Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar zpět v terénu? Volal jsem mu, ale necháme to na něm, říká Dlask

MINULOST? Zdeněk Štybar coby cyklokrosař vybojoval tři tituly mistra světa. Teď už je pro něj číslem jedna silnice, chvilkový návrat do terénu ale zřejmě úplně vyloučený není. | foto: Reuters

22 2015
S několika změnami vstupuje do sezony český cyklokros. Po pětadvaceti letech ho z pozice předsedy nepovede Čestmír Kalaš, který na vlastní žádost odstoupil. Jeden z lídrů elitní kategorie, Martin Bína, přerušil kariéru. A jeho nástupce bude hledat nový reprezentační trenér: Stanislava Bambulu nahradil Petr Dlask.

Vicemistr světa z Tábora z roku 2001 není v jednoduché pozici a sám si to dobře uvědomuje. „Každý bude chtít výsledky hned, ale musíme zpátky nohama na zem,“ upozorňoval během úterní tiskové konference. „Tak rychlé to nebude, může to být třeba otázka dvou sezon.“

Čím chcete začít?
Rád bych klukům vštípil takovou přípravu, jaká tady bývala dřív, když jsem ještě sám závodil. Za doby trenéra Petra Kloučka junioři jezdili po závodech venku, bývali víc na tréninkových kempech a všichni táhli za jeden provaz, což je strašně důležité. Dobrá parta a vyšší konkurence by měla přinést lepší výsledky.

Co především budete od reprezentantů vyžadovat?
Prvořadé je, aby z kluků byla cítit chuť něčeho dosáhnout. Měla by být ještě větší než doteď, jen tak se podaří zvýšit zájem o cyklokros. Může to strhnout další, které cyklokros také začne bavit a udělají nám v budoucnu dobré výsledky.

Domácí pohár odstartuje v pondělí ve Slaném

V den státního svátku, 28. září, začne cyklokrosařům domácí sezona. Ve Slaném se pojede první závod Toi Toi Cupu, českého poháru. Dorazit by kromě české špičky měla i zajímavá jména ze zahraničí: třeba několikanásobný mistr Německa Philipp Walsleben nebo David van der Poel, bratr současného světového šampiona. Lákadlem pro fanoušky by kromě startovního pole mohl být i koncert místní punkové kapely Totální nasazení, který bude následovat hned po skončení závodu.

S jakými budete spokojený v této sezoně?
Bylo by super, kdyby se někomu povedlo zajet v pár závodech na bednu. Určitě to přichází v úvahu ve třiadvacítkách, kde máme Adama Ťoupalíka. Ten by do top trojky, nebo aspoň pětky, na Světových pohárech měl být. Po něm je trochu mezera, ale věřím, že dorostou kluci, kteří přicházejí do třiadvacítky. Taky junioři by se časem měli blížit pódiu.

Kariéru přerušil Martin Bína, plánuje zřejmě vynechat celou sezonu. Kdo by měl českou elitu táhnout?
Radek Šimůnek loni vypadl z top deseti nebo dvaceti, věřím, že teď by se tam po dobré přípravě mohl vrátit - výsledky tomu zatím nasvědčují. Elitu by teď u nás měl držet Michael Boroš, který přestoupil do Belgie a trénuje po boku mistra světa Mathieu van der Poela. Mělo by ho to ještě nakopnout po loňské zkušenosti, kdy byl v Táboře na mistrovství světa osmý. On by měl být lídr, když se přidají další, bude to jedině dobře.

Jak to vypadá v ženské kategorii s Kateřinou Nash? Vyhrála úvodní závod Světového poháru a vypadá to, že je pořád ve skvělé formě...
Všichni víme, že Katka nechce moc cestovat. Ráda by v Evropě závodila, ale je to pro ni opravdu náročné. Také si ráda užívá života. To nemyslím tak, že by někde ponocovala nebo něco podobného (úsměv). Ale má rodinný život a není jednoduché to skloubit, přelety do Evropy jsou náročné. Věřím, že se na nějakém Světovém poháru objeví, ale teprve uvidíme, jestli se nám povede dostat ji na evropský a světový šampionát. Byla by to pro nás prestižní věc, udělám pro to maximum.

A co návrat Zdeňka Štybara do terénu? Je to sci-fi?
Se Štybym jsem si psal i volal, snažil jsem se zjistit, jestli je to reálné. Je třeba si uvědomit, že po Tour už má hlavu trochu jinde. Všechno směřoval k mistrovství světa v Richmondu, kde by teď rád bojoval o silniční medaili. Necháme to na něm. Bude záležet i na tom, jak se k tomu postaví jeho tým, jaké určí priority.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze