Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět vteřin není moc, ale sjet se to nedalo, želel Polák z české stáje

Polský cyklista v barvách hradecké stáje Whirlpool Author Pawel Cieslik (vlevo) skončil na East Bohemia Tour druhý, vyhrál Jan Tratnik (uprostřed), třetí byl Michal Schlegel. | foto: Jan Brychta

16 2015
Polský cyklista Pawel Cieslik byl do poslední chvíle etapového závodu East největší nadějí pořádající hradecké stáje Whirlpool Author na celkové prvenství. Nakonec obsadil druhé místo za Slovincem Tratnikem.

V sobotu se v Hořicích po celou dobu dlouhého úniku držel ve vedoucí skupině a nezaváhal ani ve chvíli, kdy z ní ujeli čtyři nejlepší. Jenomže v posledním stoupání před hořickým cílem jemu a dalším dvěma jezdcům ujel Slovinec Tratnik, jenž poté s minimálním náskokem dojel do cíle a na poslední etapu oblékl žlutý trikot vedoucího jezdce.

Polský jezdec hradecké stáje Pawel Cieslik si tak do poslední etapy se startem a cílem v Opočně nesl na druhém místě celkového pořadí pětivteřinovou ztrátu. Zdánlivě nicotný rozdíl se mu v závěrečném dějství smazat nepodařilo, a tak vítězství v závodě, který se před rokem jel pod názvem Grand Prix Královéhradeckého kraje neobhájil.

„Moc nechybělo, ale druhé místo není špatné,“ uvedl osmadvacetiletý polský cyklista, který v hradecké stáji dokončuje druhou sezonu.

Proč se v poslední etapě, která se jela převážně v Orlických horách, smazat ztrátu nepodařilo?
Bohužel se jelo tak, jak to je pro nějaký útok nejhorší. Hlavně Norové se starali o vysoké tempo, nástupy byly těžké. A když se v kopci člověk trochu odpoutal, byl poté na rovině dojetý. A na trvalý únik zase nikdo moc jet nechtěl.

Věřil jste, že se to třeba v závěru zlomí a těch pět vteřin na Tratnika najedete?
Závěr už byl o tom, že se všichni dobře hlídali a ujet nešlo. Pět vteřin není moc, ale sjet se to nedalo. Ostatně Tratnik je výborný cyklista.

Přitom jste si v Orlických horách dost věřil...
Znám to tam a tamní kopce mi sedí. Bohužel etapa se pro mě vyvíjela špatně a moc se s tím opravdu dělat nedalo.

Nakonec tedy rozhodl závěr druhé etapy, která se jela v Hořicích. Tam na vás Tratnik najel pět vteřin, kde jste je ztratil?
Nastoupil v posledním kopci. My zbývající, kteří jsme v té chvíli byli v čelní skupině, jsme se na sebe podívali a když jsme se rozjeli, už bylo pozdě. Nahoru vyjel nejrychleji a přestože to do cíle byly ještě snad dva kilometry z kopce do Hořic, už se to sjet nedalo.

Hořický okruh byl hodně náročný, hlavnímu poli jste na něm ujeli o více než dvacet minut...
To je pravda, třeba první kopec, to byla zeď, a my ho jeli třináctkrát. Ale já jsem měl velkou výhodu, ve skupině, která odjela, mi hodně pomáhal Tomáš Bucháček, musím mu poděkovat. Udělal pro mě spoustu užitečné práce.

V hradeckém týmu jste druhou sezonu, prý byste se na příští mohl posunout výš.
Pravda je, že nějaký kontakt proběhl a že bych samozřejmě rád zkusil jít do týmu, který je o kategorii výš. Ale to je všechno zatím v jednání a pokud to nevyjde, rád ve Whirlpoolu zůstanu. Jsem tady spokojený, za ty skoro dva roky se nám podařilo, podle mého názoru, zajet velmi dobré výsledky. Co bude dál, se teprve uvidí.

Sezona pomalu končí, co vás ještě čeká?
Už to je opravdu konec. V sobotu pojedeme poslední závod Českého poháru, který už určitě vyhraje náš kolega Jirka Polnický. A pak ještě v neděli závod v Německu.Najdete na iDNES.czmobilní verze