Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Testují olympijský areál. Moderní pětibojaře čeká Světový pohár v Riu

Tým českých moderních pětibojařů ve složení (zleva) Ondřej Polívka, David Svoboda a Jan Kuf obsadil na mistrovství Evropy v Bathu třetí místo. | foto: Filip Komorous

9 2016
Tři dny už jsou na místě. Tam, kde budou v srpnu usilovat o olympijské medaile. Čeští moderní pětibojaři využívají možnosti poznat sportoviště, kde se uskuteční nejdůležitější závod za poslední čtyři roky. Od čtvrtka se v Rio de Janeiru uskuteční druhý letošní podnik Světového poháru a minivýprava v čele s olympijským šampionem z Londýna Davidem Svobodou nebude chybět.

„Chceme získat informace pro další trénink, proto se do Ria vydáváme o pár dní dříve, než na standardní závod Světového poháru. Budeme totiž zkoušet i některé věci, které se týkají aklimatizace,“ vysvětlil před nedělním odletem reprezentační trenér Jakub Kučera.

Do Brazílie se kromě Svobody vydal mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf - oba už loňským umístěním na mistrovství Evropy splnili nominační kritéria pro olympijské hry.

Třetím do party je evropský šampion z roku 2009 Ondřej Polívka, který případným úspěchem na květnovém mistrovství světa nebo celkovým vítězstvím ve Světovém poháru ještě může vstoupit do hry o Rio.

Všechna sportoviště pětibojařů jsou v areálu Deodoro Olympic Park. Reprezentanti už v Riu závodili, jenže areál prošel kvůli olympijským hrám značnou rekonstrukcí.

„Je těžké odhadnout, v čem bude změna,“ přemítal Kučera. „I kvůli tomu potřebujeme informace, jaký je třeba profil běžecké tratě nebo na jakém podkladu se bude závodit. Podle toho je možné upravit přípravu. Mělo by se také střílet na nové terče, které jsou předběžně vybrané pro olympiádu a na které kluci s výjimkou Ondry ještě nestříleli. V jistých detailech se mohou lišit,“ uvedl kouč.

Trenér možná bude závodníky brzdit

I když Svoboda a s Kufem za sebou mají vydařenou přípravu, nyní tolik nezáleží na tom, jak se v závodě Světového poháru umístí. „S ohledem na to, že vrchol přijde až v srpnu, nemohou mít sezonu postavenou tak, aby byli v top formě na začátku března a pak v polovině srpna. Tak to nefunguje. Naopak, pokud by byli extrémně nahoře, budu je nejspíš brzdit,“ poznamenal Kučera.

Mnohem cennější než umístění jsou pro český tým již zmíněné informace z olympijského závodiště. Dokonce natolik, že pětibojaři riskují cestu, ačkoli hrozí nebezpečí nákazy virem zika.

„Obě destinace prvních Světových pohárů, tady Káhira a teď Rio, jsou rizikové a jindy bychom je v podobné situaci pravděpodobně vynechali. Ale rozhodli jsme se jet, abychom měli informace. Vezeme si nemalé množství repelentních přípravků, které by měly potenciálně nebezpečné komáry odpudit, a zavedeme režimová opatření, abychom možnosti nákazy eliminovali,“ doplnil trenér.

Do Ria měla původně cestovat také Natálie Dianová, jenže ji trápí akutní zánět v koleni a za dané situace je její start vyloučený. V tuto chvíli je Dianová přihlášena až na závod Swiss Open ve Švýcarsku 19. března.

Závod v Riu začíná čtvrteční kvalifikací žen (bez české účasti), v pátek proběhne kvalifikace mužů (Svoboda, Kuf, Polívka), v sobotu je na pořadu finále žen a základní kolo šermu mužů a v neděli finále mužů (včetně bonusového šermířského kola). Pondělní smíšené štafety se odehrají bez české účasti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze