Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádné nové jméno na soupisce, přesto Nymburk v Izraeli postaví posilu

PŘED ZÁPASEM. Petr Benda v Haifě, kde se Nymburk v Eurocupu utká s Maccabi. | foto: Petr Procházka, MF DNES

8 2014
Haifa (Od našeho zvláštního zpravodaje) - V polovině sezony získal basketbalový Nymburk do sestavy kvalitní posilu, i když na soupisce žádné nové jméno nepřibylo. Z marodky se po operaci kolena vrátil k týmu reprezentační pivot Petr Benda.

"Musím si postupně získávat trenérovu důvěru," říkal Petr Benda na prosluněné terase hotelu v izraelské Haifě, kde Nymburk ve středu od 18.30 hodin vstoupí do osmifinálové skupiny Eurocupu.

"Sluníčko teď svítí i v Čechách," usmál se Benda. "A na žádnou procházku po pobřeží tady nebyl čas, přes den jsme doháněli spánek po nočním letu." Po třech letech vás znovu potkalo vážnější zranění.

Byl návrat těžší nyní, nebo tehdy?
Jednoznačně tenhle návrat, neboť to aktuální zranění bylo mnohem těžší a táhlo se déle. Už půl roku na konci minulé sezony jsem měl problémy s kotníkem, pak jsem se z toho o prázdninách dostal, ale před Eurem jsem si zranil koleno a začalo to nanovo. Ani se pořádně nevědělo, co s tím mám, byla snaha zvolit konzervativní léčbu, jenže nakonec jsem musel podstoupit artroskopickou operaci.

To nebyla dobrá pozice, když k nymburskému týmu přicházel nový trenér.
Přesně tak. Při předchozím zranění mě kouč znal, věděl co ode mě čekat, když jsem se vracel. Letos je to horší, trenér mě možná viděl párkrát na videu, ale pořádně mě vlastně nezná. Místo si budu muset vybojovat.

Už během léčby jste chodil při některých zápasech mezi spoluhráče na lavičku. Byly to větší nervy než na hřišti?
Já to nemám moc rád, když jsem na lavičce, koukám se a nemohu týmu pomoct. Byl jsem nervozní už dlouho, chtěl jsem se připojit k týmu, ale pořád to nešlo. Musel jsem čekat, až bude koleno úplně v pořádku.

V posledních dvou zápasech už vám dal trenér větší porci vytížení. Takže spokojenost?
Od desátého prosince jsem začal trénovat s týmem a koleno postupně zatěžoval. Ale bolelo to, noha otékala. Po vánočních prázdninách to přešlo k jiným problémům, začaly mě bolet svaly okolo, jak jsem nohu více zaměstnával. Koleno už je snad v pořádku. Už se začínám cítit stabilnější a jistější, i mentálně si víc věřím. Takže i trenér poznal, že se mohu více zapojit. Proto mě více vytížil. Pokud budu odvádět dobrou práci na trénincích, tak věřím, že se do zápasů dostanu víc a víc.

Naznačil vám trenér Kemzura během léčení, že s vámi počítá?
Už v průběhu regenerace mi naznačoval, že ano. A přes atletického trenéra se snažil udržovat se mnou komunikaci. S kondičním koučem jsem při návratu hodně pracoval, takže přes něj si pan Kemzura zjišťoval, jak na tom jsem, jestli se můj stav zlepšuje.

Startuje osmifinálová skupina Eurocupu. Co říkáte na skupinu s Haifou, Sienou a Chimki Moskva?
V téhle fázi Eurocupu se nedá čekat lehká skupina. Navíc v novém formátu soutěže se přidaly i týmy, které vypadly z Euroligy. Přesto si myslím, že je skupina hratelná. Je tam jeden velký favorit, čímž myslím Chimki. Tím však neříkám, že by Siena byla slabá. V poslední době však uvolnila několik klíčových hráčů, což je pro nás příležitost poprat se o postup.

K němu bývá nutné zvítězit někde venku. Na Chimki to bude nesmírně složité, takže už první duel v Haifě může být z tohoto pohledu klíčový.
Dá se to tak říct. Ta skupina je pouze o šesti zápasech, takže každý rozhoduje. Pokud se nám podaří vyhrát nějaké utkání venku a zároveň si udržet domácí neporazitelnost, je to klíč k postupu. Tady v Haifě budeme hrát proti soupeři, který je podle mého názoru na podobné úrovni jako my. Měli bychom se pokusit jej porazit a je to i v našich silách.

Na protivníky z Izraele narážíte v posledních letech pravidelně, navíc měl Nymburk dlouho izraelské trenéry. Může to pro vás být výhoda?
Ono tady už tolik hráčů, co ty duely proti Izraelcům zažili, moc není. Takže to zase nebude hrát takovou roli. Jejich basket je založený na rychlém přechodu do útoku, nesnaží se moc vymýšlet ani hrát nějak moc systémů, spíš chtějí rychle běhat. Když se nám podaří zastavit jejich protiútok, je šance na výhru veliká.

Maccabi postrádá svého prvního rozehrávače. Upozornil vás kouč při poradě, že by to mohla být vaše výhoda?
Bylo to zmiňované, ovšem na druhou stranu jejich nejlepší hráč Smith na rozehrávce teď často zaskakuje, i když měří přes dva metry. Proti našim rozehrávačům může získat určité plus ve vnitřním prostoru. Takže to může být naše výhoda, ale také ne.

Během dne jste měli hned dva mítinky u videa, což není právě obvyklé. Vysvětlil vám trenér, proč tomu tak je?
Vždycky záleží na důležitosti zápasu. Čím je důležitější, tím více času se klade na přípravu. Nejen kouč, ale i my hráči víme, že když tu vyhrajeme, rozjedeme skvěle skupinu. Takže je důležité dobře poznat soupeřovu hru.Najdete na iDNES.czmobilní verze