Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pětistovkám vévodil Roberts

2 2000
S e p a n g - Americký závodník Kenny Roberts Junior se stal se svou suzuki vítězem druhého závodu mistrovství světa silničních motocyklů ve třídě do 500 kubických centimetrů. Třetí závod programu na okruhu v malajsijském Sepangu byl pro déšť v patnáctém kole předčasně ukončen. Český závodník Jaroslav Huleš na motocyklu Italjet, který odstartoval z dvaadvacáté pozice, vypadl v závodě do 125 ccm pro poruchu stroje v pátém kole.

V dalších třídách si prvenství zajistili Japonec Šinju Nakano s yamahou v  dvěstěpadesátkách a na nejslabších strojích Ital Roberto Locatelli na aprilii. Nakano po dvou závodech vede seriál bez ztráty bodu, také Locatelli se dostal do čela průběžné klasifikace, v půllitrech tam vydržel Australan Garry McCoy.

Roberts vystartoval díky rekordnímu tréninkovému času z nejvýhodnější pozice a hned se usadil v čele závodu. Déšť, který provázel program v Sepangu od jeho prvopočátku, postupně zesílil, takže se pořadatelé a rozhodčí dohodli nevystavovat jezdce dalšímu riziku a zrušili zbývajících šest kol. Pořadí, v jakém jezdci královské třídy projeli cílem 15. okruhu, bylo oficiálně vyhlášeno jako konečné.

Hned v prvním kole skončily naděje obhájce titulu Alexe Crivillého ze Španělska, jenž se dostal do kolize s Italem Lorisem Capirossim. Ten soupeři položil svou motorku přímo před přední kolo. Oba jezdci vyvázli bez zranění. Vítězný Američan zopakoval nejen své loňské vítězství z Malajsie, ale také slova díků směrem ke členům svého týmu.

"Udělali na motorce obrovský kus práce, díky všem," řekl Roberts krátce po dojezdu. Druhý skončil Španěl Carlos Checa, jenž jezdil v závěsu za vedoucím závodníkem, třetí místo patří vítězi prvního závodu z JAR McCoyovi. Nepříznivé podmínky si nevyžádaly žádnou větší oběť, nejhůře vyšel ze závodu dvěstěpadesátek Japonec Ukawa, startující z "pole position", jenž upadl a poranil si zápěstí.

Naopak vítězný Nakano, který pádem značně poškodil motocykl v tréninku, nemohl uvěřit tomu, že zvítězil: "Velkou zásluhu na tom tentokrát mají mechanici," prohlásil. Ve stopětadvacítkách se rozhodovalo v předposledním kole. Ve vedení byl Jujči Ui, avšak jak sám později připustil, v jedné ze zatáček ztratil koncentraci a pustil před sebe dvojici Italů. Podobně nepozorný však byl vzápětí i Mirko Giansanti a jeho zaváhání využil Locatelli. O pořadí na druhém a třetím místě rozhodla až cílová fotografie.

Výsledky:
Třída do 500 ccm:
1. Roberts (USA/Suzuki) 31:58,102 min.,
2. Checa (Šp./Yamaha) 31:59,972,
3. McCoy (Austr./Yamaha) 32:05,292
Do 250 ccm:
1. Nakano (Jap./Yamaha) 43:20,928,
2. Jacques (Fr./Yamaha) 43:24,970,
3. Kató (Jap./Honda) 43:27,198
Do 125 ccm:
1. Locatelli (It./Aprilia) 43:30,945,
2. Ui (Jap./Derbi) 43:31,106,
3. Giansanti (It./Honda) 43:31,108

Úvodní kolo závodu, vpopředí Španěl Carlos Checa (7).

Japonský jezdec Shinya Nakano na yamaze.

Vítěz třídy do 500ccm Kenny Roberts zrychluje do cílové roviny v posledním kole závodu.

Amerického jezdce Kennyho Robertse Jr. stíhá Španěl Carlos Checa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze