Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tvrdě na ně, naplánovali Češi před evropským osmifinále soupeři nepohodu

Petr Czudek hovoří k českým juniorům během oddechového času. | foto: FIBA

20 2016
Jak se hraje „zbytečný“ duel, když vás už provázejí myšlenky na klíčové osmifinále? Jistě to není nic příjemného. Čeští basketbalisté to na mistrovství Evropy do 20 let zjistili, když na závěr skupiny D v úterý večer padli s Belgií 83:85. A přitom už chtě nechtě mysleli na středu 15.15 a souboj se Slovinskem.

„Jsme trošku zklamaní. Chtěli jsme pokračovat na vítězné vlně a dostat některé hráče do formy. Chtěli jsme jít do osmifinále s bilancí 3:0,“ glosuje úterní těsnou porážku maximalistický trenér Petr Czudek.

Jeho celek přitom odstartoval takřka ukázkově, v první desetiminutovce šlo všechno snadno. Jenže... „Bohužel ve druhé čtvrtině jsme nebyli schopní reagovat na nic a nedodržovali jsme to, co jsme si řekli, a ty dva předchozí zápasy plnili. Belgičany jsme tím posadili na koně. Oni neměli co ztratit, chtěli se v tomto zápase chytit,“ zlobí se kouč.

„Prohra mrzí, ale víme, že se rozhoduje v osmifinále,“ snaží se však Czudek hodit to horší za hlavu.

Duel už nemohl na pořadí ve skupině D vůbec nic změnit. Česko mělo jisté první místo, Belgie čtvrté. A tak na trenéry čekal také úkol neplýtvat silami opor a zároveň nepřipustit herní nepohodu.

„Hodně jsme se o tom s asistentem Láďou Sokolovským bavili. Těžko v této situaci spekulovat. Chtěli jsme trochu rozložit minuty a rozhodně jsme nechtěli nikoho na hřišti vydusit. Minutáž by byla jiná, kdybychom ho vypustili,“ naznačuje Czudek tuhle stránku taktiky.

Žádný český hráč nestrávil na kurtu přes 25 minut. Střelecky zářícímu Matěji Svobodovi tentokrát na 22 bodů stačilo 21 minut.

Fotogalerie

A nakonec i napínavý závěr se střelou Šimona Puršla, která by výsledek otočila na českou stranu, může být dobrou zkušeností do dalšího průběhu turnaje. „Dostali jsme se do vyrovnané koncovky, která může být ponaučením pro další zápasy,“ věří trenér.

Belgie je zapomenuta, teď všechny myšlenky míří ke Slovinsku. „Je to basketbalový soupeř, to se od nich čeká,“ konstatuje Petr Czudek.

Jak na ně? „Mohla by na ně platit tvrdší hra, která by je dostala do nepohody. To se podařilo zahrát Lotyšům a Srbům. Hráli tvrdě pod koš a dobrou obranu.“

A pak je tu ještě jeden faktor: Slovinci měli na přípravu i odpočinek o nějaké čtyři hodiny více. „Čas bohužel hraje proti nám. Kluci si to možná uvědomovali a někde vzadu v hlavě měli, že už jsme první ve skupině a až středa je ten den D,“ zaspekuloval si Czudek, v čem může být jeden z důvodů slabšího českého výkonu.

Svou šanci apelovat na své svěřence si před osmifinále rozhodně ujít nenechá. „Pokud chceme uspět, tak musíme hrát jinak než s Belgií a než jsme hráli v přípravě. Musíme svědomitě plnit všechny zásady a věci, které si řekneme,“ burcuje hlavní trenér české juniorské reprezentanty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze