Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pětibojař Svoboda před olympijskou sezonou změnil plány

David Svoboda v myšlenkách na olympijský Londýn 2012 | foto: Vít Chalupa

1 2012
Našlapaný rok, v němž bude bojovat na několika frontách, zahájil moderní pětibojař David Svoboda příjemně. V lednu převzal cenu pro vítěze ankety Pětibojař roku.

"Je to spíš společenská událost. Přes zimu se toho moc neděje, takže se bilancuje. Určitě nemám za cíl vyhrávat ankety, sportovní výsledky pro mě mají větší váhu," říká člen pražské Dukly.

Svobodovo vítězství v anketě, už druhé za sebou a celkově čtvrté v kariéře, se dalo očekávat. Vždyť v květnu minulého roku vyhrál Světový pohár v maďarské Százhalombattě. Navíc dosáhl na triumf v Kremlin Cupu v Moskvě, který byl nejlépe dotovaným závodem v historii pětiboje. Z celkové dotace 100 tisíc dolarů (1,66 milionu korun) tehdy Svoboda získal 12 tisíc dolarů, tedy přibližně 200 000 korun. V červnu pak korunoval sezonu posunem na pozici světové pětibojařské jedničky.

"Samozřejmě je příjemné díky anketě zjistit, že ve srovnání s ostatními českými pětibojaři byly moje výsledky nejlepší," připouští Svoboda. Tím spíš, že v anketě hlasují trenéři a funkcionáři Českého svazu moderních pětibojařů.

Rok 2012 bude pro Svobodu stejně jako pro další sportovce chystající se na Letní olympijské hry do Londýna náročný. Proto po minulé sezoně měsíc odpočíval. "Potřeboval jsem absolutně vypnout," říká. A stejně intenzivně už trénuje. "Přípravu jsem začal na podzim v Coloradu, byl jsem tam necelé dva měsíce. A teď jsem se vrátil z hor z Ramsau, kde jsem trénoval běh a plavání," vypráví Svoboda. Do pětiboje kromě toho spadá i šerm, jízda na koni a střelba.

Svoboda původně plánoval, že jeho sezona 2012 bude trvat maximálně čtyři měsíce a vyvrcholí v Londýně. Kvůli harmonogramu závodů však svou vizi musel přehodnotit. "Sezona nakonec bude rozdělená na dvě kratší části. V té první, v březnu a začátkem dubna, chci nasbírat dostatek bodů, abych se kvalifikoval na olympiádu," vysvětluje. "Následně plánuju měsíc a půl volno a pak začnu přípravu na mistrovství světa, finále Světového poháru pětibojařů a olympiádu. To vše by se mělo stihnout během dvou měsíců."

A cíle? "Věřím tomu, že se mi bude dařit tak, abych byl v první pětce na všech závodech. Když bych vybojoval v uvozovkách aspoň někde medaili, budu spokojený," prozrazuje. "Priorita číslo jedna, to je samozřejmě olympiáda."Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze