Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Býval věčně druhý. A teď? Plachý Slovinec je největším favoritem Turné

Peter Prevc vládne Světovému poháru a je největším favoritem Turné čtyř můstků. | foto: AP

28 2015
Stříbro z olympiády. Stříbro z mistrovství světa. Druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru. Ale velká výhra? Na tu slovinský skokan na lyžích Peter Prevc zatím čeká. Kdy jindy by měla přijít než teď? Na právě startujícím Turné čtyř můstků bude jako vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru hlavním favoritem.

Letošní Prevcovy výsledky jsou obdivuhodné: 2., 11., 2., 2. - a v posledních třech závodech výhry. K tomu přidal i druhé místo v soutěži družstev se slovinským týmem.

Světový pohár vede před Němcem Severinem Freundem s luxusním náskokem 165 bodů.

Zazáří i bratr?

Peter není jediným Prevcem, který má na Turné šanci na slušný výsledek. Ve své premiérové sezoně se velmi slibně uvedl i jeho o sedm let mladší bratr Domen, který minulou sobotu v Engelbergu skončil v závodě druhý hned za vítězným Peterem, což se sourozencům nikdy v historii nepovedlo. V celkovém pořadí SP je Domen Prevc zatím osmý.

„Vím o tom, že jsem pro mnoho lidí hlavním favoritem, ale v každém závodě je spoustu skokanů, kteří mohou vyhrát,“ říká 23letý Slovinec skromně. „Poslední tři závody mi dodaly hodně sebevědomí. Ale před startem Turné můžete jen těžko myslet na to, jak to celé dopadne. Musíte přemýšlet jen o dalším skoku.“

Prevc není mužem velkých slov. Není ani mužem mnoha slov; povahou je spíše plachý introvert, čímž připomíná někdejšího skokanského krále Janne Ahonena. Za oba mluví výkony: Ahonen má pět titulů z mistrovství světa a rekordních pět triumfů na Turné.

Prevcova hvězda rázně stoupá v posledních letech. Loni vyhrál počátkem roku první závod Světového poháru v Kulmu, do konce sezony stihl další dva triumfy. Teď už má výher v závodech SP devět - a přichází čas bojovat o skutečně velký úspěch.

Fotogalerie

Chybělo přitom skutečně málo, aby už jeden měl. Na konci minulé sezony se přetahoval o triumf v celkovém pořadí SP se Severinem Freundem. Mocně dotahoval ztrátu, nakonec Němce v součtu bodů vyrovnal, jenže to bylo málo; rozhodlo pomocné kritérium - počet vyhraných závodů - a slavil Freund.

Nyní skokanský svět vyhlíží další slovinsko-německou bitvu, neboť právě Freund by měl být největším konkurentem Prevce v boji o výhru na Turné. „Ale já nemyslím, že půjde jen o duel nás dvou,“ tvrdí Prevc.

Zkušenosti z minulých let mu dávají za pravdu: jen dvakrát v posledních osmi letech triumfoval na Turné vedoucí muž Světového poháru (Thomas Morgenstern v roce 2011 a Gregor Schlierenzauer 2013).

Turné čtyř můstků

  • 29. 12. (Oberstdorf)
  • 1. 1. (Garmisch-Partenkirchen)
  • 3. 1. (Innsbruck)
  • 6. 1. (Bischofshofen)

iDNES.cz nabídne ze všech závodů on-line reportáže

A ani čeští skokani Prevce nefavorizují. „Už mnohokrát se stalo, že favorit nevyhrál. Nemusí propadnout, ale může skončit třetí nebo pátý, z čehož by se Slovinci jako skokanský národ asi moc neradovali,“ míní Jakub Janda, který Turné ovládl před deseti lety.

„Myslím, že Prevc nevyhraje. Většinou to tak bývá, že největší favorit nevyhrává. Silní opět budou Němci a Rakušané,“ citoval Koudelku, který dává větší šance Freundovi, Hayböckovi či Kraftovi, web České televize. „Prevcovi v sezoně zatím přálo hodně větrného štěstí. To ho psychicky povzbudilo. Skoky jsou ale vrtkavé, může se to otočit a on si přestane věřit.“

Sám byl loni jedním z favoritů, ale nakonec byl devátý. Zato letos může Koudelka říct: „Jdu tam s klidnou hlavou, není na mě žádný tlak.“

Třeba nakonec Prevce a spol. překvapí sám.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze