Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čekal jsem trochu víc, říká o mužské cyklokrosové reprezentaci Dlask

29 2015
Na konci června přebral Petr Dlask cyklokrosovou reprezentaci po Stanislavu Bambulovi. Už tehdy tušil, že naskočil do obtížné mise, čekala ho generační výměna. „Bude potřeba je vychovat a vštípit jim, že musí nejen maximálně trénovat, ale hlavně závodit i venku v těžké konkurenci. Zkrátka začít makat,“ říkal v červnu směrem k mladíkům.

Už pár měsíců jste v čele české reprezentace, jak vás to zatím baví?
Jsem součástí cyklokrosu, kde jsem strávil celý život, takže kdyby mě to nebavilo, tak to člověk nebude dělat. Některé věci jsou zábavné, některé jsou složitější, ale je to práce jako práce. Na závody se těším vždycky.

Trenérem reprezentace jste se stal, když Petr Balogh nahradil v čele cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Čestmíra Kalaše. Tehdy jste říkal, že se na to těšíte, protože Petr je do práce nadšený. Stále to trvá?
Petr je workoholik, dokázal připravit světové šampionáty, Světový pohár. To nadšení tam určitě pořád je. Když se nějaká práce dělá se zápalem a nadšením, tak se postupně zlomí i horší výsledky.

Čestmír Kalaš byl v čele cyklokrosu dlouhou dobu. Je znát, že už tam není?
Pořád věřím, že do cyklokrosu bude mluvit a bude tahat dál za nitky nebo lana a svou srdeční disciplínu bude pořád podporovat, jak to jenom půjde.

Když jste tým převzal, prozradil jste, že kluci musí začít makat. Makají?
Během sezony je to složité. Je potřeba, aby se trénink změnil už během přípravy. Když jsem v létě nastoupil, většina kluků už měla svou přípravu rozjetou, měli svůj program. Přes zimu je potřeba je trochu posunout, aby se na to postupně naladilo. Aby se sladili na odlišný typ trénování. Podle mě se dřív trénovalo daleko víc a teď si myslím, že někteří jsou tak trochu opatrní.

Pavla Havlíková vítězí v závodě Českého poháru v Táboře

Pavla Havlíková

Kateřina Nash

Kateřina Nash

Máme za sebou dva závody Světového poháru, pár závodů v Toi Toi Cupu a dalších zahraničních kategoriích. Zkuste zhodnotit start do sezóny. Co ženy? Asi radost...
V ženské kategorii je super jedno vítězství, jedno třetí místo. Asi nikdo nečekal, že ženy budou mít takové výsledky. A to nejenom Kateřina Nash s Pavlou Havlíkovou, které byly na svěťácích na bedně, ale i mladé dívky. Ony jsou sice v kategorii ženy, ale pořád to jsou dívky. Je tady super trojka - Nosková, Czeczinkarová, Šafářová - která má určitě velkou šanci na mistrovství Evropy. Z pohledu žen je zatím Světový pohár perfektní.

A u mužů? Tam je to takové rozpačité.
U mužů to není nic jednoduchého, čekal jsem trochu víc. Nemá cenu lámat hůl nad výsledky, je potřeba, aby se kluci už na Evropě (mistrovství Evropy) objevili kolem desátého místa, popřípadě na dalších Světových pohárech. Aby se do toho postupně dostali.

V mladších kategoriích to taky není žádná hitparáda.
Ve třiadvacítkářích máme generační problém, všichni kluci jsou ročníky 1996, 1997, což jsou dva nejmladší ročníky. Adam Ťoupalík má ještě k tomu zdravotní problémy, ale věříme, že se dá dohromady a když mu nevyšel začátek sezony, o to lepší bude konec. A v juniorech jsem taky čekal, že kluci budou jezdit kolem desítky. Musíme vydržet, léčení neproběhne hned, ale postupnými krůčky k tomu dojde. Těžko něco změníme během dvou měsíců. Je třeba, aby do toho kluci šli už v létě, musí trénovat a trénovat.

Cyklokrosař Adam Ťoupalík míří na bahnitém okruhu ve Slaném za českým titulem.

Cyklokrosař Adam Ťoupalík míří na bahnitém okruhu ve Slaném za českým titulem.

Jsou problémy Adama Ťoupalíka vážnější?
Nemyslím si, teď vynechal dva závodní víkendy. Snad se dal úplně dohromady a teď sezonu zrestartuje a pojede.

O Michalu Borošovi jste říkal, že byl měl českou reprezentaci táhnout. Sice pravidelně dojíždí nejlepší z Čechů, ale asi trochu níž, než jste čekal, ne?
Asi jo, představoval jsem si, že by měl nároďák táhnout. Není to nic jednoduchého, Michal je poprvé v zahraničním týmu. Já ho nebudu omlouvat, nechci omlouvat ani jednoho z nich, ale kluci mají své svědomí. Chtějí dělat sport na maximum, je to pro ně práce, živobytí, ale dejme tomu čas.

Může být problém i fakt, že je poprvé v zahraničním týmu?
Určitě. Musí si zvyknout na zahraniční angažmá a věřím, že během sezony se zadaptuje na zahraničních závodech, což není nic jednoduchého. Když pořád jezdíte v Čechách, pak přestoupíte ven a máte závodit s Belgičany... I život v cizím prostředí, jiná mentalita lidí, taky jsem to zažíval. Ale to není omluva.

Michael Boroš (vpravo) a Radomír Šimůnek

Michael Boroš (vpravo) a Radomír Šimůnek

Jak je na tom Radomír Šimůnek? Jakoby se mu pořád smůla lepila na paty...
Na Radka je vyvíjen hrozný tlak, on strašně moc chce a z přemíry snahy pak pramení chyby. Třeba ve středu na Toi Toi Cupu v Táboře mu ustřelilo kolo na trávě, pak tam měl další moment, kdy mu ustřelila obě kola a on to dokázal ustát. U něj je opravdu vidět, že chce, má ohromný zápal, i když mu ustřelí kolo, tak to nevzdá, nezabalí. Jasně, výkonnostně by to mohlo být lepší, ale já mu nemám co vytknout. Spíš si myslím, že na něm leží psychická deka, která se s ním táhne už nějakou sezonu. Je třeba, aby se chytil, v Táboře k tomu bylo strašně blízko. Stačí jeden závod, aby se nastartoval a vezl se.

Může to být způsobeno i tím, že je v cyklokrosu větší konkurence než dřív?
Jasně, teď chtějí vyhrát všichni. Byla doba, kdy o vítězství bojovalo čtyři, pět závodníků, dneska ne. Dneska už je deset lidí, co jede na vítězství a dalších deset o bednu. Je to hrozně otevřené, což je zase dobře pro cyklokros. I středeční závod Táboře byl pro diváky určitě zajímavý, protože vepředu jezdili čtyři Češi, přesýpalo se to, což je perfektní, protože se pořád něco dělo.

Tradiční otázka, mluvil jste se Zdeňkem Štybarem? Pojede nějaký cyklokros?
Tým mu neumožní, aby jel krosovou sezonu, ale Zdeněk má cyklokros stejně v srdci, takže si nějaké závody prosadí. Necháme to na něm.

České ženy vládnou ženskému cyklokrosu. Mluvil jste s Kateřinou Nash, kdy se do Evropy vrátí?
Úplně stejná situace jako se Štybym. Všichni by byli hrozně rádi, kdyby startovala jak Kateřina, tak Štyby, ale mají jiné priority. Kateřina se musí podřídit týmovému programu. Snažím se, ale není to nic jednoduchého.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar oblékl v nizozemském Hoogerheide třetí duhový dres

Cyklokrosař Zdeněk Štybar oblékl v nizozemském Hoogerheide třetí duhový dres mistra světa v kariéře.

Ale neříkejte, že by se vám nelíbilo, kdyby na mistrovství světa bojovala o medaili...
Bylo by to super, určitě by to zvýšilo ambice na pódium, ale Katka má holt jiné priority. Ne že by pro ni nebyl zajímavý duhový trikot, ale ona si program řeší v Americe se svým týmem, takže uvidíme.

U Pavly Havlíkové často v průběhu sezony docházelo k postupné ztrátě formy, nebojíte se toho i letos?
Budeme doufat, že se to nestane. Ale není jednoduché držet takovou formu celou dobu, protože sezona je strašně dlouhá a forma kolísavá, je to nahoru dolů. Důležité je, aby svému tělu porozuměla. Určitě musí některé závody vynechat, aby se připravila na další část sezony. Ani Sven Nys nedokázal držet výkonnost po celý rok. Nehledě na to, že člověk musí být zdravý.

Co vás čeká v nejbližších dnech?
O víkendu pokračuje Toi Toi Cup v Lounech, pak část reprezentace startuje na EKZ CrossTour ve Švýcarsku a v Belgii se jede BPost Bank Trophy na slavném Kopenbergu, kde budou Boroš, Šimůnek a Ťoupalík. Ve čtvrtek se budeme přesouvat do dějiště mistrovství Evropy v Huijbergenu, které se jede příští víkend, což bude jeden z prvních vrcholů celé sezony.

S čím do Nizozemska pojedete?
Spokojený budu, když získáme dvě medaile ze všech kategorií, to by bylo perfektní.Najdete na iDNES.czmobilní verze