Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Malinu vystřídal Jahoda: Po vandrování jsem chtěl domů

Nový trenér ústeckých volejbalistů Petr Brom | foto: Petr Bílek, MF DNES

6 2016
Perestrojka ve volejbalovém Ústí. Z gruntu nový tým bude zvedat uznávaný trenérský expert Petr Brom, záchranářské časy mají být už jen minulostí.

Úsměvné pozadí trenérské rošády ve volejbalovém Ústí. Po (Janu) Malinovi nastupuje Jahoda, což je přezdívka zkušeného kouče Petra Broma. Má respekt, renomé i úspěchy. Teď zkusí restartovat loňského otloukánka, který extraligu uchránil až v baráži.

„V minulé sezoně brali Ústí soupeři jako hodinovou záležitost, to chceme změnit,“ burcuje navrátilec Brom, který jako trenér, asistent a hráč získal tucet českých nebo československých titulů.

Vzpomněl si někdo na vaši přezdívku Jahoda?
Zatím ne. Navíc všichni kluci mi vykají, takže takové oslovení neexistuje. Jen prezident klubu pan Přikryl mi takhle říkal.

Jak jste přezdívku dostal?
Trenér Zdeněk Pommer mi to vyvracel, ale podle mě to pramení z toho, že jsem místo Ty vole říkal Ty jahodo. Zalíbilo se mi to.

Proč jste po letech zpět v Ústí?
Nějak jsme se nedohodli v Karlovarsku a po sedmnáctiletém vandrování už se mi nechtělo do ciziny. Konkrétně do Belgie. A na Moravu taky ne. Už jsem zvolil variantu být doma. Jsem Ústečák, je krásné jezdit čtyři minuty do haly. V Belgii jsem šest let působil, ozvaly se mi teď dva kluby, ale to je zmizení na tři čtvrtě roku. Vybral jsem si Ústí a jsem za to rád.

Jenže vy jste zvyklý hodně vyhrávat, zatímco Ústí ne.
Právě to se snažíme změnit. Víc jak 75 procent kádru se obměnilo, zůstali tady jen tři čtyři hráči. To je zásluha taky pana Přikryla, upozornil mě na to, že už to takhle dál nejde. A proměna se zatím daří. Přišli noví kluci, bojovní. Povedlo se angažovat tři cizince, Australana Boehma, Američana Nadazdina a Brazilce Ze. Dělá se všechno proto, aby se klub posunul jinam.

12

titulů českého nebo československého mistra získal Brom, ať už jako hráč, asistent či trenér

6

klubů v extralize vedl Brom: Ústí, Perštejn, Liberec, Budějovice, Příbram, Karlovarsko

17

let byl mimo Ústí, kde kladenský rodák žije. Loučil se v roce 1999, kdy klub krachl.

Kdyby to v Ústí jelo dál ve starých kolejích, to byste nepřišel?
Co slyším názory vedení, už to vážně dál ve starém módu nešlo. Já jsem rád, že vyslyšeli moje požadavky, i když byly větší, oni zase musí koukat na finanční stránku.

Jaké je skládat nový tým?
Na prvním srazu jsem hráčům říkal, že jsem to už zažil dvakrát. Za prvé v Karlovarsku, kde se vytvořilo úplně nové mužstvo, začínalo se s čistým stolem a dopadlo to bronzem. Za druhé v Budějovicích, které nepostoupily přes čtvrtfinále a tým z půlky vyměnily. Za pět let z toho byly čtyři tituly a jeden bronz. Tomuhle věřím. Spoléhám na bojovnost hráčů, podle toho jsme je vybírali.

Kdo bude tím klíčovým?
Všichni. Od cizinců samozřejmě budeme čekat víc. Australan i Američan by měli posílit útočnou stránku, Brazilec je z nároďáku do 23 let, taky zvedne náš útok. Nahrávač Jakub Ulč a smečař Filip Nesvačil mají něco odehráno, znám je, českou ligu mám zmapovanou. Tihle kluci to v sobě prostě mají.

Jaký bude cíl?
Moc dobře vím, že liga se zkvalitňuje a posiluje, to si nebudeme nalhávat. Chceme se porvat o play-off, ale nemáme megaplány, ono to ani nejde. První tři celky zbrojí razantně, pak je totálně vyrovnaný střed a nedá se říct, že někdo bude slabý. A my chceme v extralize změnit smýšlení o Ústí, to bude nejsložitější. Každý si řekne, že Ústí hrálo baráž, to jedeme za hodinu domů. Chci tým naučit vyhrávat, aby si zase získal respekt soupeřů. Loni všichni brali Ústí skutečně jen jako hodinovou záležitost.

Zaplní se zase hala? V Ústí pamatujete tituly Setuzy.
Vracím se domů, tady jsem začal úspěchy a mám Ústí co vracet. Už teď se lidi ptají a jsou zvědaví. Ze za čátku nadšení bude, fandové přijdou a my je nechceme zklamat.

Vaše manželka trénuje Chabařovice, takže jí budete na blízku.
Její zápasy jsem stíhal i tak. Hlavně se po letech uvidíme každý den a všichni čekají, jak to dopadne (smích). Ne, dělám si legraci. Ale vážně: to rozhodování nebylo dlouhé. I kvůli operaci nohy, nevěděl jsem, jak to dopadne. Nějak mě to táhlo sem, domů, zvlášť když se má klub restartovat. Beru každou výzvu, líbí se mi to.

Kulháte. Co vám tedy je?
Byl jsem v květnu na totální endoprotéze kotníku, po šesti nedělích o berlích rehabilituju, noha je unavená. Stalo se mi to z výronů, zatuhnutí kotníku, žádná chrupavka... Pan primář Vastl se svým synem na ortopedii v Sokolově byli tak hodní a do téhle operace šli, není to standardní věc. Protože prognóza byla, že když budu normálně chodit, tak to bude super.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze