Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pětibojaři Grolichová s Polívkou zaostali těsně za medailí

Ondřej Polívka a Lucie Grolichová při smíšené štafetě na MS v moderním pětiboji v Číně | foto: Vít Chalupa

5 2010
Moderní pětibojaři Lucie Grolichová a Ondřej Polívka skončili čtvrtí ve smíšené štafetě na mistrovství světa v Čcheng-tu. Bronz jim unikl o pouhých pět vteřin.

Premiéru této disciplíny na světovém šampionátu vyhrála polská dvojice Sylvia Czwojdzinská, Remigiusz Golis ziskem 5660 bodů. Druhá skončila Ukrajina a před českým párem doběhli Litevci.

Grolichová se s Polívkou krátce po doběhu shodli, co jim chybělo ke stupňům vítězů. "Kdybych lépe zastřílela," řekl Grolichová spolupracovníkovi ČTK. "A já lépe zašermoval," doplnil Polívka.

První polovina šermu se z českého pohledu nevyvíjela dobře, ale pak se především díky stále se lepšící Grolichové, která v Číně vynechala kvůli viróze individuální závod, posunuli Češi na sedmou příčku. Tu obsadili také v plavání a třetí nejlepší parkúr je posunul na bronzovou pozici před poslední kombinovanou disciplínou.

V devatenácti sekundách se na startu srovnalo osm týmů s minimálními odstupy. Grolichová již na první ze dvou střeleb ztratila a předávala Polívkovi za medailovými pozicemi. Jenže Polívka opět potvrdil, že patří ke špičce v kombinovaném závodě. Ze druhé střelby, poslední v závodě, vybíhal ze třetího místa. Jenže neodolal náporu Litevce Justinase Kinderise, který skončil třetí v individuální závodě. V cíli na něj ztratil pět sekund.

"Je to škoda. Ale v závěru už jsem neměl síly, abych Kinderise předběhl a zajistil bronz," řekl smutný Polívka, podle kterého Kinderisovi pomohlo, že na poslední střelbě zůstal déle. "Možná to zní divně, ale v tom případě mu to zřejmě skutečně pomohlo, protože si víc odpočinul," vysvětlil loňský mistr Evropy.

Grolichová přiznala, že po osmi dnech pobytu v hotelu, kde léčila od příletu do Číny virózu, tušila, že ještě nebude zcela připravená na fyzické disciplíny. "To se bohužel potvrdilo. Bohužel mi k horšímu běhu ještě nevyšla střelba. Jinak šerm a jízda na koni se mi vydařily a jsem s nimi spokojená," uvedla Grolichová.

Štafety smíšených dvojic jsou světovou novinkou. Poprvé se na velké soutěži uskutečnily loni na MS juniorů a zlato tehdy v Bulharsku získali Polívka s přítelkyní Natálií Dianovou. Smíšené páry by měly podle představ organizátorů být i novou součástí olympijského programu na hrách v Londýně 2012.

V pondělí se na MS koná štafetový závod mužů. V českém týmu by se měla objevit očekávaná trojice Michal Sedlecký, David Svoboda a Polívka, který krátce po doběhu o svém zařazení do týmu mluvil s trenérem Jakubem Kučerou. "Cítím se na to. Jen ráno při šermu to bude trochu těžší, než ze sebe člověk dostane únavu," řekl Polívka.

Výsledky

1. Polsko (Czwojdzinská, Golis) 5660 b., 2. Ukrajina 5622, 3. Litva 5594, 4. Česko (Grolichová, Polívka) 5574.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze