Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otázky a odpovědi: co se řeší na Tour po vyloučení šampiona Sagana?

Peter Sagan (vlevo v bílém dresu) před cílem čtvrté etapy Tour de France | foto: AP

7 2017
Troyes (Od našeho zpravodaje) - Byl to doslova šok. Po kolizi s Markem Cavendishem v koncovce 4. etapy rozhodčí cyklistické Tour de France vyloučili Petra Sagana. Tolik otázek se rázem vyrojilo.

Byl Sagan skutečně vinen tak, aby byl vyhozen ze závodu?

„Tady se není o čem bavit,“ byl po úterním incidentu přesvědčený mezinárodní rozhodčí Miroslav Janout. Přiklonil se tak k rozhodnutí svých kolegů, kteří dvě hodiny po 4. etapě Sagana z Tour vyloučili.

Zato mezi současnými i bývalými cyklisty a novináři panuje většinou názor úplně opačný. Například André Greipel sice okamžitě po etapě řekl, že Sagan už není jeho kamarád, když ale zhlédl spurt ze záznamu, Slovákovi se omlouval.

Také Jens Voigt, bývalý závodník a nyní komentátor společnosti NBC, soudí: „Byl to normální incident ve spurtu, kterých je v každé etapě spoustu. Měl dostat penalizaci, měli mu vzít body v soutěži o zelený dres, ale poslat ho domů? Ne!“

Bývalý závodník Jens Voigt momentálně komentuje Tour de France pro společnost...

Byla to Saganova chyba?

Nejpalčivější otázka ze všech. Byl skutečně viníkem celé nehody, nebo je jen obětním beránkem?

Na první pohled lze Sagana za vystrčený loket jednoduše odsoudit. Na ten druhý už těžko. Žádný dostupný záběr totiž neprokázal, jestli se Cavendishe během spurtu loktem vůbec dotkl. Byl to naopak britský spurtér, kdo se neměl podél bariéry, kde pro dalšího cyklistu už nebylo místo, cpát před Sagana a narážet mu hlavou do ramene.

„Šlo o riskantní tah. Mohl to být nejkrásnější spurt celého ročníku, jenže skončilo to takhle. Ale oni jsou spurteři. Když vidí malou mezeru, vjedou do ní. Raději spadnou, než aby prohráli,“ vysvětluje Voigt.

ZMAR! Mark Cavendish po souboji s Peterem Saganem ve čtvrté etapě Tour ošklivě...

ZMAR! Mark Cavendish po souboji s Peterem Saganem ve čtvrté etapě Tour ošklivě upadl na hrazení.

Dalo se karambolu zabránit?

Ano, vlastně jednoduše. Vše totiž začalo u vítězného Arnauda Démara, který jako první změnil směr, když těsně před Saganem a Nacerem Bouhannim (kterého téměř srazil z kola) vyjel doleva. „Ale to nikdo neřešil, protože pád Cavendishe byl vidět víc,“ říká Voigt.

Stačilo tedy, kdyby si všichni cyklisté drželi svou stopu, zbytečně nevybočovali a Cavendish se necpal do mezery, kde neměl co dělat. Ovšem takových ukázkových spurtů je v sezoně pomálu.

Kdy byl na Tour takhle přísný trest uplatněn naposledy?

V posledních letech došlo k několika vyloučením velkých jmen z prestižních etapových závodů.

Vincenzo Nibali se pakoval z Vuelty 2015 poté, co se nechal potáhnout autem. To samé letos potkalo domácího miláčka Romaina Bardeta na Paříž-Nice. Španělská Grand Tour skončila roku 2014 i pro Ivana Rovného a Gianluku Brambillu po jejich fackované během etapy.

Ale vyloučení sprintera na Tour za nebezpečný spurt? Naposledy takhle dopadl Mark Renshaw, mimochodem vrchní rozjížděč Marka Cavendishe, když v dojezdu 11. etapy ročníku 2010 hlavou několikrát do ramene udeřil Juliana Deana.

Podívejte se na dojezd 11. etapy Tour v roce 2010:

Co Tour se Saganem ztratila?

V prvé řadě největší osobnost světové cyklistiky a showmana, kterého milovali fanoušci po celém světě a kvůli kterému mnozí do Francie jezdili či sledovali přenosy.

Ne, to není přehnané prohlášení.

„Je prvním mistrem světa, který byl z Tour vyloučen. To je, jako kdyby argentinský národní tým vykopl Lionela Messiho. Když se sto fanoušků na Tour zeptáte, jestli ho znají, všichni vám řeknou, že ano,“ říká Voigt.

O co vyloučením přišel Sagan?

O unikátní příležitost. Mohl být po Eriku Zabelovi druhým cyklistou v 104leté historii závodu, který by šestkrát za sebou získal zelený dres v bodovací soutěži. Vzhledem k trase letošní Tour mohl navíc útočit na sté vítězství v profesionální kariéře (má jich 96). O tyto možnosti vyloučením přišel. A samozřejmě i o peníze, slávu, sympatie a zhruba tři tisíce kilometrů napříč Francií.

Zachránil by ho Oleg Tiňkov?

„Je mi to líto, Petře. Ale vyloučili tě proto, že jsem z cyklistiky odešel. Nikdy bych nedopustil, aby se tohle stalo,“ napsal na svůj Instagram (s notnou dávkou ironie?) Oleg Tiňkov, majitel loni zaniklé stáje Tinkoff, za kterou Sagan dva roky jezdil. Jestli by ruský magnát vyloučení mistra světa skutečně zabránil? Těžko.

Pokusí se nyní Sagan zapsat do historie mistrovství světa a sprintersky ovládnout Vueltu?

Obojí je velmi pravděpodobné. Ve Španělsku může Sagan vítězit v hromadných dojezdech i v kopcovitých etapách. V Norsku se pak může znovu zapsat mezi legendy. Pokud získá třetí duhový trikot v řadě, stane se prvním cyklistou, kterému se něco takového povede.Najdete na iDNES.czmobilní verze