Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pětibojaři mají na OH 2012 střílet laserem. Zbrklé rozhodnutí, tvrdí Češi

Moderní pětibojař David Svoboda se svou vzduchovou zbraní. Bude z ní už na příští olympiádě posílat do terče laserový paprsek? | foto: Ivana Roháčková

27 2010
Další revoluce se chystá v moderním pětiboji. Tradiční sport zřejmě už na příští olympiádě v Londýně za dva roky čeká změna závěrečné disciplíny, v níž je běh proložen třemi střeleckými položkami. Střelivo ve vzduchových pistolích by měl nahradit laserový paprsek. Češi ale tvrdí, že změna je příliš unáhlená.

Chystanou změnu oznámil počátkem tohoto týdne prezident Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) Klaus Schormann poté, co se nová technologie měla osvědčit na hrách mládeže v Singapuru.

Češi však považují jeho sdělení za zbrklé. "Není to připravené, mělo by se to nejprve pořádně otestovat," řekl iDNES.cz trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. Reálněji proto vidí další olympijský cyklus 2013-2016.

"Taky bych radši počkal ještě dva roky," přidal se momentálně nejlepší český pětibojař David Svoboda. "V zásadě proti změně nejsem, jednou stejně přijde. Ale jde o technologicky náročnou věc," dodal.

S avizovanou změnou to ale není tak ještě tak horké, musel by ji nejprve schválit podzimní kongres v Portugalsku. Pokud by ale prošla, musela by se novými pravidly řídit už olympijská kvalifikace, jejíž úvodní část začne zřejmě už v lednu v Austrálii.

Moderní pětibojařky na střelnici při kombi disciplíně

Střelba v rámci závěrečné kombi disciplíny

Český kouč dodává, že ruku v ruce by muselo dojít k úpravě pravidel minimálně závěrečné disciplíny, v níž závodníci kombinují tříkilometrový běh se třemi zastávkami na střelnici. Stávající střelbu s dobíjením zvládnou ti nejrychlejší kolem 25 sekund.

Pokud by laserová technologie nahradila standardní, rychlost střelby by se výrazně zrychlila a tím by prakticky ztratila smysl. "Ondra Polívka zvládl pětirannou položku laserem za 10 až 11 sekund. V takovém případě to snižuje význam střelby," podotkl Kučera.

Problém vidí i v nedostatcích nové technologie, tak jak zatím byla prezentována, a její nákladnosti. "Při Světovém poháru v Berlíně jsme terč zasáhli i laserovým ukazovátkem," řekl Kučera. I proto UIPM poté upustila od plánované střelby laserem ve finále Světového poháru v Moskvě.

Změna by navíc výrazně zasáhla do rozpočtů jednotlivých federací, které by čekalo masivní přezbrojování. Jestliže cena stávající vzduchové zbraně se pohybuje kolem 20-30 tisíc korun, cena předělaných zbraní, s nimiž se střílelo v Singapuru, se této sumě blížila.

Na změnu nejsou peníze, říká Čech pracující pro britský pětiboj

Jan BártůZodpovídá za přípravu britských moderních pětibojařů na domácí olympiádu v Londýně za dva roky.

Ale i Jan Bártů, dvojnásobný československý medailista z her v Montrealu 1976, není zatím příliš nadšen rozhodnutím prezidenta UIPM Schormanna, aby se právě už v Londýně střílelo zbraní s laserovým paprskem.

Pokládá si otázku, zda je technicky a fyzicky možné přezbrojit celý světový pětiboj. "Zvlášť, když dodnes je laserová technologie pouze v experimentální fázi? Pochybuji," řekl Bártů v rozhovoru pro iDNES.cz

Pětapadesátiletý bývalý reprezentant dodává, že v Británii by to znamenalo nově vybavit pět rozvojových center, národní tréninkové centrum v Bath a celkem pořídit 300 až 500 pistolí. Připomněl i nedávný experiment v Berlíně, kdy laserové terče zaznamenaly výstřel po "střelbě" laserovým ukazovátkem.

Na novou technologii podle jeho osobního názoru nejsou peníze. "Každopádně by cena kompletního přezbrojení ve všech věkových kategoriích přesáhla možnosti většiny současných národních federací."

Jakákoliv zásadní systémová změna potřebuje perfektní přípravu, precizně provedený projekt, finanční rozvahu a realistický časový rozvrh. "V této chvíli bohužel nesplňujeme ani jednu z těchto podmínek."

Pokud by se přeci jen nová technologie dostala pro Londýn zelenou, projekt her použití jakékoliv zbraně umožní. "Určitě by se případná změna promítla do celkové režie. Bude hodně záležet na pravidlech a dynamice nové disciplíny," uzavřel Bártů.Najdete na iDNES.czmobilní verze