Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dlask před MS: Věřím, že dva lidi jsou schopní bojovat o pódium

Petr Dlask na tiskové konferenci | foto: Český svaz cyklistiky

29 2016
Heusden-Zolder (Od našeho zpravodaje) - V sobotu začíná cyklokrosový světový šampionát v belgickém Heusden-Zolderu. Před čtrnácti lety, kdy se tady jelo mistrovství světa naposledy, Petr Dlask chyběl kvůli zdravotním problémů. Letos jej čeká premiéra v pozici trenéra české reprezentace. „Musíme myslet pozitivně. Důležité je lidem věřit, ať jsou na tom, jak jsou,“ říká před startem. A sám věří v medaili.

Opravdu? Jsou reálné české šance na medaili?
Pokud si budeme říkat, že si nevěříme, tak tady nebudu sedět. Musíme myslet pozitivně, jinak to vnáší negativní atmosféru do týmu. V první řadě je důležité lidem věřit, ať jsou na tom, jak jsou. Někdy se vám stane, že je tak poblázníte, že pak vůbec nic nezajedou, proto nemůžeme být skeptičtí. Ale věřím, že dva lidi jsou schopní bojovat o pódium.

Kteří dva? V obou kategoriích do 23 let?
Přesně tak, v obou kategoriích. Pak je to otevřené.

Program MS v cyklokrosu

Sobota 30. ledna
11:00 junioři
13:00 ženy do 23 let
15:00 ženy elite

Neděle 31. ledna
11:00 muži do 23 let
15:00 muži elite

S jakými výsledky budete spokojený?
Nemůžu říct, že budu spokojený s tolika a tolika medailemi, budu rád, když se to postupně začne zvedat. Každý krůček nahoru je dobrý, a kdyby to dopadlo jako na mistrovství Evropy (dvě čtvrtá místa), musíme být za takové výsledky rádi.

V čem je světový šampionát jiný?
Je to jen jeden závod a může se v něm stát tolik věcí. Třeba vybouchne hlavní favorit a na bednu skočí lidi z druhé vlny. Takových stébel se musíme chytat, proto věřím, že i eliťáci můžou zajet pěkný výsledek. Věřím, že oba mají na první desítku.

Byl jste na trati během dnešního tréninku, tak jaká je?
Musím říct, že i kdyby zapršelo, tak je to okruh pro Šimona (Radomíra Šimůnka), takový on potřebuje. Důležité je, že tady nebudou Belgičani v sedmnácti lidech jako na Světových pohárech, ale jen v sedmi. A nevěřím tomu, že se bude opakovat světový šampionát z Koksijde, kde Šimon přijel jako první Nebelgičan na osmém místě.

Věnoval jste se někomu přednostně?
Byl jsem na trati s Nikolou Noskovou. Odpoledne jdu taky s holkama. Na světácích na to totiž není čas, zato dneska už máme vyzvednuté akreditace, jsme očipovaní do závodu, tak proč tu možnost nevyužít? Před dvěma roky se mi osvědčilo, že jsem s Nikolou po trati jezdil, pojedu i s Martinou Mikuláškovou. I kdyby jim to mělo přidat jen pár procent, pořád je to aspoň něco. Procento sem, procento tam, v součtu to udělá třeba deset až patnáct, a to už se počítá.

Nikola Nosková na trati cyklokrosového mistrovství světa v Táboře.
Adam Ťoupalík

Dvě největší české naděje: Nikola Nosková a Adam Ťoupalík

V čem přesně ta výpomoc spočívá?
Jde o zkušenosti, jak si najet zatáčky, kdy se zvednout ze sedla... Žádné zázraky tady s nimi za jeden den neuděláte. Kdyby byla stejná možnost na svěťácích, věřím tomu, že jsou zase o trochu dál. Ale bohužel na to není prostor.

Atmosféra v týmu je před startem dobrá?
Po čtyřech měsících, kdy se se všemi potkáváme, tak jsme konečně pocítili nějaké nadšení a funguje to. Je vidět, že kluci mají zájem a chtějí, parta je skoro jako bývala dřív. My se učili od eliťáků, když jsme byli starší, tak se zase junioři učili od nás. Tohle v posledních letech chybělo, ale letos to zase cítím podobně a věřím, že se to ještě může zlepšit. Parta je vždycky hnací motor.

Podle všeho půjde v neděli o poslední start na světovém šampionátu pro Svena Nijse. Jak na něj vzpomínáte?
Byla pro mě čest závodit za jeho éry. I v Zolderu jsme se potkali na bedně během svěťáku a je to pan cyklokrosař. Je až neuvěřitelné, že odchází v tolika letech a pořád je konkurenceschopný jezdit s těma mladýma dravcema - Van der Poelem, Van der Haarem a Van Aertem. Oni jsou z jiné dimenze ale on tím, jak na sobě celou kariéru pracoval, je jeden z mála nebo možná jediný, který je na to schopný reagovat. Dřív se jezdil cyklokros silověji. Kdo měl silné nohy, vyhrál, teď už je to komplexní záležitost. Abyste uspěl, musíte mít posílené břišní i zádové svalstvo. V minulosti jsme takhle vídali Armstronga... Kdyby na tuhle změnu Sven nereagoval, nemohl by být tam, kde je. Je to ohromný vzor pro mládež.Najdete na iDNES.czmobilní verze