedničku a medailistu z mistrovství Evropy. Na Orujova, který je světovou dvojkou, už to nebylo, ale je dobře, že si to zkusil.

A co debutanti na šampionátu Ivan Petr a David Klammert?
Ivan dělal maximum, ale nebylo to úplně ono. Do špičkového juda pronikl teprve letos, takže potřebuje nabrat zkušenosti, aby si dovolil víc. David Klammert se nepral úplně špatně. Dělal maximum toho, co mu dovolil soupeř. Určitě se nedá říct, že by selhali nebo se neprali na úrovni.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze