Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pešek v závěru spadl, Smrž skončil desátý

Lukáš Pešek - Lukáš Pešek | foto: Radek MičaMF DNES

20 2006
Brno - Obrovskou porci smůly si vybral český jezdec Lukáš Pešek v závodě třídy do 125 ccm v rámci Velké ceny České republiky silničních motocyklů v Brně. Osudnou se mu stala poslední zatáčka, jejíž průjezd neustál a spadl. V té době byl čtvrtý. Jakub Smrž skončil ve třídě do 250 ccm desátý.
V závodě třídy do 125 ccm zvítězil Španěl Alvaro Bautista na aprilii, ve "dvěstěpadesátkách" dominoval jeho krajan Jorge Lorenzo na stroji stejné značky.

Vítězem v kategorii MotoGP se stal Ital Loris Capirossi na Ducati před Valentinem Rossim (Itálie/Yamaha) a Pedrosou (Španelsko/Honda).

Z kvarteta českých jezdců závod dokončili závod kubatury do 125 ccm pouze oba držitelé divokých karet - patnáctiletý Michal Šembera obsadil při své premiéře v MS 31. místo a hned za ním dojel Michal Prášek.

I když Pešek po dobrém startu z první řady a dlouhém souboji o třetí příčku nakonec v domácím prostředí vůbec nebodoval, zůstal v průběžném hodnocení seriálu šestý. Vedoucí Bautista zvýšil svůj náskok právě před Kalliem.

"Hodnocení mého startu je hodně špatné. Od půli závodu ztrácel výkon můj motocykl, ale myslel jsem si, že navzdory problémům dojedu třetí," řekl dvacetiletý Pešek. V jednom okamžiku mu na rovince motor dokonce zhasl.

"Ztratil jsem tři sekundy. V poslední zatáčce jsem se ale dopustil chyby. Řekl jsem si, že chci skončit buď třetí, nebo nic," dodal.

Pešek upadl při souboji za Italem Pasinim, když dostal smyk zadního kola. Třetí místo na konec urval pro sebe Maďar Gábor Talmacsi. Nervózní situaci přitom česká naděje zažila už při startu do zahřívacího kola: Peškovo derbi nechtělo minutu před klaksonem naskočit, mechanik stroj tlačil dobrých padesát metrů před startovní čáru a chyběly jen sekundy, aby se český jezdec nevrátil na rošt a musel startoval až z posledního místa.

Na rozdíl od předchozích let Pešek zvládnul start, do první zatáčky vjížděl jako třetí a při průjezdu do druhé kola už byl druhý. Pak sváděl s Kalliem tuhý boj o třetí místo. Už ve třetím kole skončily po pádu naděje Karla Abrahama na případné první letošní body.

Tempo závodu udávala pětičlenná skupina, v níž se vystřídali na čele Bautista a Pasini. Od sedmého okruhu už španělský favorit před sebe při průjezdech cílovou rovinkou nikoho nepustil.

Pešek se postupně ze čtvrtého místa dostal na třetí a čtyři kola před cílem ustál drobnou krizi, když se po výjezdu ze zatáčky dostal až za obrubníky na hliněný okraj dráhy. Od té chvíle ale začal jeho stroj ztrácet výkon.

V předposledním kole na Peška zaútočil Talmacsi, předjel ho a dojel si pro nejlepší výsledek v sezoně. O vítězství bojovali do posledních metrů Bautista, jehož Kallio v závěru krátce předjel, ale v poslední zatáčce se vrátil Španěl do čela. Mezi oběma byl v cíli rozdíl pouhých 28 tisícin sekundy.

"Toto mé páté letošní vítězství bylo určitě nejobtížnější. V závěru už mi odcházely pneumatiky, musel jsem zpomalit. Když mě ale předjel Kallio, tak jsem vsadil na risk, který mi vyšel," řekl Bautista.

Kallio nechtěl po startu riskovat a nechal si útok až na závěr. "V poslední zatáčce jsem
zřejmě udělal malou chybičku a tím nabídl Bautistovi vítězství. Ovšem i s druhým místem jsem spokojen," dodal Kallio.

Smrž uzavíral elitní desítku


Jakub Smrž na stroji Aprilia obsadil desáté místo v závodě mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně ve třídě do 250 ccm. Vítězství získal Španěl Jorge Lorenzo také s aprilií s náskokem 2,507 sekundy před Italem Andreou Doviziosem na hondě.

Oba jezdci jsou také na prvních dvou místech v průběžné klasifikaci. Lorenzo svým brněnským vítězstvím zvýšil náskok v čele na rozdíl sedmi bodů. Smrž se v průběžné klasifikaci dostal na dvanáctou příčku.

Hned po startu se dostal do čela Alex de Angelis, který si však svou pozici udržel pouze v úvodních dvou kolech. Ve třetím okruhu upadl a boj o body předčasně ukončil. Další čtyři okruhy diktoval tempo pozdější vítěz Lorenzo, kterého při vjezdu do osmého okruhu vystřídal jeho největší soupeř Dovizioso.

Po třech kolech se před Itala dostal na chvíli Japonec Hiroši Aojama, ovšem druhá polovina závodu se už odehrála pod taktovkou Lozenza, jenž poodjel svým soupeřům a nikým neohrožován si dojel pro prvenství.

Pikantní příchuť ale dostal souboj o druhé místo, z něhož vyšel vítězně Dovizioso, který až v závěru předstihl Aojamu. Smrž začal opatrněji, svou pozici ve druhé řadě startovního pole po osmém nejrychlejším tréninkovém času hned v úvodu ztratil a propadl se na třinácté místo.

"Ze začátku to dost klouzalo, ale postupně pneumatika přilnula k trati. Nechtěl jsem v úvodu riskovat zbytečný pád," vysvětlil Smrž rozvážnější začátek.

Po sedmém kole se český jezdec probojoval do první desítky, ovšem o své umístění musel tvrdě bojovat. "Celý závod jsem zkoušel Simoncelliho, myslím si, že jsem byl lepší. Ovšem v posledním kole, když jsem jej předjel, se mezi nás připletl Debon. Já jsem ztratil v kopci kontakt a tím i naději Itala předjet," dodal Smrž, který je však s desátým místem spokojen.

"Důležité na moji psychiku je, že jsem závod dokončil. Po pěti závodech jsem se dostal do desítky nejlepších a vrací se mi forma z úvodu sezony. Nyní bych chtěl v závěru sezony splnit svůj a ještě nějaké soupeře předjet," poznamenal Smrž.

Další český jezdec Michal Filla po pádu závod nedokončil.

Vítězný Španěl Lorenzo, který už vyhrál po sedmé v sezoně, považoval dnešní vítězství za velmi cenné. "Hlavně se mi podařilo získat bodový náskok před Doviziosem. A těší mě způsob vítězství, neboť jsem si odjel od soupeřů. Motorka pracovala skvěle, což je příslib do závěru sezony," řekl po závodě Lorenzo.

Druhý v cíli Ital Dovizioso hodně v koncovce riskoval. "Musel jsem, neboť jsem potřeboval udržet co nejmenší bodový odstup od Lorenza. Na první místo jsem dnes neměl, ale těší mě, že se mi podařil v závěru útok na Aojamu," dodal Doviziozo.

Rossi nestačil na Capirossiho


Po precizním výkonu se dočkal třiatřicetiletý italský motocyklista Loris Capirossi svého prvního vítězství na Masarykově okruhu v Brně. Soupeřům ve třídě MotoGP nedal druhý jezdec sobotní kvalifikace nejmenší naději na úspěch.

Hned po startu dnešního závodu mistrovství světa získal Capirossi náskok, který postupem času zvýšil natolik, že si mohl v cílové rovince dovolit exhibiční jízdu po zadním kole. Přesto porazil krajana Valentina Rossiho bezmála o pět sekund.

Capirossi získal už 27. prvenství v závodech mistrovství světa, v Brně však ve své dosavadní šestnáctileté kariéře nikdy nevyhrál. Většinou dojížděl ve stínu svého slavnějšího krajana Rossiho, před rokem za ním skončil těsně druhý.

Tentokrát ale Capirossiho jízda připomínala přesně seřízené švýcarské hodinky, soupeře tím odsoudil pouze do role diváků. Navzdory jasnému vítězství Capirossiho ale rozhodně nebyl závod MotoGP fádní podívanou, koření mu dodávaly hlavně nekompromisní souboje obhájce prvenství Rossiho o druhé místo s dvacetiletým španělským mladíkem Danielem Pedrosou.

Pedrosa přitom vyjel do závodu z třetí řady, neboť v kvalifikaci byl až devátý. Zkušený Rossi prokázal v soubojích se španělským protivníkem více klidu i nezbytné odvahy a v závěru razantně odrazil soupeřův útok.

Vedoucí jezdec seriálu Američan Nicky Hayden v Brně propadl a musel se spokojit až s devátým místem se ztrátou více než 17 sekund na vítězného Capirossiho.

Za svůj úspěch vděčil Capirossi vedle svého jezdeckého umění i dokonale připravenému motocyklu Ducati. "Od pátečního tréninku jsme stále pracovali na hledání optimálního nastavení. Zkoušeli jsme i různá kola a pneumatiky, vyměnili jsme skoro všechno. Práce se nám vyplatila, stroj pracoval naprosto bezchybně. Po sobotním tréninku jsem věděl, že taktiku zvolím na tom, abych se soupeřům co nejdříve vzdálil. Což se mi podařilo," uvedl
Capirossi a dodal, že si brněnský úspěch před zaplněným hledištěm a příznivci s italskými vlajkami vychutnal.

Loňský vítěz Rossi byl i s druhým místem spokojen. "Pochopitelně jsem dělal všechno pro to, abych vyhrál. Loris nám ale brzy ujel a už nebylo v našich možnostech jej dohonit. Neodstartoval jsem nejlépe, dopustil jsem se drobných chybiček. Souboj s Pedrosou o druhé místo byl místy hodně tvrdý, ale diváci se u něj určitě nenudili," poznamenal Rossi.

Pedrosa před rokem v Brně vyhrál závod třídy do 250 ccm, nyní se dostal na stupně i v královské kubatuře. "Dlouho jsem bojoval s Rossim o druhé místo. Tři kola před cílem jsem neprojel správně jednu zatáčku, ztratil jsem v ní minimálně jednu sekundu a tím i kontakt s Rossim. Po kvalifikaci, kdy jsem skončil až devátý, musím být rozhodně s třetím místem spokojen," tvrdil Pedrosa.
 
Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Bautista (Šp./Aprilia) 41:00,673 (prům. rychlost 150,188 km/hod.), 2. Kallio (Fin./KTM) -0,028, 3. Talmacsi (Maď./Honda) -11,409, 4. Gadea (Šp./Aprilia) -11,843, 5. Lüthi (Švýc./Honda) -12,155, 6. Pasini (It./Aprilia) -12,263, 7. Terol (Šp./Derbi) -14,750, 8. Olive (Šp./Aprilia) -14,792, 9. P. Nieto (Šp./Aprilia) -15,722, 10. Lai (It./Honda) -35,170, ...31. Šembera (ČR/Honda) -1:44,337, 32. Prášek (ČR/Honda) -2:10,491, Pešek (ČR/Derbi), Abraham (ČR/Aprilia) nedokončili.
Pořadí MS (po 11 z 16 závodů): 1. Bautista 230, 2. Kallio 161, 3. Pasini 147, 4. Gadea 133, 5. Faubel (Šp./Aprilia) 123, 6. Pešek 102.

Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 41:29,204, 2. Dovizioso (It./Honda) -2,507, 3. H. Aojama (Jap./KTM) -2,524, 4. Locatelli (It./Aprilia) -15,294, 5. Barberá (Šp./Aprilia) -30,223, 6. Š. Aojama (Jap./Honda) -39,405, 7. Cardeňas (Kol./Honda) -43,800, 8. Guintoli (Fr./Aprilia) -51,756, 9. Simoncelli (It./Gilera) -51,756, 10. Smrž (ČR/Aprilia) -51,815.
Průběžný stav MS (po 11 z 16 závodů): 1. Lorenzo 199, 2. Dovizioso 192, 3. Takahaši (Jap./Honda) 133, 4. H. Aojama 132, 5. De Angelis (San Marino/Aprilia) 131, 6. Locatelli 127, ...12. Smrž 40.

MotoGP: 1. Capirossi (It./Ducati) 43:40,145, 2. Rossi (It./Yamaha) -4,902, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -8,012, 4. Roberts (USA/KR211V) -14,800, 5. Melandri (It./Honda) -15,025, 6. Stoner (Austr./Honda) -15,699, 7. Hopkins (USA/Suzuki) -16,775, 8. Nakano (Jap./Kawasaki) -16,942, 9. Hayden (USA/Honda) -17,061, 10. Edwards (USA/Yamaha) -19,435.
Průběžné pořadí MS (po 12 ze 17 závodů): 1. Hayden 201, 2. Pedrosa 176, 3. Rossi 163, 4. Melandri 161, 5. Capirossi 151, 6. Stoner 101.
Autoři: ,


Nejčtenější

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí...

Nemělo to být osobní, byl to jen vtip. Leverkusen se omluvil Čechovi

TO NEŠLO Petr Čech z Arsenalu inkasuje druhý gól ve šlágru proti Manchesteru...

VIDEO Udělali si z něj legraci, žertovali na jeho účet. Když se fotbalový brankář Petr Čech z Arsenalu...Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v...

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3....

Bývalý hráč se rozpovídal o výplatách. A na Dynamo přišli kontroloři

Slávista Jan Sýkora (vlevo) a Mykyta Burda z Dynama Kyjev v utkání 3. předkola...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Přípravy kyjevského Dynama na odvetný zápas o Ligu mistrů se Slavií narušila návštěva finančních...

Další z rubriky

Po brněnské slávě byl Kornfeil třináctý. Stíhací jízdu zmařil incident

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Motocyklista Jakub Kornfeil týden po třetím místě v Brně skončil ve Velké ceně Rakouska třináctý....

Alonsa by měl v McLarenu od příští sezony nahradit krajan Sainz

V ZÁVODĚ. Carlos Sainz ve voze Renault při Velké ceně Austrálie F1.

Odcházejícího španělského pilota Fernanda Alonsa nahradí od příští sezony formule 1 v týmu McLaren...

Alonso se rozloučí s formulí 1, dál se touží vyrovnat Grahamu Hillovi

Fernando Alonso v průběhu závodu 24 hodin Le Mans.

Španělský pilot Fernando Alonso ukončí po sezoně kariéru ve formuli 1. Sedmatřicetiletý mistr světa...Najdete na iDNES.cz