Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pěstmi a kopanci šel na rozhodčího

12 2000
I v a n č i c e - Roční trest hrozí trenérovi házenkářů Ivančic Stanislavu Večeřovi za to, že v sobotním prvoligovém zápase proti Lounům surově napadl rozhodčího Petra Nováka. Ačkoliv disciplinární komise zasedne až ve čtvrtek, dá se předpokládat, že trest pro Večeřu bude vyměřen v horní hranici sazebníku. Rok distance je maximum. "Dostane rok, nebudeme si nic namlouvat," je připraven Milan Buček, místopředseda Ivančic, posledního mužstva první ligy. Večeřovi ujely nervy v nedělním mimořádně důležitém zápase, v němž Ivančice prohrávaly s předposledními Louny krátce před koncem 21:24.

Na rozhodčího se vrhl proto, že se domníval, že v zápase nepíská spravedlivě. "Oni pískat umějí, v Hranicích nás pískali a byli nejlepší v celé letošní sezoně. V neděli se mi jeden z nich vysmíval do očí. Který? To nevím, jméno si nepamatuju," hartusil ještě včera večer Večeřa.

S odstupem jednoho dne svého zkratu litoval. "Mrzí mne to, bylo to zbytečné. Ale u dospělé házené končím, je mi ze všeho špatně," ubezpečil. Ještě dnes ale povede tým při ligové předehrávce ve Dvoře Králové.

Podle zápisu z utkání Nováka napadl pěstmi, a poté, co rozhodčí spadl na zem, ho ještě kopal. Buček se ho snažil držet, zabránit incidentu se mu však nepodařilo. "Dělám v házené už dlouho, ale s něčím takovým jsem se ještě nesetkal. To už není žádné žduchnutí ramenem," divil se předseda soutěžní komise svazu Stanislav Svoboda.

Disciplinární komise se ve čtvrtek bude muset opírat pouze o výpovědi přímých aktérů, svědectví delegáta a jeho zápisu. Videozáznam neexistuje, ačkoliv klub ho podle řádů musí pořizovat z každého utkání. "Už to nikdo neuvidí, za to Ivančice čeká pokuta," řekl Svoboda.

Zájem o prošetření pozadí zápasu ovšem mají také Ivančičtí. Zajímalo by je, jestli je pravda, že rozhodčí přijeli v autobuse s hráči hostujícího mužstva. "Nic by to na celé věci nezměnilo, ale prošetřím si to, číslo na ČSAD Litvínov mám. Nikdo je neviděl přijíždět a od haly večer odjížděli s brněnskými rozhodčími," řekl místopředseda Buček.

"Podle delegáta rozhodčí pískali dobře a reakce trenéra byla neadekvátní," reagoval Svoboda. "Jsou to kvalitní rozhodčí, nemají zapotřebí dělat si problémy v Ivančicích." V tom se názory rozcházejí. Ivančičtí jsou přesvědčeni, že rozhodčí je výrazně poškodili. Chybějící videozáznam Buček vysvětluje přeložením termínu zápasu ze soboty na neděli. "Úřední termín je sobota, natáčení jsme měli zajištěno. Ale v sobotu byla v hale jiná akce a video se na neděli nepodařilo zajistit. Vím, že je to naše chyba," přiznal.

Trenér Večeřa je podle jeho slov rozumný člověk, který házené dává hodně volného času. "Dělá s žáky, s dorostem, vypomáhá u dospělých. Nervy neudržel proto, že viděl, jak jeho práci někdo hrubým způsobem ničí tak, jak to udělali u nás rozhodčí," řekl. "Jako zástupce klubu ho neomlouvám, ale z lidského hlediska..." nechal větu nedokončenou.

Starosti však ivančickému klubu Večeřův nečekaný výbuch zlosti neubere, právě naopak. K tomu, že je jejich mužstvo poslední a má minimum peněz na provoz, budou muset jeho funkcionáři ještě sehnat nového trenéra. O Večeřově nástupci se bude hovořit dnes večer při jednání oddílového výboru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze