Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Peterková se zúčastní pražského maratonu

19 2000
P r a h a - Po pěti letech vyrazí v neděli znovu na trať Pražského mezinárodního maratónu, závodu, který ji po léta budil ze sna, nejlepší česká vytrvalkyně Alena Peterková. V říjnu už čtyřicetiletá atletka se pokusí zaútočit na limit svazu pro účast na olympijských hrách v Sydney, který má hodnotu 2:30:00.

Peterková nakonec kývla na návrh pořadatelů pražského závodu, neboť původně plánovaný maraton v nizozemském Enschede odpadl po nešťastné explozi v tamním skladu zábavné pyrotechniky. "Nechtěla jsem čekat na pozdější termín, proto jsem se rozhodla, že to zkusím v Praze," vysvětlila havířovská atletka v rozhovoru pro ČTK. "Pokud bych limit splnila, zbyde mi alespoň více času na přípravu do Sydney."

K pražskému maratónu pojí Peterkovou pouto, kterého by se každý sportovec nejraději zbavil. V jeho prvním ročníku v roce 1995 sice protla cílovou pásku jako první v čase 2:33:47, ale později byly při dopinkové kontrole v jejím vzorku objeveny stopy nandrolonu a následoval čtyřletý zákaz činnosti. Vítězství nakonec připadlo v pořadí Druhé Světlaně Tkačové z Ukrajiny.

"Ten závod mi tu dobu stále připomíná, ale doufám, že vneděli nebudu bojovat s  Psychikou, ale s časem," věří Peterková. Ji ž v době "atletické klatby" začala koketovat s duatlonem a dosáhla v něm až na titul vicemistryně světa i Evropy. V současné době vévodí pořadí Světového poháru, jehož další závod se koná v neděli ve švýcarském Zofingenu. "Duatlonové mistrovství Evropy je až na podzim, takže bych předtím stihla i maratón v Sydney. Věřím, že klimatické podmínky v době olympiády by nám Evropanům
mohly vyhovovat."

Peterková v letošním roce absolvovala už dva maratónské závody, ani v jednom však neběžela po celou dobu naplno. "Ten první v Japonsku měl sloužit jako test na  Půlmaratón. Na mistrovství Polska jsem si zase chtěla vyzkoušet tempo na třicítce. Foukal silný vítr, tak jsme to zkrátili na pětadvacítku, ale přesto jsem vyhrála," připomněla svůj letošní nejlepší čas 2:34:28.

Osobního maxima na 42.195 m dlouhé trati 2:25:19 dosáhla nestárnoucí atletka v roce 1994 na slavném maratónu v Bostonu a tento čas ji stále řadí do první čtyřicítky historických výkonů. V Praze chce Peterková hlavně držet svoje tempo. "V závěrečných
pěti kilometrech bych ale byla ráda za kontakt, uvidíme jak se to bude vyvíjet. Spočítáno mám, že bych limit pokořit mohla."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze