Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skončil na 25. místě, přesto má pětibojař Bilko evropský bronz

Moderní pětibojaři. Ondřej Polívka, trenér Jakub Kučera a David Svoboda. | foto: www.pentathlon.org

26 2014
Moderní pětibojař Martin Bilko ze Sportovního centra v Bystřici nad Olší má první velkou medaili. Ač je věkem stále junior, tak na mistrovství Evropy dospělých v Székesfehérváru byl v družstvu, které vybojovalo bronz. Spolu s ním se o to zasloužili Ondřej Polívka a Jan Kuf z Dukly Praha.

Českým pětibojařům k třetímu místu stačily ve finálovém závodě 19. místo Polívky, 20. Kufa a Bilko byl pětadvacátý. Měli dostatečně vyrovnané výkony.

„Byla to obrovská náhoda a štěstí,“ uvedl Martin Bilko. „Jeden z Rusů totiž na koni spadl, takže neměl žádný bod, což nám k bronzu výrazně pomohlo.“

Titul získali Maďaři s 4 324 body, druzí byli Italové (4 236). Češi měli 4 203 bodů, o 27 více než čtvrtí Bělorusové.

„Martin měl v šermu bilanci patnácti výher a dvaceti porážek,“ shrnul mladíkovy výsledky Ivo Konvička, šéf bystřického Sportovního centra. „V pomalé kryté padesátce zaplaval dvoustovku za 2:07 minuty, což je pro něj spíš průměrný čas. Na koni ho dvě chyby o příliš mnoho bodů nepřipravily a v závěrečné kombinované disciplíně, což je běh a střelba, si vybojoval konečnou pětadvacátou příčku.“

Podle Konvičky je pětiboj zajímavý právě tím, že Martin Bilko uspěl, byť v žádné disciplíně nezazářil, ale ani nepropadl. „Stal se tak platným členem bronzového družstva. Jeho medaile je významným milníkem v historii bystřického Sportovního centra.“ Vendryňský rodák Bilko dosáhl dosud největšího úspěchu ve své kariéře.

„Celou předchozí sezonu jsem kvůli zranění vynechal, takže jsem rád, že jsem se letos uchytil mezi dospělými,“ podotkl. „A možná mě to posune i k tomu, že se stanu zaměstnancem Dukly Praha.“ Tam se už ostatně dva roky připravuje. Martin Bilko se k modernímu pětiboji dostal přes sestru, která s ním začala dříve.

„Hned mě to chytlo, líbí se mi na tom ta všestrannost, to, že každá disciplína je jiná,“ řekl nadějný pětibojař.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze